Zahraničné Spoločnosť

Macron chce po výbuchoch koordinovať medzinárodnú pomoc pre Libanon. Nie je však jediný

Zdroj: TASR / AP

BEJRÚT – Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce koordinovať medzinárodnú pomoc pre Libanon. Vyhlásil to počas návštevy Bejrútu, kam pricestoval vo štvrtok na znak solidarity po tragických výbuchoch v tamojšom prístave. Informovala o tom agentúra AFP.

 

 “Chcem zorganizovať európsku a širšiu medzinárodnú spoluprácu na pomoc Libanonu,” povedal po príchode do libanonského hlavného mesta, kde sa má zdržať iba niekoľko hodín. V pláne má návštevu miesta explózie a stretnutia s poprednými libanonskými predstaviteľmi.

Macron podľa agentúry Reuters uviedol, že Libanon čelí politickej a hospodárskej kríze, preto musí prijať viaceré reformy. “Ak sa reformy neuskutočnia, Libanon sa bude potápať,” upozornil. Poukázal na potrebu reformy energetického sektora, verejného obstarávania či boja proti korupcii.

Utorkový výbuch podľa doterajších informácii spôsobil náhodný požiar, ktorý zapálil zásoby dusičnanu amónneho. Výbuch zabil najmenej 135 ľudí, zranil viac ako 5000 osôb a spôsobil rozsiahle škody.

Macron chce po výbuchoch koordinovať medzinárodnú pomoc. Zdroj: TASR / AP

Maďarsko zas ponúka expertov

Maďarsko ponúklo Libanonu na likvidáciu škôd spôsobených mohutným utorkovým výbuchom v Bejrúte piatich expertov v oblasti civilnej ochrany. Agentúru MTI o tom vo štvrtok informovalo ústredie civilnej ochrany OKF.

Z vyhlásenia ústredia vyplýva, že v súlade s požiadavkami bruselského koordinačného centra Európskej únie pre reakcie na núdzové situácie (ERCC) Maďarsko pošle expertov na pátranie, logistiku i zdravotníctvo. Podľa OKF ide o skúsených odborníkov, ktorí zasahovali už v Japonsku, na Ukrajine, na Srí Lanke, v Indonézii, Srbsku či na Malte.

Známa je totožnosť ďalšej obete

Medzi obeťami masívneho utorkového výbuchu v Bejrúte je aj zamestnankyňa nemeckého veľvyslanectva v Libanone. Oznámil to nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, informovala agentúra AP. “Naše najhoršie obavy sa potvrdili. Zamestnankyňa nášho veľvyslanectva v Bejrúte následkom výbuchu prišla vo svojom byte o život,” povedal Maas podľa stanice Deutsche Welle. Personálu veľvyslanectva vyjadril úprimnú sústrasť.

Medzi obeťami masívneho utorkového výbuchu v Bejrúte je aj zamestnankyňa nemeckého veľvyslanectva v Libanone. Zdroj: TASR / AP

Myslia si, že to bol útok

Väčšina ľudí v Libanone sa nazdáva, že utorkové výbuchy v Bejrúte spôsobil útok. Pre TASR to povedal lekár Nimir Búlus, ktorý pred štvrťstoročím vyštudoval medicínu v Košiciach a následne odišiel do Bejrútu, kde v súčasnosti vedie súkromnú kliniku. Viacero ľudí podľa neho počulo pred výbuchom zvuky podobné preletu lietadla. Stretol sa aj s názorom, že zásoby dusičnanu amónneho by mohli vybuchnúť iba v kombinácii s nejakou kvapalinou.

V čase explózie sa Búlus nachádzal na svojej klinike. Najprv podľa vlastných slov počul hluk ako pri bombardovaní a vzápätí pocítil silnú tlakovú vlnu. “Za 30 sekúnd všetko vybuchlo – rozbili sa okná, dvere, autá, ľudia začali kričať. Na zemi bolo sklo,” opísal situáciu na mieste. Podľa lekára väčšina Libanončanov viní z nešťastia štát. “Bez ohľadu na to, či to vybuchlo náhodou, alebo to bol plánovaný útok, také veľké množstvo (nebezpečnej látky) nemalo byť v blízkosti ľudí,” povedal.

“Z ekonomického hľadiska je to katastrofa,” opísal následky výbuchu na situáciu v krajine. V Libanone už takmer rok trvá ťažká hospodárska kríza, ktorá sa podľa lekára následkami nešťastia ešte prehĺbi. Bejrút teraz podľa neho okrem finančnej podpory naliehavo potrebuje najmä zdravotnícku pomoc, pričom v zložitej situácii sú aj ľudia, ktorí prišli o svoje príbytky. “Títo ľudia už nemajú kde žiť, pretože všetky byty v okolí sú zničené. Ten výbuch, to bolo ako Černobyľ,” povedal Búlus.

“Vojnu sme v Libanone zažili veľakrát. Lenže takýto výbuch, to sme zažili prvýkrát – čo sa týka hluku, zľaknutia sa a zranených ľudí,” skonštatoval lekár. Utorkový výbuch podľa doterajších informácií spôsobil náhodný požiar, ktorý zapálil zásoby asi 2750 ton dusičnanu amónneho. Výbuch zabil najmenej 135 ľudí, zranil viac ako 5000 osôb a spôsobil rozsiahle materiálne škody.

Väčšina ľudí v Libanone sa nazdáva, že utorkové výbuchy v Bejrúte spôsobil útok. Zdroj: TASR / AP