Domáce Politika Top

Lukratívna stolička zostáva voľná. Opozícia ju už zrejme neobsadí, hasiť musí stranícke problémy

Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Jeden z najdôležitejších postov, ktoré prináležia opozícii, zrejme zostane neobsadený. Parlament má momentálne vo svojom vedení predsedu a troch podpredsedov z radov koaličných strán. Miesto štvrtého podpredsedu prináleží zástupcovi opozície a navrhovať by ho mala najsilnejšia opozičná strana. Od odchodu Lucie Ďuriš Nicholsonovej je však toto miesto prázdne a hoci sa oň minulý týždeň pokúšal kandidát SaS Ľubomír Galko, dôveru poslancov nedostal. Podľa našich informácií teraz post nebude zastupovať ani on, ani nikto iný.

 

Aktuálne má Národná rada v kresle predsedu Andreja Danka a podpredsedami sú Andrej Hrnčiar, Martin Glváč a Béla Bugár. Po voľbách v roku 2016 podpredsednícku stoličku určenú pre najsilnejšiu opozičnú stranu obsadila Lucia Ďuriš Nicholsonová na návrh SaS. Funkciu vykonávala odvtedy nepretržite. A to aj v čase, keď sa jej narodil syn. Zmena nastala až v máji 2019, kedy bola zvolená za poslankyňu Európskeho parlamentu a musela si vybrať – buď náš parlament alebo ten v Štrasburgu. Nicholsonová sa rozhodla pôsobiť v európskych štruktúrach a mandátu poslanca Národnej rady, ako aj funkcie podpredsedníčky, sa vzdala.

Lucia Ďuriš Nicholsonová bola podpredsedníčkou parlamentu viac ako tri roky. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Na voľný post navrhla SaS po intenzívnych vnútrostraníckych rokovaniach ďalšieho vysokopostaveného straníka Ľubomíra Galka. Jeho nominácia sa však stretla s nevôľou časti poslancov. Aktuálne poslanec NR SR a šéf výboru na kontrolu činnosti NBÚ vo vláde Ivety Radičovej zastával post ministra obrany. Ten musel však predčasne opustiť kvôli kauze odpočúvania. Na rozdiel od piatich “vojenských tajných”, vrátane ich exriaditeľa Pavla Brichtu, však obvinený nikdy nebol. Hovorilo sa však, že on sám mal dať “napichnúť” telefón kamionistovi, ktorý išiel za jeho autom či vlastnej sekretárke. Práve táto kauza teraz poslúžila poslancom ako argument, prečo Galko vhodný adept na podpredsedu parlamentu nie je.

Galko na post zvolený nebol. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Miesto mal od začiatku neisté

Podľa rokovacieho poriadku “podpredsedu Národnej rady volí Národná rada v tajnom hlasovaní nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých poslancov.” Ruku za neho tak musí zdvihnúť minimálne 76 poslancov zo 150. Koalícia nikdy nespochybňovala, že miesto patrí opozícii. No bolo vidieť, že časť z nich očakávala “lepšiu” nomináciu zo strany liberálov. Už pred letnou prestávkou tak bolo zrejmé, že s voľbou nového podpredsedu to nemusí byť ľahké.

Aktuálne má parlament predsedu a troch podpredsedov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Ani Galko, ani nikto iný

Hlasovanie o Ľubomírovi Galkovi, ako o novom podpredsedovi parlamentu, si na poslancov počkalo až na aktuálnu septembrovú schôdzu. Tí však bývalého ministra obrany do funckie nezvolili. Namiesto potrebných 76 hlasov dostal iba 60. Rovnaký počet poslancov sa vyjadril proti a 16 sa zdržalo. „Ukazuje sa, že v tomto parlamente neplatí už vôbec nič, len hrubá sila, za ktorou stojí zášť, nenávisť a nedodržiavanie akýchkoľvek dohôd,” povedal Galko po hlasovaní. Napriek tajnému hlasovaniu sa dá predpokladať, že Galka nevolil Smer-SD, ktorý to avizoval ešte pred voľbou. Podľa informácií Glob.sk mali mať však s ním problém aj jeho vlastní. Voľba sa totiž konala v čase, keď vo vnútri SaS panuje napätie. Lukratívna funkcia tak zostala voľná. A voľná podľa informácií Glob.sk už aj ostane.

Sulíkova SaS už zrejme nenavrhne na podpredsednícky post nikoho. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zatiaľ žiadny kandidát

Ako uviedla Kancelária Národnej rady, opakovaná voľba sa “nekoná, ak bol na funkciu navrhnutý len jeden kandidát, ktorý z dôvodu, že nezískal potrebnú väčšinu hlasov, nebol zvolený.” To je práve prípad neúspešnej voľby Ľubomíra Galka. Zároveň sa však poslanci ešte na začiatku volebného obdobia dohodli, že parlament bude mať štyroch podpredsedov. “Keďže bol na neobsadenú funkciu štvrtého podpredsedu NR SR navrhnutý len jeden kandidát, a ten nezískal potrebnú väčšinu hlasov, vykonajú sa nové voľby na základe podaných písomných návrhov kandidátov,” tvrdia.

K dnešnému dňu však takýto návrh kandidáta doručený nebol a nová voľba sa tak zatiaľ uskutočniť nemôže. Podľa našich informácií sa Sulíkova SaS nikoho ani navrhnúť nechystá. Dôvodom má byť aj to, že do konca tohto volebného obdobia ostáva už iba pár riadnych schôdzí a už sa to zrejme “neoplatí”. Strana zároveň aktuálne rieši svoje vlastné vnútrostranícke problémy. V tých má prsty práve Galko a skupina okolo neho, ktorá sa vyhraňuje proti niektorým krokom Richarda Sulíka.