Politika Kauzy Regióny Domáce Prievidza Top

Macháčková sa podrobí výsluchu. Jej pozemky preveria na domácej pôde

Macháčková musí svoj pozemkový škandál vysvetľovať. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Problém Kataríny Macháčkovej pokračuje. Primátorka Prievidze a nezaradená poslankyňa NR SR musí svoj pozemkový škandál vysvetľovať na domácej pôde. Mestu ho odstúpil výbor NR SR a rozhodovať o ňom bude miestna komisia. Tá sa už rozhodla, akým spôsobom prípad prešetrí.

 

Macháčková k pozemkom, kde dnes žije, prišla zvláštnym spôsobom. V roku 2006 ako mestská poslankyňa mala záujem o pozemky, ktoré Prievidza predávala. Keď ich nezískala, podporila ich predaj. Pozemky sa presúvali postupne na iné osoby – vždy za asistencie Macháčkovej – až napokon skončili v jej rukách.

Prípadom sa zaoberali najprv poslanci Národnej rady – Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Keďže v čase získania pozemkov, Macháčková nebola poslankyňou parlamentu, vec postúpili mestu Prievidza. Zakladateľka mimoparlamentnej strany SPOLU a zároveň primátorka Prievidze sa ešte začiatkom februára snažila zložiť komisiu, ktorá ju mala riešiť po svojom. Pokúsila sa presadiť nepomerné zloženie komisie, ktorá rozhodovala, či na získanie pozemkov, kde dnes žije, nezneužila svoju funkciu.

Do komisie sa pokúsila dostať taký počet a kombináciu straníckeho zastúpenia ľudí, ktorý by jej mohol pomôcť kauzu ututlať. Situácia sa však nakoniec obrátila proti nej a po sťažnosti niektorých poslancov a medializácií prípadu sa mesto obrátilo na právnikov. Následne sa zloženie komisie zmenilo a dnes kopíruje stranícke zloženie mestského zastupiteľstva tak, ako má.

Bude vysvetľovať komisii

Nová komisia prvýkrát zasadla 21. februára a rozhodla o ďalšom postupe. Primátorka bude musieť spolu so svedkami kauzu objasniť.

Poslanci sa dohodli, že najlepšie bude, pokiaľ predvolajú dotknuté osoby vrátane Macháčkovej na “výsluch,” alebo ich požiadajú o písomné stanovisko k veci. Zároveň sa dohodli, že je potrebné “preveriť cenu dotknutého pozemku v danom čase, nakol’ko uvedená suma 50,-€/m2 je bez akýchkoľvek znaleckých posudkov.” Píše sa o tom v zápisnici komisie. 

Pani primátorka sa tak spolu so svedkami prípadu posadí pred komisiu, kde budú musieť objasniť svoje kroky. Tá by mala zasadnúť 21. marca.

Podozrivé machinácie s pozemkami

Kauzu so zvláštnymi prevodmi pozemkov otvoril Glob.sk. 

Podľa zistení Macháčková ešte v roku 2006 prejavila záujem o mestské pozemky v Prievidzi. O dva mesiace neskôr sa o dané parcely prihlásili na meste dve rodiny – Milan Simušiak s manželkou Soňou a Helena Ondrušková z Prievidze. Mestské zastupiteľstvo, v ktorom sedela v tom čase ako poslankyňa aj súčasná primátorka Macháčková, prevod parciel odsúhlasilo. Prešli opäť dva mesiace a obaja kupcovia už pozemky nechceli a rozhodli sa ich predať. Mesto predkupné právo nevyužilo a tak pozemky skončili v rukách opäť súkromnej osoby – istého Jozefa Kobelu aj s manželkou.

Po tom, ako Macháčková aj s týmto v zastupiteľstve súhlasila, poskytla kupujúcej strane právne služby. Z pozemkov sa rokmi stali stavebné pozemky, kde vyrástli dve novostavby rodinných domov. V roku 2015 o jeden z nich, ktorý bol v rozostavanom stave, prejavila záujem dcéra Macháčkovej Barbora Kútna aj s manželom. Dom s pozemkom kúpila mladá dvojica za 89-tisíc eur. No a o dva roky neskôr ho vymenili za štvorizbový byt v Prievidzi, ktorého vlastníkom nebol nik iný ako jej matka – nezaradená poslankyňa. Tá sa tak na konci celého procesu dostala k domu na pozemkoch, ktorých predaj za pár eur odsúhlasila ešte ako mestská poslankyňa.

Macháčková síce tvrdila, že ide o náhodu, dôkazy však idú proti nej. Glob.sk získal dokument, ktorý potvrdzuje, že Macháčková mala záujem o pozemky ešte pred tým, ako sa spustil celý proces predaja. V uznesení z rokovania Mestskej rady mesta Prievidze z februára 2006 sa píše, že Katarína Macháčková požiadala o kúpu mestských pozemkov za účelom výstavby rodinného domu. Číslo parcely podľa dokumentov sedí s číslom vyššie spomínaného pozemku.

 

Uznesenie Mestskej rady z februára 2006.