Regióny Prešov Stará Ľubovňa

Ľubovnianske múzeum zreštaurovalo tieto obrazy: Stálo to vyše 30-tisíc eur!

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

STARÁ ĽUBOVŇA – Sedem obrazov piaristov zreštaurovalo Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni. Ich obnova trvala štyri roky a stála 30 500 eur. Návštevníci si ich môžu najbližšie pozrieť v priestoroch kaplnky Michala Archanjela na hrade počas turistickej sezóny, ktorá sa začne v apríli.

“Počas niekoľkých rokov sme usilovne pracovali na reštaurovaní vzácnej zbierky v našich depozitároch. Presnejšie portrétov piaristov z piaristického kláštora v Podolínci. Piaristické kolégium bolo založené v roku 1642 vtedajším starostom spišského zálohu Stanislavom Lubomírskym. Piaristi ukončili svoje pôsobenie na Spiši v roku 1919,” uvádza na sociálnej sieti múzeum.

Ako dodáva, na základe štyroch rôznych inventarizačných prameňov vedia, že v kláštore bolo viac ako 60 obrazov. “Od portrétov pápežov cez zakladateľov kláštora, biskupov až po scény zo života sv. Jozefa Kalazánskeho, zakladateľa piaristickej rehole. V zbierkach Ľubovnianskeho múzea je umiestnených 11 obrazov, zväčša portrétov piaristov,” dopĺňa múzeum s tým, že spomenutých sedem obrazov sa podarilo zreštaurovať vďaka precíznej práci akademickej maliarky Zuzany Chovanovej.