Domáce Politika Prezidentské voľby Top

Lipšica posielal do basy, za Mečiarom vždy stál. Harabin je sudca, ktorého sa mnohí boja

Štefan Harabin má za sebou 35 ročnú kariéru sudcu. FOTO TASR /Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Kresťanstvo, tradície, rodina a obrana Slovenska pred imigráciou. To sú hlavné piliere, na ktorých stojí kandidatúra Štefana Harabina na funkciu hlavy štátu. Zároveň sám seba označuje za “národného kandidáta” a hovorí, že chce “prinavrátiť právny štát.”

 

Štefan Harabin je sudcom Najvyššieho súdu a bývalým ministrom spravodlivosti. Vo vláde sedel v časoch Vladimíra Mečiara a prívlastok “mečiarovec” mu zostal dodnes. Aj z tohto dôvodu je Harabin v niektorých kruhoch označovaný za nedemokratického kandidáta.

JUDr. Štefan Harabin sa narodil 4. mája 1957 v Ľubici. V rokoch 1976-1980 študoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde v roku 1981 dosiahol titul doktora právnych vied.

V súdnictve pôsobil 35 rokov. Jeho cesta viedla cez okresný, krajský až na Najvyšší súd, kde pôsobí aj dnes. Bol členom komunistickej strany, tvrdí, že nebyť jeho  vstupu do nej, jeho kariéra by skončila.

Skúsenosti však má aj z politiky. V roku 2006 ho Vladimír Mečiar ako predseda ĽS-HZDS, ktoré bolo súčasťou koalície so Smerom a SNS, navrhol za ministra spravodlivosti. V prvej Ficovej vláde tak ako šéf rezortu tvrdo šiel po Špeciálnom súde aj Úrade špeciálnej prokuratúry, ktoré chcel zrušiť.

Počas svojej politickej éry sa stal známym aj vďaka svojej prchkosti. Na adresu politikov neváhal použiť silné, niekedy dokonca antisemitské vyjadrenia. Práve svojou prchkosťou si pohneval aj expremiéra Roberta Fica, ktorý sa ho spočiatku zastával. Do poslednej chvíle však pri ňom stál Vladimír Mečiar, s ktorým zostal Harabin v kontakte aj po skončení politickej kariéry ich oboch. Pred dvoma rokmi sa stretli v Lexovom hoteli na konferencii Právny štát, kde obaja hovorili najmä o Mečiarových amnestiách. Obaja kedysi mocní považovali ich zrušenie za protiprávne.


Na snímke sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (vľavo) a expremiér SR Vladimír Mečiar (vpravo) počas konferencie Právny štát alebo právo na pravdu, v Bratislave 27. septembra 2017. FOTO TASR – Jakub Kotian

Kontroverzný sudca

V júni 2009 ho Súdna rada zvolila za predsedu Najvyššieho súdu. V kresle ministra spravodlivosti tak skončil a opäť sa venoval súdnictvu. Jeho pôsobenie v tejto funkcií však bolo sprevádzané rôznymi kontroverznými rozhodnutiami.

Okrem iného tiež disciplinárne stíhal sudcov, ktorí s ním nesúhlasili a kritizovali ho. Na Najvyššom súde počas jeho pôsobenia vládlo napätie a strach. Veľké diskusie vyvolávali aj štedré odmeny, ktoré si udeľoval. K pekným peniazom si prišli aj jemu lojálni sudcovia. Funkciu predsedu zastával dvakrát.

V médiách tiež zarezonovala nahrávka telefonátu, kde sa má Štefan Harabin údajne priateľsky zhovárať so šéfom albánskej drogovej mafie Bakim Sadikim. Harabin to popiera a tvrdí, že “údajný prepis telefonického rozhovoru priniesol do NR SR Daniel Lipšic”, ktorý Sadikimu neskôr ako minister vnútra pomohol pred stíhaním tým, že mu expresne rýchlo vybavil slovenské občianstvo. Expolitikovi sa v tom čase dokonca vyhrážal basou, keď mu v pléne spoza rečníckeho pultu povedal: “Pôjdeš do basy, ty hajzel.”

Štefan Harabin bol tiež disciplinárne stíhaný za výroky voči predsedníčke Najvyššieho súdu Daniele Švecovej, s ktorou dlhodobo vedie otvorený spor.

Ešte pred vstupom do politiky v roku 2006 sa pokúšal dostať aj na Ústavný súd, ktorý označoval za svoju ďalšiu métu. Do tohto inštitútu ho navrhol Vladimír Mečiar, poslanci jeho návrh odobrili.  Vtedajší prezident Ivan Gašparovič ho však do Košíc nevybral.

Je tiež autorom niekoľkých kníh.

Jeho kariéru poznačilo aj niekoľko súdnych sporov so štátom, ktoré Harabin poväčšine vyhráva.

Začiatky kampane

Možnú kandidatúru Štefana Harabina ohlásilo hnutie Harabin na hrad ešte na jar 2018, kedy mu začali zbierať podpisy. V septembri ich už mali dostatok.

Živnú pôdu na kampaň si však pripravoval už dlhšiu dobu. Je veľmi aktívny na sociálnej sieti, má tiež vlastný youtube kanál, kde hovorí o “kresťanstve a hodnotách”, ale aj o “ochrane Slovenska” pred cudzími vplyvmi či komentuje politické rozhodnutia na našej scéne.

Na svojom webe tiež uverejňuje “mediálne lži” a snaží sa ich svojim voličom vysvetliť. Voči niektorým článkom sa v minulosti bránil žalobami.

Kampaň vedie najmä v regiónoch, do ktorých cestuje dlhodobo. Vozí ho tam “jeho” prezidentský autobus “HARABIŇÁK”. Nemá žiadne bilbordy, nakoľko trvá na tom, že jeho kampaň bude najlacnejšou za posledné roky.

Na snímke autobus prezidentského kandidáta ŠŠtefana Harabina. FOTO TASR – Jaroslav Novák