Spoločnosť Kauzy Domáce Ekonomika Top

Lubyová sa bráni obvineniam, pri stimuloch vidí snahu o škandalizáciu

Ministerka školstva Martina Lubyová pochybenie pri prideľovaní stimulov na vývoj a výskum nevidí. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

BRATISLAVA (TASR/redakcia)- Podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej (nominantka SNS) pri prideľovaní dotácií v rámci schémy Stimuly pre výskum a vývoj bolo všetko v poriadku. Za problém vidí skôr to, ako o nich píšu médiá.

 

V súvislosti s medializovanými informáciami o problémoch pri dotáciách sa vyjadril pre Glob.sk odbor pre komunikáciu ministerstva školstva. Trvá napríklad na tom, že je  “nesprávne dávať do súvislosti eurofondové projekty (Petra Plavčana, pozn.red.) so súčasnou situáciou, keď boli poskytované finančné prostriedky na stimuly pre výskum a vývoj. Je preto zavádzajúce tvrdiť, že ministerka Martina Lubyová je v podobnej situácii.” Na ministerstve sú súčasne presvedčení, že “celý proces poskytovania stimulov je dlhodobo pripravovaný a transparentný”.

Ministerka Lubyová vidí problém na strane médií, nie na strane ministerstva. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Za problém ministerstvo považuje skôr “nezáujem médií predstaviť stimuly v pozitívnom svetle”. Ministerstvo trápia “pokusy o škandalizáciu jednotlivých projektov zo strany niektorých médií” a prezradilo, že  jednotlivé subjekty, ktoré uspeli pri prideľovaní stimulov zasielajú ministerstvu vyhlásenia “k nepravdivom informáciám zverejňovaným médiami a zvažujú aj spoločný postup pre zamedzenie poškodzovania dobrého mena a reputácie zúčastnených inštitúcií.”

Ministerstvo školstva zároveň tvrdí, že zákon o povinnosti registrovať sa v registri partnerov verejného sektora (RPVS) novelizoval viaceré zákony, ale “zákona o stimuloch pre výskum a vývoj sa však nedotkol”. Ministerstvo vraj rozhoduje v správnom konaní na základe podmienok uvedených v zákone o stimuloch. Tvrdí, že nemôže zamietnuť projekt “len z dôvodu, že nespĺňa podmienku registrácie v RPVS. Uvedená skutočnosť je z pohľadu správneho konania len formálnym nedostatkom konania, na odstránenie ktorého boli partneri vyzvaní”.

Lubyovú budú vyšetrovať pre priestupky

Debatu o tom, kto má pravdu a či ministerka pochybila môže rozlúsknuť aj podané oznámenie Nadáciou Zastavme korupciu pre podozrenie zo spáchania priestupku a to až v siedmych prípadoch. Suma, ktorú by mohlo ministerstvo za pochybenie zaplatiť sa hýbe od siedmych tisíc eur až po 700 tisíc eur. Podľa riaditeľky nadácie, Zuzany Petkovej “ide o pomerne nový zákon, zaujíma nás, ako ho vyloží štátny orgán a či niekoho vezme na zodpovednosť za vynaloženie štátnych prostriedkov v rozpore so zákonom”.