Spoločnosť Zahraničné

Londýn vyhlásil mimoriadnu udalosť v spojitosti s preťažením nemocníc

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Londýnsky starosta Sadiq Khan vyhlásil v piatok v britskej metropole stav mimoriadnej udalosti v súvislosti s možným preťažením nemocníc v dôsledku šírenia nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

“Mimoriadnu udalosť vyhlasujeme z dôvodu ohrozenia, ktoré tento vírus v tomto čase predstavuje,” povedal Khan. Obyvateľov vyzval, aby sa zdržiavali doma, pokiaľ nie je “úplne nevyhnutné” domovy opustiť.

Nemocniciam v meste podľa starostu hrozí preťaženie v prípade, že ľudia nebudú rešpektovať opatrenie, na základe ktorého sa majú zdržiavať doma.

“Situácia v Londýne je v súčasnosti kritická a šírenie vírusu je mimo kontroly,” povedal Khan. Ochorenie COVID-19 podľa jeho slov diagnostikovali každému 30. Londýnčanovi. “Ak teraz nepodnikneme okamžité kroky, naša Národná zdravotná služba (NHS) môže byť ochromená a zomrú ďalší ľudia,” povedal.

V Londýne je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 7034 ľudí, uviedla na svojej webovej stránke stanica Sky News.

V britskom hlavnom meste v súčasnosti registrujú viac ako 1000 prípadov nákazy na každých 100.000 obyvateľov a počas posledných troch dní zomrelo 477 pacientov, ktorí mali predtým pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2.

Mimoriadna udalosť podľa Reuters označuje situáciu, pri ktorej hrozia vážne škody, narušenia a ohrozenie ľudských životov, kľúčových služieb, životného prostredia alebo národnej bezpečnosti. V Londýne takýto stav naposledy vyhlásili v roku 2017 v súvislosti s požiarom budovy Grenfell Tower vo štvrti Kensington. O život vtedy prišlo 72 ľudí.