Politika Zahraničné Top

Litva varuje Európu pred ruskou hrozbou: Útok do 24 hodín

KAUNAS – Pobaltské krajiny to nemajú jednoduché. Krajiny, ktoré sú v bezprostrednej blízkosti Ruska majú veľké obavy. Ako tvrdia litovské tajné služby, Rusko je vraj schopné na tieto štáty zaútočiť už za 24 hodín.

Možnosti pomoci zo strany NATO by tak boli veľmi obmedzené. Rusi totiž posilnili svoj vojenský stav v regióne Kaliningradu. Ide o stíhačky Su-30 či raketový systém, ktorý schopný zasiahnuť lode takmer kdekoľvek v Baltickom mori.„Rusko je hrozba,” vyjadril sa aj litovský minister obrany Raimundas Karoblis a dodal: „Toto je signál pre NATO, aby zlepšila rýchlosť rozhodovania.”

Chcú zdanie falošnej histórie

Pobaltie trápia aj ďalšie veci. „Tvrdia, že naše hlavné mesto Vilnius by nemalo patriť Litve, pretože medzi prvou a druhou svetovou vojnou ho okupovalo Poľsko. Je to, samozrejme, história, ale Rusko využíva túto zámienku,” vysvetľoval podľa portálu The Guardian minister. Trojlístok Litva, Lotyšsko a Estónsko podľa neho  berie nebezpečenstvo z jeho strany vážne. Rusko sa vraj pokúša vytvoriť falošnú históriu, ktorá upiera pobaltským štátom právo na existenciu.

Dmitrij Peskov

Dezinformovanie sa podľa neho deje rôznymi kanálmi – občas je to vraj prostredníctvom agentúry Sputnik, inokedy cez televíziu, avšak väčšinou majú dezinformácie šíriť priamo poslanci ruskej dumy.

„Objavujú sa správy, že Klaipeda (tretie najväčšie mesto krajiny) nikdy nepatrila Litve, že to bol darček Stalina po druhej svetovej vojne,” tvrdí Karoblis a dodáva, že sú tu reálne paralely s anexiou Krymu. Ide vraj o nebezpečenstvo pre územnú integritu Litvy.

Je to rusofóbia, tvrdí Peskov

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov obavy pobaltských štátov odmietol. Sú podľa neho iba prejavom protiruského zmýšľanie. „Toto je totálna rusofóbia, hysterická rusofóbia,” povedal na tlačovej konferencii. Moskva podľa neho vždy dbala na dobré vzťahy s Pobaltím.

Zdroj: ph, theguardian.com, reuters.com, Foto: Youtube