Politika Kauzy Domáce

Ľudia vnímajú Kočnerovu Threemu so znepokojením. Najviac však voliči tejto strany

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Komunikácia prostredníctvom aplikácie Threema je naďalej mimoriadne aktuálna vec. Stále z nej vyjdú nové a nové skutočnosti, ktoré poukazujú na to, ako sa Marian Kočner snažil ovplyvňovať ľudí v politike. Ako však vnímajú ľudia informácie o Kočnerovi a ako vnímajú samotnú komunikáciu v rámci aplikácie? Z prieskumu, ktorý si dala vypracovať televízia Markíza, vyšli zaujímavé výsledky.

Podľa prieskumu agentúry Focus, ktorý si objednala televízia Markíza, konkrétne politická relácia Na telo s Michalom Kovačičom, vníma informácie o Marianovi Kočnerovi so znepokojením viac ako polovica opýtaných. Následne zhruba 22 percent uviedlo, že medializovaným informáciám neverí, 23 percent uviedlo, že takéto informácie nezaznamenalo. 4,5 percenta respondentov uviedlo, že na otázku nevie odpovedať. 

Zaujímavé sú aj výsledky v rámci politických strán. Napríklad v prípade Smeru je informáciami znepokojených 33,5 percenta voličov strany, takmer 39 percent im neverí, takmer 23 percent údajne informácie nezaznamenalo a 5 percent nevedelo odpovedať. V prípade možných voličov koalície PS/Spolu však váhu informáciám o Kočnerovi dáva až vyše trištvrtina respodentov, ktorých to znepokojuje. Následne zhruba 12 percent medializovaným informáciám neverí, takmer desatina ich nezaznamenala a 2,7 percenta respodentov nevedelo odpovedať. 

Najviac znepokojení sú voliči strany exprezidenta Kisku Za ľudí, najmenej voliči najsilnejšej strany Smer-SD. Zdroj: Focus

Najviac znepokojení sú prípadní voliči Za ľudí

Voliči ĽSNS už boli konkrétnejší – až takmer polovica je informáciami znepokojená, 28,7 percent im neverí, vyše pätina informácie neznamenala a 1,1 percenta respodentov nevedelo odpovedať. Voliči Sme rodina uviedli, že vyše 49 percent z opýtaných je informáciami znepokojených, 29,1 percenta im neverí, vyše pätina informácie nezaznamenala a 1,4 percenta respodentov nevedelo odpovedať. Omnoho viac sú informáciami znepokojení voliči Hlinovho KDH – a to 59,4 percenta opýtaných. 13,3 percenta informáciám neverí, vyše štvrtina ich neznamenala a 1,2 percenta nevedelo odpovedať. 

Svoje znepokojenie vyjadrili aj voliči SNS – konkrétne 47,9 percenta respodentov, ktorí uviedli, že by Dankovu stranu volili. Zhruba tretina informáciám neverí, 20,1 percenta informácie nezaznamenal a 3,2 percenta nevedelo odpovedať. Matovičovci v tom majú jasno – až 66,1 percenta z ich potenciálnych voličov označilo informácie za znepokojivé. 23,5 percenta im neverí, vyše desatina ich nezaznamenala a iba 0,1 percenta nevedelo odpovedať. Najviac znepokojených je však voličov strany exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí – až 84,7 percenta označilo informácie za znepokojivé. 7,1 percenta im neverí, 4,5 percenta ich údajne nezaznamenalo a 3,7 percenta respondentov nevedelo odpovedať. 

Vysokú znepokojenosť majú aj voliči SaS – konkrétne 79,6 opýtaných možných voličov strany je informáciami znepokojených. 10,4 percenta informáciám neverí a presne desatina ich nezaznamenala. Zaujímavé čísla vyšli aj pri voličoch Mostu-híd – 41,8 percenta je znepokojených, 22,7 percenta informáciám neverí a 35,5 percenta respondentov ich nezaznamenalo. 

Focus robil prieskum v termíne od 11. do 17. septembra na vzorke 1027 respondentov. Odpovedať mali na otázku: “V poslednom čase sa v médiách veľa hovorí a píše o komunikácii viacerých verejných činiteľov a politikov s Marianom Kočnerom,” pričom na výber mali štyri odpovede.