Politika Zahraničné

Lukašenko zbavil bývalého veľvyslanca na Slovensku diplomatickej hodnosti

Zdroj: archív

MINSK – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko zbavil bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Leščeňu diplomatickej hodnosti ambasádora. Rovnaké rozhodnutie prijal aj v prípade jedného z vedúcich predstaviteľov bieloruskej opozície Pavla Latušku.

Informovali o tom v stredu a vo štvrtok bieloruský spravodajský server Tut.by a agentúra LETA. Latuško a Leščeňa podľa oficiálneho zdôvodnenia prišli o diplomatickú hodnosť veľvyslanca pre “činnosti hanobiace štátnu (diplomatickú) službu”. Igor Leščeňa odstúpil z postu veľvyslanca na Slovensku 18. augusta. Stalo sa tak po tom, ako podporil občanov Bieloruska, ktorí protestujú proti údajne sfalšovaným výsledkom prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých zvíťazil úradujúci prezident Lukašenko.

Lukašenko Leščeňu z postu bieloruského veľvyslanca na Slovensku oficiálne odvolal 24. augusta. Vo svojom vyhlásení vtedy Leščeňa vyzval na nezávislé vyšetrenie správ o použití násilia voči demonštrantom v Bielorusku. Pavel Latuška, bývalý bieloruský minister kultúry a veľvyslanec vo Francúzsku (2012-19), bol po vstupe do koordinačnej rady bieloruskej opozície nútený opustiť Bielorusko a momentálne sa nachádza v Poľsku.

Alexander Lukašenko zároveň s odňatím diplomatických hodností Leščeňovi a Latuškovi odvolal z pozície bieloruského veľvyslanca v Lotyšsku Vasiľa Markoviča. Toto rozhodnutie bez uvedenia ďalších podrobností zdôvodnil “neuspokojivým vykonávaním úradných povinností” zo strany tohto ambasádora. Lotyšsko v auguste zrušilo Lukašenkovu návštevu v krajine, plánovanú na apríl 2021, čo zdôvodnilo dianím v Bielorusku po sporných prezidentských voľbách.