Domáce Politika Top

Lipšic má cestu na generálnu prokurátúru vydláždenú. Koalícia ide meniť zákon

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Koalícia ide meniť zákon týkajúci sa voľby generálneho prokurátora. Robí tak iba pár týždňov predtým, ako uplynie funkčné obdobie súčasného šéfa generálnej prokuratúry Jaromíra Čižnára. Podľa poslaneckého návrhu zákona doručeného do parlamentu sa rozšíri okruh tých, ktorí môžu kandidátov navrhovať, ale aj tých, ktorí môžu byť navrhnutí.

 

Podľa navrhovanej úpravy zákona by sa mal rozšíriť okruh osôb a inštitúcií, ktoré kandidátov navrhujú. Zavedené by malo byť aj ich verejné vypočutie pred ústavnoprávnym výborom parlamentu rovnako, ako je to v prípade kandidátov na ústavných sudcov. Zmena sa má dotknúť aj samotnej voľby v pléne Národnej rady. Tá by mala byť ponovom verejná. Zmena by mala nastať aj v prípade odvolanie generálneho prokurátora. Návrh naň by malo byť možné podať aj v prípade, ak prestane svoju funkciu vykonávať riadne, čestne, nezávisle a nestranne, čo je podmienkou pri jeho zvolení.

Na mieru?

Zmenou, ktorá vyvoláva najväčšie vášne a polemiky je však bod, ktorý hovorí o tom, že o kreslo generálneho prokurátora by sa mohli uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátori, čo doteraz možné nebolo. Znamenalo by to, že zvolený do funkcie by mohol byť napríklad sudca či advokát. Debata o možnej účelovosti takejto úpravy sa strhla potom, ako minister hospodárstva a predseda koaličnej SaS Richard Sulík pripustil, že v rámci koalície spomínali ako možného kandidáta aj exministra a advokáta Daniela Lipšica.

Koalícia však to, že by šila zákon Lipšicovi na mieru, odmietala a viac ako na mená sa snažila upriamiť pozornosť na samotnú podobu zákona. V podobnom duchu sa ohľadne voľby Čižnárovho nástupcu dnes vyjadril aj podpredseda parlamentu a strany Za ľudí Juraj Šeliga. „Nie je dohoda na žiadnom mene, my robíme systém,“ zdôraznil. Dôraz kladie na „tvrdé“ vypočutie pred výborom. „Nesúhlasíme s argumentom, že účelovým spôsobom meníme zákon,“ zdôraznil. Nie je vylúčené, že nakoniec bude generálnej prokuratúre šéfovať prokurátor, no Šeliga zdôraznil, že je potrebné, aby sa „okná na prokuratúre otvorili.“ Ako argument pritom použil aj príklady krajín, kde šéf takejto inštitúcie tiež nie je prokurátor. “To, že na Slovensku bude môcť kandidovať za generálneho prokurátora niekto, kto predtým nebol prokurátor, je v súlade so systémom, ktorý funguje aj v Európskej únii,” povedal Šeliga.

Ako možný kandidát koalície sa spomína aj Daniel Lipšic. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Rada prokurátorov bola proti

Nie každý je však takémuto niečomu naklonený. To, že by mal na čele generálnej prokuratúry stáť „neprokurátor“ kritizovala Rada prokurátorov ešte začiatkom mája. Urobila tak po tom, ako boli medializované prvé mená možných kandidátov. “Generálnym prokurátorom by mala byt’ osobnosť, prokurátor, ktorý svojim vysokým morálnym kreditom, povahovými a charakterovými vlastnosťami, autoritou a odbornosťou poskytne nespochybniteľné záruky, že pri svojej rozhodovacej činnosti nebude ovplyvniteľný predstaviteľmi politickej moci, záujmami lobistických alebo záujmových skupín a jednotlivcov,“ uviedli.

Rozšírenie okruhu subjektov, ktoré môžu navrhnúť kandidáta však, naopak, už vtedy uvítali. Tiež sa stotožnili s názorom, že voľbe generálneho prokurátora by malo predchádzať verejné vypočutie kandidátov. Spomínali tiež zvýšenie počtu poslaneckých hlasov v parlamente, ktoré kandidát na zvolenie potrebuje.

Jaromírovi Čižnárovi končí mandát v júli. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Dohodu na mene vraj nemajú

Už niekoľko týždňov sa hovorí o potenciálnych kandidátoch na najvyšší post v prokuratúre. Okrem už spomínaného Daniela Lipšica mala koalícia skloňovať aj mená prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a Jána Šantu. Spomínať sa má aj Vasiľ Špirko. Návrh mal dostať aj prokurátor Jozef Čentéš, ktorého do funkcie v minulosti nevymenoval vtedajší prezident Ivan Gašparovič. Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga však existenciu dohody na konkrétnom mene v rámci koalície odmieta. „Ja viem o desiatich menách, ktoré by boli špičkoví prokurátori,“ uviedol Šeliga.

Mandát súčasnému generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi uplynie v júli. Práve nedostatkom času koalícia vysvetľuje, prečo zmena prichádza formou poslaneckého, a nie vládneho zákona. Podľa Šeligu takto dostanú zákon do parlamentu rýchlejšie. Novela navyše takto môže byť prijatá bez zrýchleného legislatívneho procesu. Diskutovať o jej konečnej podobe sa bude na parlamentných výbor aj v samotnom pléne a prijatá by mohla byť počas leta. Meno Čižnárovho nástupcu, ktorý by vzišiel už z voľby podľa nových pravidiel, by sme tak mohli poznať na jeseň.

Mohlo by vás zaujímať: