Regióny Domáce Prievidza Politika Kauzy Top

Macháčková sa snaží svoj pozemkový škandál v Prievidzi upratať. Cez podivne zloženú komisiu

Poslankyňa Katarína Macháčková prišla k pozemkom, na ktorých býva, podivným spôsobom. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Pozemková kauza primátorky Prievidze sa zamotáva. Katarína Macháčková by mala to, akým spôsobom sa dostala k mestským pozemkom, vysvetľovať na domácej pôde mestskej komisii. Poslankyňa Národnej rady a zakladateľka strany SPOLU však robí kroky, ktoré považujú niektorí mestskí poslanci za účelové. Podľa nich sa Macháčková snaží prešetreniu svojich krokov za každú cenu vyhnúť. 

 

Kauzu mestu postúpili poslanci Národnej rady. Spôsob, akým sa primátorka Prievidze dostala k parcelám, na ktorých dnes žije, vyvoláva množstvo otáznikov. Glob.sk ako prvý informoval o tom, ako k pozemkom prišla.

Podnet na prešetrenie dostal výbor pre nezlučiteľnosť funkcií ešte minulý rok, kedy rozhodol, že o kauze rozhodnúť nemôže. Macháčková totiž v časoch, kedy podivne čachrovala s pozemkami, nebola poslankyňou Národnej rady. Výbor preto kauzu postúpil mestu Prievidza, kde v tom čase Macháčková už sedela v zastupiteľstve mesta. Zaoberať ňou by sa mala “Komisia pre uplatňovanie ústavného zákona č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov v platnom znení”. 

Okolnosti okolo tvorby, zvolania i zasadania komisie sú však veľmi čudné. Upozornil na to predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda zo strany SaS. Ten sa vo svojom blogu obul do zloženia komisie, ktorá bude o Macháčkovej pozemkoch rozhodovať. Podľa neho je komisia nezákonná. “Vytvorenie komisie má svoj jasný postup podľa zákona. A ten poslanci Prievidze odignorovali,” píše Sloboda vo svojom blogu.

Podstatná je najmä časť zákona, ktorá hovorí o tom, ako sa má komisia skladať. “Členom tejto komisie môže byť iba poslanec mestského zastupiteľstva. Ak sú v mestskom zastupiteľstve zástupcovia politických strán a politických hnutí alebo nezávislí poslanci, komisia je zložená z jedného zástupcu každej politickej strany alebo politického hnutia,” uvádza zákon.

Podľa aktuálneho zloženia mestského zastupiteľstva by tak mala mať komisia 7 členov (SPOLU-OD, SMER-SD, SME Rodina, KDH, PS, SaS a nezávislí). Na ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva si však poslanci schválili 2 členov za SPOLU-OD, 1 za SMER-SD, jednej nezávislej poslankyne a jedného zástupcu za koalíciu politických strán a politických hnutí SaS-OĽaNO-KDH-SME Rodina-PS. Zaujímavé je tiež aj to, že tento zoznam členov navrhla primátorka Macháčková. To je zaznačené aj v uznesení 527/18.

Mohlo sa tak zdať, že primátorka vyhrala. Na poslednú chvíľu sa však situácia obrátila proti Macháčkovej. Komisia, ktorá mala na programe aj rozhodovanie v kauze jej pozemkov, totiž nezasadala.

Zvolanie na poslednú chvíľu

Podľa informácií Glob.sk boli okolnosti okolo zvolania komisie veľmi čudné. “Čo sa týka zasadnutia pondeľňajšej komisie, tak to sa nekonalo,” povedal pre Glob.sk Richard Takáč, poslanec Prievidze za Smer-SD a člen komisie. Tvrdí, že komisia nezasadala kvôli dvom podnetom. Jeden podal ešte v piatok on a druhý podala Petra Hajšelová, ktorá kandidovala práve v koalícií strán. “Na základe týchto dvoch podnetov zasadnutie zrušili,” povedal pre Glob.sk Takáč. Momentálne je odložené na neurčito.

Mesto si podľa našich informácií dáva vypracovať právnu analýzu, ktorá má posúdiť, či je zloženie komisie v súlade s ústavou. Poslancom okrem iného nedáva zmysel ani to, prečo má koalícia viacerých strán len jedného poslanca, pričom strana SPOLU má členov dvoch. Zákon totiž uvádza, že minimálny počet členov sú traja a v prípade“ak sa tento počet nedosiahne tým spôsobom, doplní sa počet členov komisie o zástupcu politickej strany alebo politického hnutia s najvyšším počtom poslancov.“ Aj bez jedného poslanca SPOLU by však minimálny počet členov komisie naplnený bol. Macháčková v blogu svoj krok obhajuje tým, že chceli dosiahnuť nepárny počet poslancov v komisii, aby zabránili remíze v hlasovaní. Túto situáciu však zákon neuvádza.

