Domáce

Lipšic potvrdil kandidatúru na post špeciálneho prokurátora

Daniel Lipšic. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Advokát a exminister spravodlivosti a vnútra Daniel Lipšic bude kandidovať na post špeciálneho prokurátora. Potvrdil to pre TASR, upozornil na to Denník N. Šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) majú poslanci Národnej rady (NR) SR voliť na schôdzi, ktorá sa začína 26. januára 2021. Nominácie sa môžu podávať do 8. januára. Eviduje ich parlamentný ústavnoprávny výbor. Jeho šéf Milan Vetrák (OĽANO) pre TASR uviedol, že zatiaľ im neprišla žiadna nominácia.

 

Lipšicova kandidatúra nie je prekvapením a je to legitímny krok, reagovala na informáciu ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). “Myslím si, že doktor Lipšic vie ukázať veľmi veľa svojich kvalít ako potenciálny budúci špeciálny prokurátor,” povedala novinárom po rokovaní vlády. Verí, že sa do voľby prihlási ešte veľa ďalších kandidátov.

Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov. O funkciu sa môže uchádzať občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň 15-ročnú prax v právnickom povolaní a odbornú justičnú skúšku. Posledné dva roky pred vymenovaním nesmie byť vo funkcii prezidenta SR, člena vlády, poslanca NR SR, europoslanca či primátora.

Kandidáti budú musieť prejsť verejným híringom v parlamentnom ústavnoprávnom výbore. NR SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie.