Politika Zahraničné

Litva a Rusko si vymenilo osoby obvinené zo špionáže

Litovský prezident (vľavo) omilostil dvoch ruských špiónov. Zdroj: TASR/AP

MOSKVA/VILNIUS – Litva v piatok oznámila, že vymenila dvoch ruských občanov odsúdených za špionáž za dvoch Litovčanov a jedného Nóra. Informovala o tom agentúra Reuters.

Šéf litovskej tajnej služby Darius Jauniskis podľa agentúry AP uviedol, že dvaja litovskí občania odsúdení v Rusku za špionáž sú už so svojimi rodinami.

Na slobodu sa dostali v rámci dohody, ktorá umožnila výmenu špiónov medzi Litvou, Ruskom a Nórskom.

Jauniskis súčasne potvrdil, že dohoda sa vzťahuje aj na nórskeho občana Frodeho Berga, ktorý bol v Rusku odsúdený za špionáž na 14 rokov väzenia.

Podľa správy agentúry AP aj nórska premiérka Erna Solbergová v piatok v Osle potvrdila, že nórsky občan Frode Berg bol v Litve vydaný nórskym úradom.

Úspešnú výmenu omilostených občanov Ruska a Litvy odsúdených za špionáž potvrdil medzičasom aj litovský prezident Gitanas Nauséda.

itovská tlačová agentúra BNS v októbri s odvolaním sa na anonymné zdroje priniesla správu o tom, že Moskva, Oslo a Vilnius rokujú o výmene dvoch Rusov väznených v Litve, dvoch Litovčanov odsúdených za špionáž v Rusku, ako aj jedného Nóra usvedčeného zo špionáže a uväzneného v Rusku.