Zvláštne vyznieva aj samotné pozvanie na zasadnutie komisie. Poslancom bolo doručené mailom 31.1. (štvrtok) len dve hodiny pred polnocou. Podľa Takáča ide o veľmi neštandardný postup.

Komisia je vraj v poriadku

Primátorka a poslankyňa Národnej rady Katarína Macháčková na celej veci nevidí nič nezvyčajné. “Komisiu zvolala jej predsedníčka, zákon neurčuje, v akom časovom predstihu pred zasadnutím má byť komisia zvolaná. Preto nie je možné hovoriť, že by bola zvolaná v neštandardne krátkom čase. Zasadnutie bolo zrušené, lebo o to požiadali dvaja jej členovia a predsedníčka komisie ich žiadosti vyhovela,” napísala pre Glob.sk Macháčková.

Pri ďalších otázkach nás odkázala na svoj blog, v ktorom reagovala na kritiku Vladimíra Slobodu. Podľa nej výbor v parlamente držal jej prípad neštandardne dlho. Zároveň tam priznáva, že “zákon neupravuje postup, ako zložiť komisiu v prípade, ak boli do MsZ zvolení kandidáti kandidujúci za veľkú koalíciu”, pričom dodáva, že bežná prax sa dnes rôzni. Sama preto navrhla komisiu, kde mala koalícia len jedného zástupcu. Väčšina z prítomných poslancov z koalície týchto strán hlasovala za.

V blogu tiež hovorí, že v tejto veci podnikajú potrebné právne kroky.

K samotným machináciám s pozemkami odpísala len že “k téme pozemkov som sa pre vašu redakciu už opakovane vyjadrila a na mojom stanovisku sa nič nezmenilo.” Naďalej teda platí, že šlo podľa nej o náhodu a nie o úmysel.

Mestské pozemky dnes vlastní

Kauzu so zvláštnymi prevodmi pozemkov otvoril Glob.sk. 

Podľa zistení Macháčková ešte v roku 2006 prejavila záujem o mestské pozemky v Prievidzi. O dva mesiace neskôr sa o dané parcely prihlásili na meste dve rodiny – Milan Simušiak s manželkou Soňou a Helena Ondrušková z Prievidze. Mestské zastupiteľstvo, v ktorom sedela v tom čase ako poslankyňa aj súčasná primátorka Macháčková, prevod parciel odsúhlasilo. Prešli opäť dva mesiace a obaja kupcovia už pozemky nechceli a rozhodli sa ich predať. Mesto predkupné právo nevyužilo a tak pozemky skončili v rukách opäť súkromnej osoby – istého Jozefa Kobelu aj s manželkou.

Po tom, ako Macháčková aj s týmto v zastupiteľstve súhlasila, poskytla kupujúcej strane právne služby. Z pozemkov sa rokmi stali stavebné pozemky, kde vyrástli dve novostavby rodinných domov. V roku 2015 o jeden z nich, ktorý bol v rozostavanom stave, prejavila záujem dcéra Macháčkovej Barbora Kútna aj s manželom. Dom s pozemkom kúpila mladá dvojica za 89-tisíc eur. No a o dva roky neskôr ho vymenili za štvorizbový byt v Prievidzi, ktorého vlastníkom nebol nik iný ako Macháčkovej matka – nezaradená poslankyňa. Tá sa tak na konci celého procesu dostala k domu na pozemkoch, ktorých predaj za pár eur odsúhlasila ešte ako mestská poslankyňa.

Macháčková síce tvrdila, že ide o náhodu, dôkazy však idú proti nej. Glob.sk získal dokument, ktorý potvrdzuje, že Macháčková mala záujem o pozemky ešte pred tým, ako sa spustil celý proces predaja. V uznesení z rokovania Mestskej rady mesta Prievidze z februára 2006 sa píše, že Katarína Macháčková požiadala o kúpu mestských pozemkov za účelom výstavby rodinného domu. Číslo parcely podľa dokumentov sedí s číslom vyššie spomínaného pozemku.

Galéria
Uznesenie Mestskej rady z februára 2006.
Najviac absencií vykázala za rok 2018 poslankyňa Katarína Macháčková (nezaradená). Zdroj: TASR
Katarína Macháčková je spoluzakladateľkou strany Spolu s Miroslavom Beblavým. Zdroj: TASR – Andrej Galica
Zľava: Bývalí členovia strany Sieť Simona Petrík, Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Zuzana Zimenová. Zdroj: archív
Katarína Macháčková bude vysvetľovať, akým spôsobom sa dostala k pozemkom parlamentnému výboru. Zdroj: TASR – Dano Veselský
Primátorka Prievidze a nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková mala záujem o pozemky už v roku 2006. Zdroj: Archív
Poslankyňa Katarína Macháčková prišla k pozemkom, na ktorých býva, podivným spôsobom. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next