Zahraničné Politika

Londýnsky súd zamietol sťažnosť voči prerušeniu schôdze parlamentu

Londýnsky súd v piatok odmietol sťažnosť voči rozhodnutiu britského premiéra Borisa Johnsona o prerušení schôdze britského parlamentu. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN – Londýnsky súd v piatok odmietol sťažnosť voči rozhodnutiu britského premiéra Borisa Johnsona o prerušení schôdze britského parlamentu. Informovala o tom televízia Sky News.

 

Odporcovia Johnsonovho zámeru považujú prerušenie schôdze parlamentu za protiprávne. Navrhovateľka, aktivistka Gina Millerová, vopred avizovala, že podá odvolanie, ak londýnsky vrchný súd rozhodne v jej neprospech.

Sudcovia síce Millerovej podnet odmietli, ale zároveň umožnili, aby príslušné odvolanie posúdil britský najvyšší súd. Ten by mal prípad prerokovať 17. septembra.

Johnsonovi odporcovia už predtým neuspeli na najvyššom súde v škótskom v Edinburghu, ktorý v stredu rozhodol, že prerušenie schôdze parlamentu je v súlade s platnými zákonmi Spojeného kráľovstva.

Podobné konanie prebieha aj na súde v Severnom Írsku, ktorý ešte vo veci nerozhodol.

Johnson 28. augusta oznámil, že požiadal kráľovnú Alžbetu II. o prerušenie schôdze parlamentu pred novou schôdzou od druhého októbrového týždňa do 14. októbra. Do plánovaného odchodu Británie z EÚ (31.10.) budú vtedy zostávať už len dva týždne.

Premiér Johnson chce týmto spôsobom dosiahnuť, aby Británia odišla z EÚ v stanovenom termíne — s dohodou alebo bez nej.