Domáce Ekonomika Spoločnosť Kauzy Top

Lubyová podporí státisícami aj chirurga, ktorý chce strážiť prístavy pred migrantami. V minulosti podnikal so Smerákom

Martina Lubyová - SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA- Ministerstvo školstva pod vedením Martiny Lubyovej (nominantka SNS) má problém s prideľovaním peňazí na výskum a vývoj rovnako ako jej predchodca Peter Plavčan (nominant SNS).  Kauze sa venuje aj Nadácia Zastavme korupciu na svojom blogu, tému otvoril poslanec SaS Branislav Gröhling. Ten okrem iného upozornil napríklad na to, že niektoré firmy nesplnili svoju povinnosť byť zaregistrované v registri partnerov verejného sektora. Zo zákona tam ale musia byť, pretože poberajú dotáciu vyššiu ako 250-tisíc eur. Do veci sa vložil aj minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý sa chce na podpísané zmluvy pozrieť, či v súvislosti s chýbajúcou registráciou nedošlo zo strany ministerstva školstva  k porušeniu zákona.

Podľa medializovaných informácií pri firmách, ktoré stoja za víťaznými projektami, toho ale nehrá viac. V mnohých prípadoch ide o firmy, ktoré nikdy nijaký výskum nerobili alebo sú novozaložené či majú nulové obraty. Mnohým chýba webstránka alebo je len účelovo vytvorená. Ministerstvo školstva navyše podpísalo zmluvy predtým, než zverejnilo hodnotenia jednotlivých projektov. Hodnotenia projektov majú byť k dispozícii širokej verejnosti až 15.januára 2019, podpísané zmluvy s víťazmi boli pritom zverejnené už 18.decembra 2018 v Centrálnom registri zmlúv. Spolu uspelo 30 firiem a ministerstvo školstvo im prikleplo podporu v celkovej hodnote 33,4 milióna eur. História s  pochybnými Plavčanovými eurofondami sa tak opakuje aj pod vedením ministerky Martiny Lubyovej.

Kvôli škandálom okolo eurofondov musel skončiť Peter Plavčan. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Peniaze na stimuly výskumu z vývoja tentokrát nejdú z eurofondov, ale ide o prostriedky priamo zo štátneho rozpočtu. Výzvu vyhlásilo ministerstvo školstva 21.septembra 2018, firmy mali približne mesiac na to, aby predložili svoje projekty. Podľa Nadácie Zastavme korupciu sa v prípade niektorých víťazných firiem objavujú prepojenia na predsedu Slovenskej národnej strany, Andreja Danka.

Glob.sk našiel medzi víťaznými spoločnosťami firmu, ktorej majiteľ podnikal so smeráckym poslancom Vladimírom Balážom.

Boli spolu vo firme, ale nevideli sa vraj roky

Firma NaviDate s.r.o. vznikla podľa obchodného registra ani nie rok dozadu – 19.februára 2018. Majiteľom je MUDr. Peter Schwartz. Pri stimuloch uspel s projektom pod názvom „Pasívny optoelektronický vyhľadávací systém“. Ministerstvo školstva ho podporí sumou 772 598,28 eur.

Peter Schwartz je chirurgom, ktorý sa venuje operáciám hemoroidov, kŕčových žíl, laparoskopickým operáciám žlčníka alebo operáciám karpálneho kanála v chirurgickej ambulancii Sliač. S členom Výboru NR SR pre zdravotníctvo poslancom Vladimírom Balážom (Smer-SD) sa stretol v roku 2011 v spoločnosti Trigonum s.r.o., kde boli spolu spoločníkmi aj s JUDr. Róbertom Faturom. Ako nám prezradil samotný Schwartz, spoločnosť bola založená kvôli bližšie nešpecifikovanému projektu, ktorý sa nakoniec neuskutočnil. Ako dokazuje výpis z obchodného registra, po niekoľkých mesiacoch, kedy spoločnosť nevyvíjala žiadnu aktivitu, Baláž previedol svoj podiel na rodinného príslušníka.

Peter Schwartz pre Glob.sk hovorí, že úspešný projekt pri stimuloch na vedu a výskum v žiadnom prípade nezískal vďaka známosti s Balážom. Podľa jeho slov sa nevideli niekoľko rokov.

Chirurg, pre ktorého pracujú synovci

Podľa webu spoločnosti NaviDate s.r.o., sa chirurg Schwartz neočakávane k svojmu vzdelaniu plánuje venovať ochrane letísk a prístavov. Letiská chce chrániť pomocou “pasívneho optolektronického merača vzdialeností”, ktorý by mal mať schopnosť detekovať, identifikovať a lokalizovať neznáme lietajúce objekty ako sú drony či bezpilotné lietadlá. Pre prístavy web firmy ponúka naopak komplexný systém prepojenia a integrácie rôznych sledovacích zariadení, ktoré by mali pomôcť odhaliť imigrantov či pašerákov.

Schwartz našej redakcii tvrdil, že firma má rozbehnuté obchodné projekty v španielskych prístavoch, no bližšie informácie nám poskytnúť nechcel s odvolaním na dôvernosť kontraktov. Zároveň tvrdí, že riešenie jeho firmy patrí medzi špičkové projekty, ktoré na podobnej úrovni dokáže len niekoľko firiem na svete.

Podľa webu ale tím spoločnosti tvoria traja ľudia. Z toho sú dvaja študenti a zároveň synovci majiteľa. Obidvaja žijú dlhé roky v Austrálii. V roku 2019 ich nájdeme študovať na Harvarde či Princetone. Ako dokážu náročné štúdium a množstvo mimoškolských aktivít spájať s výskumom plateným zo štátneho rozpočtu na Slovensku, sme sa od chirurga Schwartza nedozvedeli, ten ale napriek tomu považuje svoj projekt za spôsob “ako si my predstavujeme návrat úspešných slovenských mozgov domov”.

Tretím členom tímu má byť Vladimír Čech. Tento český výskumník si patentoval riešenie na už spomínaný “pasívny optolektronický merač vzdialeností”. Bol jedným z dvoch hlavných postáv pri vývoji tohto zariadenia. Spolu s Jiřím Jevickým a ďalšími z Univerzity obrany v Brne publikoval niekoľko vedeckých prác na túto tému. Vladimír Čech aj s Jiřím Jevickým pritom dostali minimálne už v roku 2003 podporu na tento projekt od českého Ministerstva priemyslu a obchodu.

Peter Schwartz podľa svojich slov patent odkúpil ako fyzická osoba a jeho súčasné riešenie síce vraj vychádza z Čechovej myšlienky, je ale posunuté o 15 rokov možností technologického vývoja.

Spoluriešiteľ vraj existuje, meno je tajné

Zmluva podpísaná medzi  spoločnosťou NaviDate s.r.o. so štátom stanovuje, čo všetko musí spoločnosť chirurga Schwartza splniť. A je toho žalostne málo.

V zmluve navyše chýba spoluriešiteľ. Schwartz redakcii tvrdil, že firma spoluriešiteľov má a dokonca nie jedného, o koho ide ale odmietol uviesť s tým, že by ohrozil ich renomé či rozbehnuté projekty firmy. Ministerstvo školstva pritom ako jednu z podmienok na udelenie stimulu žiada spoluprácou s ďalšími partnermi ako sú vedecko – výskumné inštitúcie, vysoké školy, SAV či rezortné výskumné ústavy.

Zmluvu za firmu dokonca nepodpísal on sám ako majiteľ, ale poslal namiesto seba splnomocneného doc. Ing. Jozefa Schwartza, CSc. V akom sú vzťahu a o koho ide nám chirurg Schwartz odmietol opäť prezradiť. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o rodinného príslušníka, o ktorom ale na internete, napriek akademickým titulom, redakcia nenašla žiadnu zmienku.

Prvá strana zmluvy medzi Ministerstvom školstva SR a firmou NaviDate s.r.o. , Zdroj: Centrálny register zmlúv

Štát bude finančnú podporu vyplácať odteraz až do roku 2021 vrátane. Štát chce od NaviDate s.r.o. vytvorenie až 3 pracovných miest. A to len na obdobie riešenia projektu. A za akých podmienok? V zmluve sa doslovne uvádza: Za vytvorenie nového pracovného miesta sa považuje vytvorenie organizačnej štruktúry, ktorá takéto pracovné miesto zahŕňa. Štát síce trvá na tom, aby vytvorené “pracovisko” pokračovalo ešte päť rokov po ukončení poskytovania stimulov (to znamená v tomto prípade do roku 2026), no firma je povinná dať do neho len toľko peňazí, koľko do neho dávala pred prijatím stimulov.

Firma samozrejme ani nefiguruje v registri partnerov verejného sektora, majiteľ firmy ale tvrdí, že je to len otázka času, kedy sa tam NaviDate s.r.o. objaví.

Keď web prezradí viac, ako by firma chcela

Web firmy NaviDate s.r.o. určite nie je žiadnym prepracovaným kúskom firemnej prezentácie. Práve naopak, pôsobí dojmom, že bol účelovo za jeden deň zmajstrovaný určite nie profesionálom. Firma pridala na svoj web posledný príspevok údajne v auguste 2018. Spolu ich má za rok 2018 päť a prezentuje ich ako novinky. Prvý príspevok však ušiel zjavne pozornosti všetkých vo firme – doteraz je v ňom prednastavený vzorový text “Lore ipsum…” a na ilustračnej fotke je Vladimír Putin. Kontakt v hlavičke prvých dvoch príspevkov tvrdí, že firma je v Nepále v Káthmandu a telefónne číslo je 987654321 a mail demo@example.com.

 

Dva iné príspevky na webe, ktorý má ponúkať skvelé služby, založené aj na využití umelej inteligencie a vedomostí podľa Schwartza  “dvoch supertalentovaných mladíkov, z prvej a druhej univerzity sveta v spolupráci so špičkovým slovenským intelektom”  sú okopírované z iných zahraničných webov.

Rozhodne teda nejde o web úspešnej firmy so svetovým know-how, ktorá by mala mať šancu uspieť v projekte, v akom sa jej to podarilo.