Politika Kauzy Domáce Šport Top

Lubyová rozdelila milióny pre šport. Opäť sa nabalí futbalový zväz, malé športy majú smolu

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Zdravotníctvo, školstvo, poľnohospodárstvo ale aj šport sú na Slovensku oblasti, ktoré sú dlhodobo finančne aj ekonomicky poddimenzované. Zároveň sa roky na nich vďačne vytĺka politický kapitál, robí predvolebná agitácia a čo si budeme klamať, aj najlepšie zarába. 30 rokov od Nežnej revolúcie sa totiž u nás ešte nezrealizoval taký funkčný model, ktorý by bol transparentný, čistý, jasný, kontrolovateľný ale aj tresto-právne napadnuteľný a personifikovaný.

 

Kým sa budú zo štátneho rozpočtu prideľovať konkrétne sumy na nekonkrétne projekty bez krížovej kontroly, potom budú stále všetci nariekať koľko peňazí nám chýba, aký máme deficit a prečo má jeden viac a druhý menej. Posledným okatým príkladom podobného Kocúrkova je uznesenie vlády zo stredy 12. júna, ktoré zaviazalo ministerku školstva, vedy, výskumu a športu Martinu Lubyovú poskytnúť 21 miliónov eur na výstavbu, modernizáciu a rekonštrukciu športovej infraštruktúry národného významu v rokoch 2019 až 2021. Myšlienka krásna, šľachetná, potrebná, na papieri roztomilo vyzerajúca.

No stačí sa pozrieť komu a koľko má ministerstvo rozdeliť a to už také chrumkavé nie je. Najväčšiu časť zo spomenutého balíka financií dostane totiž Slovenský futbalový zväz, ktorý si polepší o 7,5 milióna eur. Päť miliónov získa Slovenský atletický zväz, tri milióny pôjdu na účet Slovenského olympijského a športového výboru, dva milióny potešia Slovenský zväz ľadového hokeja, rovnakú suma bude mať aj Slovenská asociácia univerzitného športu a 1,5 milióna eur dostane Slovenský strelecký zväz.

Martina Lubyová počas detských olympijských hier v obci Uzovské Peklany v okrese Sabinov. Zdroj TASR / Maroš Černý

“To, kde rozdelíme financie, sme si vyberali podľa viacerých kritérií. Vychádzali sme z toho, ktoré športoviská budú efektívne, využiteľné a populárne. Je dôležité povedať, že do športu pôjde viac ako spomenutých 21 miliónov, keďže na financovaní niektorých projektov sa budú podieľať aj samosprávy. Celková suma môže byť v kombinácii s ich podporou až na úrovni cez 30 miliónov eur,” zdôvodnil kľúč prerozdelenia 21 miliónov EUR štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Jozef Gönci.

Radosť podnikať

Rozmeňme si to na drobné. Viac ako tretinu financií dostane futbal. Štyri milióny chce použiť na úpravu infraštruktúry menšieho charakteru, jeden a pol milióna poputuje na modernizáciu Národného tréningového centra v Poprade, po jednom milióne dá na výstavbu tréningových ihrísk s umelou trávou a na podporu akadémií. Atléti využijú dotáciu na výstavbu a rekonštrukciu štadiónov, olympionici chcú zlepšovať športovú infraštruktúru, rovnako ako hokejisti. Akademici majú v pláne postaviť viacúčelovú športovú halu pri Ekonomickej univerzite v Bratislave a strelci uvažujú o modernizácii strelnice v Trnave.

Nuž dovolíme si pochybovať o efektívnosti takéhoto delenia. Nikde sa nehovorí o žiadnom konkrétnom projekte, prečo práve tam a tam, o termínoch, zárukách, kto a prečo by mal osobne zodpovedať o pridelených financiách… Zarážajúce je, že opäť dostali poriadny balík futbalisti, ako keby bol futbal niečo extra a vždy za každých okolností by mal dostávať milióny. Zo štátneho im stále tečie jedna báseň. Tréningové centrum v Poprade otvorili v novembri 2013 a už potrebuje modernizáciu za 5 a pol milióna eur. To je potom radosť podnikať. Veď vždy keď sa delia peniaze zo štátneho rozpočtu majú futbal a hokej prioritné postavenie.

Národné tréningové centrum v Poprade. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

Strelectvo. Pri všetkej úcte je na Slovensku v populárnosti možno v druhej desiatke záujmov a keby nebol Gönci bývalým úspešným olympionikom v tomto športe a Danka Barteková nesedela v komisii športovcov Medzinárodného olympijského výboru, potom by v zozname na delenie 21 miliónov strelectvo určite nebolo. Zaváňa to poriadnou účelovosťou. Taká malá domov.

Úspechy sa zabúdajú

Čo takto dámy a páni zmodernizovať základy najúspešnejšieho športu v histórii samostatného Slovenska, ktorý má desiatky titulov majstrov Európy, Sveta a olympijských víťazov a to vodný slalom. Kde sú toľko sľubované milióny na obnovu a rekonštrukciu areálov v Liptovskom Mikuláši a v Čunove, ktoré pomaly pripomínajú vykopávky v Egypte? To je šport, ktorý potrebuje milióny a nie futbal, hokej či strelectvo. Tu treba podporiť mládež, naštartovať akadémie, zabezpečiť technické a materiálne vybavenie… Už sme zabudli na úspechy Hochschornerovcov, Martikána, Škantárovcov, Slafkovského, Kaliskú, Dukátovú? Futbal bez štátnych peňazí prežije, hokej takisto, ale vodný slalom nie. Alebo čo takto podporiť volejbal, basketbal, hádzanú? Kedy malo Slovensko naposledy na olympiáde kolektívny šport a kedy bude mať? Čo takto vybudovať v každom okresnom a krajskom meste plavárne s 50 metrovým bazénom?

Ministerka Lubyová si na margo celého výberového procesu a delenia financii síce uvedomuje, že podpora jednotlivých športových odvetví nie je rovnaká a chce túto problematiku dlhodobo a systematicky riešiť, no povedané streleckou terminológiou tento krát trafila mimo terč. “Všetky športy si zaslúžia podporu, ale ideme postupne a dávame do športu nemalé prostriedky. Hlavným kritériom pri rozdeľovaní podpory na zlepšenie infraštruktúry bola masovosť športu či členská základňa mládeže do 23 rokov. Pri týchto strategických investíciách musíme zohľadniť viacero kritérií. Musíme zvážiť to, kde postavíme športovisko, aby ho mal kto využívať a prevádzkovať,” povedala Lubyová.

Areál vodných športov v Čunove pri Bratislave. Zdroj TASR / Vladimír Benko

Šalamúnske, alibistické, napísane spoza úradníckeho stola bez znalosti veci a problematiky. Nuž to by nás zaujímalo, ktorý šport má väčšiu členskú základňu a popularitu. Či basketbal, volejbal, hádzaná alebo strelectvo… Nezmyselný projekt futbalový miniihrísk by mal byť pani ministerke odpoveďou na jej ambície, citujeme, „… musíme zvážiť to, kde postavíme športovisko, aby ho mal kto využívať a prevádzkovať.” Naozaj boli miniihriská strategickým a dôležitým rozvojovým programom pre Slovensko? Keď už sme pritom najviac detí a mládeže je na základných a stredných školách. Nech sa tam ide pani ministerka pozrieť ako vyzerajú a ako sú vybavené telocvične a športoviská. Určite by dostala odpoveď na otázku prečo v našom športe funguje nábor a nie výber talentovaných športovcov. Prečo je náš šport 100 rokov za opicami.