Lučanský reaguje na kritiku. Vysvetľovať musel aj zrušenie tímu Kuciak

Bratislava 14. novembra (TASR) – Vyšetrovatelia z tímu Kuciak budú pokračovať v práci na súvisiacich prípadoch. Členov parlamentného brannobezpečnostného výboru o tom vo štvrtok ubezpečil policajný prezident Milan Lučanský. Nezaradený poslanec a člen výboru Ľubomír Galko pripustil, že vysvetlenia „mali svoju logiku“. Pravdivosť tvrdení podľa neho preverí až čas.

 

Kritiku za zrušenie tímu Kuciak považuje Lučanský za „nemiestnu“. Uviedol, že ak by sa prípad vrátil do prípravného konania, môže garantovať, že na ňom budú robiť tí istí vyšetrovatelia aj prokurátori. „Počas svojej 30-ročnej praxe som sa nestretol s tým, že by to robil niekto iný,“ podotkol. S rozhodnutím rozpustiť tím sa stotožňuje aj ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Galko potvrdil, že šéf polície im priblížil „systém, ako časť vyšetrovacieho tímu veľmi rýchlo obnoviť v prípade, že sa ukáže, že niektoré úkony neboli urobené dostatočne“. Galko skonštatoval, že to si budú môcť preveriť až potom, ak taká situácia nastane. Novinkou boli pre neho informácie o pochybeniach či zdržaniach pri vyšetrovaní súvisiacich trestných činov.

Kritiku za zrušenie tímu Kuciak považuje Lučanský za „nemiestnu“. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Predseda výboru Anton Hrnko (SNS) zhodnotil, že Lučanský „bol veľmi pripravený, presný a dôsledný“. Vysvetlil im, že tím nebol rozpustený preto, že by stratil svoj zmysel. Dôvodom malo byť to, že „jednotlivé veci, ktoré vyplynuli z určitých komunikačných prostriedkov a je tam podozrenie zo spáchania trestných činov, boli odovzdané jednotlivým príslušníkom tohto tímu a tie si vytvorili vlastné tímy, ktoré tieto veci vyšetrujú“, načrtol Hrnko.

Podľa Galka spomenul Lučanský aj pokračujúce úniky. „Veľmi explicitne naznačil, že unikajú informácie zo špeciálnej prokuratúry alebo od právnych zástupcov,“ interpretoval. Mal popísať napríklad prípady, keď mali novinári informácie skôr ako policajti.

Novinkou boli pre Galka informácie o pochybeniach či zdržaniach pri vyšetrovaní súvisiacich trestných činov.Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Úniky zo spisu považuje za vážny problém aj predseda výboru Hrnko. Upozornil, že informácie unikali aj z policajného prostredia. „Niekoľkokrát sa muselo zasiahnuť aj do samotného tímu, niektorí policajti museli odtiaľ odísť,“ povedal. Treba si podľa neho klásť otázku, komu tieto úniky slúžia.

Čo sa týka vyšetrovania vraždy, Lučanský podľa Hrnka ukázal výboru, že má veci pod kontrolou a občania môžu kriminalistom dôverovať. Zároveň podotkol, že je potrebná reorganizácia policajného zboru, pretože niektoré inštitúty zo začiatku 90. rokov sa stali nepotrebnými a brzdia vyšetrovací proces. Policajný prezident má podľa neho pripravené opatrenia. Túto otázku by s ním chceli prerokovať na mimoriadnom výbore.

Viac o téme: Anton Hrnko, kriminalisti, kritika, Ľubomír Galko, Milan Lučanský, NR SR, pochybenie, policajný zbor, reorganizácia, rozpustenie, tím Kuciac, trestný čin, vyšetrovanie, vysvetlenie

Súvisiace články