Zahraničné

Ľudia sa búria. Polícia má plné ruky práce kvôli Kavanaughovi

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON- Dovedna 302 ľudí bolo zatknutých vo štvrtok počas nepovoleného protestu pred budovou amerického Senátu vo Washingtone, kde prišli demonštrovať proti nominácii právnika Bretta Kavanaugha na post sudcu Najvyššieho súdu Spojených štátov. Informovala o tom miestna polícia, ktorú citovala agentúra AP.

Medzi zadržanými bola zjavne – podľa videozáznamov, ktoré sa medzičasom objavili na sociálnych sieťach – i americká herečka a komička Amy Schumerová či modelka Emily Ratajkowská. K väčšine zadržaní došlo v átriu budovy Senátu, kde si podľa AP demonštranti na protest posadali na zem a hlasno pokrikovali.

Tisíce demonštrantov – prevažne žien – pochodovali vo štvrtok cez Washington. Protestný pochod začali pred budovou tamojšieho odvolacieho súdu, ktorému Kavanaugh v súčasnosti predsedá. Zavŕšili ho zhromaždením pred budovou Najvyššieho súdu, ktorý sa nachádza naprieč ulicou od Kapitolu, informovala stanica BBC.

K demonštrácii došlo počas toho, ako senátori skúmali správu Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorý v uplynulých dňoch vyšetroval tvrdenia o údajných sexuálnych útokoch, ktorých sa mal Kavanaugh v minulosti dopustiť.

O nominácii Kavanaugha na post sudcu Najvyššieho súdu Spojených štátov by mal hlasovať Senát už v sobotu.

Agentúra DPA informovala, že Kavanaughovi medzičasom vyjadrili podporu dvaja dôležití republikánski senátori, ktorí prejavili spokojnosť so správou FBI. Je tak podľa nej pravdepodobnejšie, že plénum Senátu jeho nomináciu cez víkend odobrí.

Ľudia protestujú proti nominácii právnika Bretta Kavanaugha na post sudcu Najvyššieho súdu Spojených štátov. Zdroj: TASR / AP

Justičný výbor Senátu odsúhlasil uplynulý piatok nomináciu Kavanaugha, avšak pod podmienkou, že tvrdenia o údajných sexuálnych útokoch, ktorých sa mal tento kandidát v minulosti dopustiť, dodatočne preverí FBI. Americký prezident Donald Trump následne uviedol, že chce, aby FBI vykonal rýchle a dôkladné vyšetrovanie, ale taktiež konštatoval, že aj naďalej stojí za Kavanaughom.

Samotný Kavanaugh dôrazne odmieta tvrdenia, že v minulosti sexuálne napadol dve ženy. Pred spomínaným výborom však vypovedala minulý týždeň profesorka Christine Blaseyová-Fordová z Kalifornie, ktorá tvrdí, že v súčasnosti 53-ročný Kavanaugh ju sexuálne napadol na večierku v období, keď obaja študovali na strednej škole. Iná žena, Deborah Ramirezová, zase hovorí, že sa pred ňou obnažoval na večierku na internáte počas štúdia na vysokej škole.

Kavanaugh je známy svojimi konzervatívnymi postojmi. Jeho vymenovanie už pred zverejnením obvinení odmietli opoziční demokrati, ktorí sa obávajú, že na Najvyššom súde Spojených štátov sa tým na desaťročia upevní konzervatívna väčšina.

Galéria
Ľudia protestujú proti nominácii právnika Bretta Kavanaugha na post sudcu Najvyššieho súdu Spojených štátov. Zdroj: TASR / AP
Ľudia protestujú proti nominácii právnika Bretta Kavanaugha na post sudcu Najvyššieho súdu Spojených štátov. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next