Domáce GPlus Spoločnosť Top

Ľudia sa boja vychádzať z domu. Ako sú na hrozbu koronavírusu pripravené slovenské firmy?

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Vírus storočia. Aj tak by sa dal nazvať COVID-19. Koronavírus má na svedomí už tisíce obetí a množstvo nakazených naprieč celým svetom. Bohužiaľ, niekoľko jeho prípadov bolo potvrdených už aj na Slovensku. Rušia sa podujatia, zatvárajú sa školy, dezinfikuje sa mestská hromadná doprava a prijímajú sa krízové opatrenia. Glob.sk sa pozrel na to, ako sú na možnú epidémiu pripravené slovenské spoločnosti, v ktorých sa stretávajú tisíce ľudí denne.

 

Okrem hromadného zatvárania bratislavských stredných škôl, kde kvôli koronavírusu majú deti ďalšie prázdniny, krízové opatrenia pretavili do praxe aj niektoré vysoké školy. Nielen Slovenská technická univerzita (STU) ale aj Univerzita Komenského (UK) v Bratislave už teraz má svoje brány pre študentov zatvorené. Vyučovanie rektori dvoch veľkých univerzít prerušili až do 21. marca. ,,Pedagogický proces bude prebiehať formou samoštúdia alebo inou vhodnou metódou. Podrobnosti stanovia dekanky a dekani fakúlt a nimi poverené osoby,“ uvádza sa vo vyhlásení rektora UK Mareka Števčeka a rektora STU Miroslava Fikara. Zároveň však študentov ubytovaných na internátoch vyzvali k dočasnému vysťahovaniu a vráteniu sa domov. ,,Upozorňujeme, že v prípade výskytu nákazy na internátoch sa ubytovaní budú musieť podvoliť karanténnemu režimu. V prípade, ak internáty do 11. marca neopustí nadkritické množstvo študentov, môžu byť rektori nútení nariadiť uzatvorenie internátov,“ písalo sa v spoločnom vyhlásení.

Študenti Slovenskej technickej univerzity a Univerzity Komenského dostali dvojtýždňové voľno. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Podobný osud postihol aj študentov súkromnej Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) v Bratislave. Tým bola prerušená výučba do konca týždňa. ,,Na základe rozhodnutia rektora PEVŠ Vám oznamujeme, že od 09.03.2020 do 16.03.2020 sa ruší prezenčná výučba na PEVŠ. Toto rozhodnutie sa týka študentov PEVŠ,” informovala škola svojich študentov. Nariadené majú nateraz samoštúdium.

Nechoďte na pohotovosť, pripravená je sanitka

Ministerstvo školstva vydalo pre všetky školské zariadenia usmernenia, z ktorých vyplýva, že nielen žiaci, ale aj zamestnanci rezortu školstva by mali po návrate zo zahraničia, či z oblastí postihnutých koronavírusom, kontrolovať svoj zdravotný stav po dobu 14 dní. Pokiaľ sa u niekoho objavia príznaky ochorenia, ako zvýšená teplota, kašeľ, bolesti v hrdle, dýchavičnosť, mal by okamžite konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom prostredníctvom telefonického kontaktu. Ak sa na základe popísaných symptómov rozhodne, že pacient musí byť hospitalizovaný, v žiadnom prípade by nemal sám navštíviť pohotovosť. Lekár pre takúto osobu pošle špeciálnu sanitku, aby sa predišlo ďalšiemu roznášaniu nákazy.

Ak sa ukáže, že pacient musí byť hospitalizovaný, v žiadnom prípade by nemal sám navštíviť pohotovosť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Obmedzené služobné cesty

Prevencia, prevencia a opäť raz prevencia. Aj týmto heslom sa riadia veľké slovenské spoločnosti, ktoré ste možno aj vy navštívili. Vybaviť si poistenie a navštíviť tak kamennú pobočku sa nateraz nemusíte báť. Zamestnanci Uniqa poisťovne berú možnú hrozbu nákazy vážne a sú pravidelne inštruovaní. Okrem zabezpečenia dezinfekčných zariadení pre zamestnancov, čistenia miestností a nábytku, šírenia interných informačných letákov, obmedzila poisťovňa aj služobné cesty. ,,UNIQA obmedzila v maximálnej možnej miere zahraničné aj domáce služobné cesty a úplne zakázala služobné cesty do oblastí, ktoré boli vo väčšej miere zasiahnuté koronavírusom. Pri nevyhnutných schválených služobných cestách do zahraničia sa odporúčajú namiesto verejnej dopravy využívať služobné autá. Takisto sme obmedzili organizáciu a účasť na interných a externých podujatiach s účasťou nad 50 osôb,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa Uniqa poisťovne Beata Lipšicová. Zamestnanci sú tiež pripravení na prácu z domu a využitie takzvaného home office.  ,,V prípade krízy/ vyhlásenia epidémie je UNIQA plne pripravená zabezpečiť plynulý chod spoločnosti bez toho, aby to klienti zásadnejšie pocítili,” dodala na záver hovorkyňa.

Zamestnávatelia obmedzujú zamestnancom služobné cesty. Okresať sa ich snažia na minimum. Zdroj: istockphoto

Bankári majú záložné plány

Aj v slovenských bankách sa stretáva množstvo neznámych ľudí, ktorí prišli vybaviť svoje neodkladné povinnosti. Jednou z nich je aj Tatra banka, ktorá sleduje aktuálnu situáciu na Slovensku a dodržiava opatrenia kompetentných úradov. ,,Banka zároveň pripravuje reakcie na rôzne scenáre, aby nedošlo k obmedzeniu poskytovania služieb. Taktiež sme v intenzívnom kontakte na úrovni RBI (nášho majoritného vlastníka), s ktorým koordinujeme naše aktivity a dostávame z ich strany podporu a odporúčania,” povedal pre Glob.sk hovorca Tatra banky Boris Fojtík. Tatra banka je zároveň pripravená aktivovať záložné lokality a maximalizovať využitie home office. Aj v tomto prípade sú manažéri a aj zamestnanci inštruovaní tak, aby nedošlo k šíreniu nákazy. ,,Zároveň sú všetky služobné cesty obmedzené na nevyhnutné minimum,” uzavrel hovorca Fojtík.

V bankách sa snažia zabezpečiť plynulý priebeh poskytovania služieb pre svojich klientov. Zdroj: pixabay.com

Spoločnosť Profesia.sk, ktorá tvorí podrobný prehľad pracovných inzerátov, neberie koronavírus na ľahkú váhu. ,,Čo sa týka prípravy, dávame pozor na bezpečnosť. V súčasnosti platí, že komunikujeme s úradom verejného zdravotníctva a sledujeme všetky novinky, ktoré u nás v súvislosti s týmto vírusom prichádzajú,” skonštatovala pre Glob.sk PR manažérka spoločnosti Profesia Nikola Richterová.

Mohlo by vás zaujímať: