Regióny

Lunter žiada od poslancov peniaze. Na dofinancovanie rekreačných poukazov

Ján Lunter predloží návrh na dofinancovanie nákladov na rekreáciu pre zamestnancov. Foto: SITA/Peter Rusko

BANSKÁ BYSTRICA – Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter vo štvrtok (25. 4.) na výjazdovom zasadnutí Zastupiteľstva BBSK v Jelšave predloží poslancom návrh na dofinancovanie príspevkov na rekreáciu pre zamestnancov všetkých organizácií v kraji, ktoré sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, a teda aj tých menších, kde pracuje 49 a menej ľudí. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa BBSK Marcela Glevická s tým, že ide o väčšinu stredných škôl, takmer všetky kultúrne inštitúcie a približne polovicu ľudí pracujúcich v zariadeniach sociálnych služieb.

 

Od tohto roka je každý zamestnávateľ s viac ako 49 zamestnancami povinný poskytovať zamestnancom príspevok na rekreáciu. Pre BBSK to znamená poskytnúť príspevok zamestnancom Úradu BBSK a 113 organizáciám vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Dohromady je na tento rok v kraji na príspevok na rekreáciu vyčlenených 1.026.000 eur.

“Všetci pracovníci úradu, rovnako ako zriaďovateľských organizácií, sú zamestnancami verejných inštitúcií. Napriek tomu sa pri prijímaní tohto zákona nemyslelo na to, že župy budú musieť zo svojich rozpočtov vyčleniť peniaze pre takmer 5000 ľudí navyše. Spolu s viacerými krajmi sme apelovali na vládu na dofinancovanie nákladov spojených s príspevkom na rekreáciu a budeme sa pre ďalšie roky znovu usilovať o toto dofinancovanie,” reagoval šéf kraja Lunter.

Ako zdôraznil, nechcú diskriminovať časť pracovníkov kraja, ktorí pracujú v organizáciách pod 50 zamestnancov a v tomto roku umožnia získať príspevok aj im.

Podľa Glevickej má zo 441 zamestnancov v kultúre nárok na príspevok podľa zákona len 78 pracovníkov. V zriaďovateľskej pôsobnosti kraja je 22 kultúrnych inštitúcií.

Odmeniť chcú všetkých

V BBSK je 15 zariadení sociálnych služieb s menej ako 49 zamestnancami a 13 zariadení sociálnych služieb nad 49. Náklady na všetkých zamestnancov predstavujú na tento rok viac než 400-tisíc eur.

“Nárok na príspevok na rekreáciu chceme poskytnúť všetkým zamestnancom. Zamestnanci v malých i veľkých zariadeniach musia odvádzať rovnako náročnú a obetavú prácu, za ktorú sú odmeňovaní pomerne skromne,” konštatovala riaditeľka Odboru sociálnych vecí a zdravotníctva Úradu BBSK v Banskej Bystrici Denisa Nincová.

Zákon o príspevkoch na rekreáciu je dielom Andreja Danka. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V 63 stredných školách a školských zariadeniach pracuje 2678 ľudí. Príspevky na rekreáciu na tento rok sú vyčíslené takmer na 780-tisíc eur, ak by každý požiadal o príspevok.

Maximálna výška príspevku na rekreáciu na rok je 275 eur a môže byť využitá v prípade, že zamestnanec bol počas rekreácie na Slovensku a v ubytovacom zariadení strávil minimálne dve noci.