Domáce Politika Kauzy Top

Lučanský sa osvedčil. Nový šéf polície má za sebou úspechy aj kauzy

Už poznáme meno nového policajného prezidenta. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Do basy dostal Černáka, chytil vrahov Kuciaka. Nevyhol sa však ani kritike. Doterajšou prácou ale Milan Lučanský predsa len presvedčil poslancov aj ministerku vnútra Denisu Sakovú. Tá sa rozhodla, že z dočasného policajného prezidenta napokon urobí šéfa polície na najbližších päť rokov. Do funkcie bude menovaný už dnes dopoludnia. 

 

Ministerka vnútra sa predtým, ako oznámila definitívu, stretla s oboma kandidátmi, ktorých jej odporučil brannobezpečnostný výbor. Okrem Milana Lučanského mala totiž na výber aj policajného pridelenca v Prahe Ivana Ševčíka. “Je to pevné rozhodnutie. Môžem povedať, že hlavný dôvod bol výsledok hlasovania, pretože za generála Lučanského hlasovalo sedem poslancov brannobezpečnostného výboru, to znamená že aj poslanec opozície. Naopak, nikto nebol proti jeho menovaniu do funkcie,” argumentovala Saková včera v diskusnej relácii TA3.

Bohatá minulosť

Milan Lučanský je policajný generál s dlhoročnou praxou. Do povedomia verejnosti ho dostal najmä fakt, že prispel k dolapeniu mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka. Ten sa aj spoza mreží niekoľkokrát vyjadroval práve na adresu policajného generála, naposledy písal list exministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi. V liste upozorňoval na Lučanského kontakty na ľudí z podsvetia. Napriek občasným podozreniam bol vo svojom obore veľmi úspešný, počas svojho pôsobenia sa venoval najmä snahe dolapiť mafiánov.

V dokumente Súmrak bossov Lučanský hovoril o stretnutí s mužom, ktorý vystupoval ako Ľudovít Sátor. Stretnutie sa odohralo v roku 2010. Sátor už je po smrti, bol zavraždený.

Čelil však aj kritike. Špekulovalo sa totiž o jeho nadštandardných vzťahoch s mafiánom Karolom Mellom. Lučanský mu totiž mal údajne pomáhať ukrývať sa v zahraničí. V roku 2010 zrejme aj preto Lučanský nečakane skončil na poste šéfa Úradu boja proti organizovanej kriminalite v Banskej Bystrici. Po nástupe vlády Ivety Radičovej, keď sa ministrom vnútra stal Daniel Lipšic, odišiel do civilu. Vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak totiž nepriamo naznačil možnú spoluprácu medzi elitným policajtom a mafiánom. „Kým boli policajtmi oni, Mello bol sústavne na úteku. Keď odišli, podarilo sa nám ho zadržať,“ tvrdil v tom čase Spišiak. Lučanský sa neskôr vyjadril, že sa ho “Spišiakove slová dotkli.” 

Do radov polície sa vrátil, keď sa ministrom vnútra opäť stal Robert Kaliňák. O Lučanskom sa niekoľkokrát hovorilo ako o “Kaliňákovej pravej ruke.”

Majetky a Kuciak

V čase, kedy sa rozhodovalo, či Lučanský zasadne na stoličku dočasného policajného prezidenta, sa na verejnosti prepierali jeho majetkové pomery. Ešte minulý rok vo februári sa hovorilo o apartmáne, ktorý kúpil na Floride. Na verejnosť vtedy unikla nahrávka, na ktorej sa jeho známy stíhaný podnikateľ Michal Chynoradský rozpráva s podpredsedom parlamentu Andrejom Hrnčiarom. Na nahrávke hovorili o Lučanského majetkových pomeroch a naznačili, že peniaze na apartmán putovali z ilegálneho zdroja.

Vo funkcii vystriedal dlhoročného policajného šéfa Tibora Gašpara, ktorému “zlomila krk” vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Jeho hlavu žiadala opozícia aj ulica. Po odchode Gašpara z funkcie, mala Saková problém nájsť skúseného policajta, ktorý by bol ochotný sadnúť si do kresla policajného šéfa na pár mesiacov. Nakoniec sa funkcie ujal Lučanský, ktorý v tom čase šéfoval policajnej inšpekcii.

Po nástupe do funcie “vyčistil” vyšetrovací tím Kuciakovej vraždy a už po niekoľkých mesiacoch sa mohol tešiť z prvého úspechu. Už na prelome septembra a októbra sa polícií podarilo chytiť ľudí, ktorí vraždu novinára podľa polície a prokuratúry vykonali a objednali. Po novom roku sa vyšetrovaciemu tímu podarilo prekonať ďalší medzník – obvinili Mariana Kočnera, ktorý si mal vraždu novinára objednať. Verejnosť a politici hovoria, že Lučanskému sa darí očistiť políciu a mohol by byť zárukou spravodlivej polície.

Galéria
Ministerka vnútra Denisa Saková vymenuje za policajného prezidenta Milana Lučanského. Zdroj: TASR – Marko Erd
Prokuratúra aj polícia informovali o vyšetrovaní vraždy novinára a jeho snúbenice. Zdroj:TASR
Na snímke zľava viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka, prezident Policajného zboru Milan Lučanský, riaditeľodboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ľuboš Rumanovský. FOTO TASR – Pavol Zachar
Dočasný policajný prezident Lučanský. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Jaromír Čižnár a Milan Lučanský. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky, generálny prokurátor Jaromír Čižnár, policajný prezident Milan Lučanský sa vyjadrovali k stavu trestného konania úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a iných trestných konaní. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Milan Lučanský pobudne vo funkcii dlhšie ako bolo plánované. Zdroj: SITA/Branislav Bibel
Podľa Milana Lučanského nie je možné, aby vedel o každom trestnom oznámení. Zdroj: archív
Milan Lučanský – Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Milan Lučanský. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na snímke organizátor masakry Ľudovít Šátor, ktorý je podľa informácií vyšetrovateľov mimo územia Slovenska a je na neho vydaný medzinárodný zatykač. Zdroj: TASR
V Ústave výkonu väzby v Banskej Bystrici sa zaèalo hlavné pojednávanie Špecializovaného trestného súdu so skupinou Zsolta N. a spol., tzv. Sátorovcov. Zsolt N. na snímke dole druhý sprava a František Z. (druhý z¾ava). V Banskej Bystrici 15. mája 2018. FOTO TASR – Dušan Hein
Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
navigate_before
navigate_next