Zahraničné

Macedónsky prezident bojkotuje referendum. Odmieta zmeniť názov krajiny

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – V Macedónsku sa v nedeľu uskutoční referendum, v ktorom budú občania schvaľovať dohodu o zmene názvu krajiny na Republiku Severné Macedónsko. Premiéri Macedónska a Grécka v júni potvrdili, že dosiahli dohodu o novom názve Macedónska, čomu predchádzali dlhoročné spory. Dohodu následne ratifikoval aj macedónsky parlament.

Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko okrem iného preto, že sa rovnako volá jeden z gréckych regiónov. Gréci sa preto obávajú, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región a tiež sa snažiť “prisvojiť si” odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa nachádzala na území dnešného Grécka. Zažehnanie sváru by navyše malej balkánskej krajine otvorilo dvere do Európskej únie a NATO. Otázka pre referendum teda bude znieť: “Ste za členstvo v Európskej únii a NATO prostredníctvom uznania dohody medzi Macedónskou republikou a Gréckou republikou?”.

Macedónsky prezident Gjorge Ivanov tvrdí, že nebude hlasovať v referende. Podľa vyhlásenia, ktoré tento mesiac zverejnila jeho kancelária, politik zopakoval svoje stanovisko k problematike a povedal, že dohoda s Gréckom je pre Macedónsko “škodlivá” a predstavuje preň porážku.

Eurokomisár pre susedskú politiku a rozšírenie Johannes Hahn vyhlásil, že Macedónsko spraví významný krok smerom k pripojeniu sa k Európskej únii, pokiaľ občania krajiny podporia zmenu názvu. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogherini sa vyjadrila, že obyvatelia “majú v rukách kľúč od budúcnosti” a mali by odovzdať svoj hlas.

Líder macedónskej konzervatívnej opozície v septembri vyzval podporovateľov, aby v referende volili podľa svojho svedomia. Strana VMRO-DPMNE je za zachovanie názvu krajiny. Líder Hristijan Mickoski vo vyhlásení na webstránke strany uviedol, že “voľba je na každom človeku, jeho svedomí a morálke”, pričom má rozhodnúť tak, čo je podľa neho “najlepšie pre jeho rodinu a milované Macedónsko”.

Podľa prieskumov verejnej mienky Macedónci pravdepodobne podporia dohodu o zmene názvu krajiny. Zatiaľ však nie je jasné, či sa na referende zúčastní dostatočný počet voličov. Na to, aby bolo referendum platné, je potrebná 50-percentná volebná účasť.

Galéria
Ľudia protestujú proti ratifikácii dohody s Gréckom. Zdroj: TASR / AP
Ľudia protestujú proti ratifikácii dohody s Gréckom. Zdroj: TASR / AP
Ľudia protestujú proti ratifikácii dohody s Gréckom. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next