Zahraničné Politika Top

Macron navrhol vytvorenie spoločnej armády EÚ. Myšlienka ale nie je nová

Emmanuel Macron spomenul myšlienku vytvorenia spoločnej európskej armády na oslavách 100. výročia skončenia prvej svetovej vojny. (TASR/AP)

BRATISLAVA – V posledných dňoch sa v EÚ častejšie hovorí o vytvorení skutočnej spoločnej európskej armády. Tému pred pár dňami otvoril francúzsky prezident Emmanuel Macron. V prejave o budúcnosti Únie v Štrasburgu podporila túto myšlienku aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Prečo tento nápad prezentovali vrcholní predstavitelia Európy práve teraz?

 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok vystúpila na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Venovala sa v ňom víziám o budúcnosti EÚ. Jednou z tém jej príhovoru bola aj myšlienka vytvorenia skutočnej európskej spoločnej armády.

“Mali by sme pracovať s víziou, vytvoriť jedného dňa skutočnú spoločnú európsku armádu,” vyhlásila šéfka nemeckej vlády. “Spoločná európska armáda by svetu ukázala, že medzi európskymi krajinami už nikdy nevypukne vojna,” dodala.

Prečo práve teraz?

Hlavným dôvodom je fakt, že sa mení svetový poriadok a to najmä v otázkach bezpečnosti. Merkelovej slová, ktoré zazneli v Štrasburgu, to presne vystihujú: “Časy, keď sme sa mohli spoliehať na ostatných, sa skončili.” Od doby, keď sa Donald Trump stal prezidentom, dôvera Európy k USA poklesla. Zdá sa, že transatlantický pakt výrazne oslabuje. Na druhej strane Rusko výrazne posilňuje výzbroj svojej armády, pretože sa cíti ohrozené Severoatlantickou alianciou. Toto sú hlavné dôvody, ktoré nútia Európu, aby sa intenzívnejšie zaoberala vlastnou bezpečnosťou.

Tému európskej armády minulý týždeň otvoril francúzsky prezident Emmanuel Macron na oslavách 100. výročia konca prvej svetovej vojny. Vyzval na vytvorenie “skutočnej spoločnej európskej armády”. Zdôraznil, že s ohľadom na “Rusko, ktoré stojí pri našich hraniciach a stáva sa hrozbou”, sa Európania “nemôžu spolieha len na USA”.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas prejavu pred poslancami Európskeho parlamentu v ŠŠtrasburgu. (TASR/AP)

Myšlienka európskej armády nie je nová

Už v roku 1950 francúzsky predseda vlády René Pleven navrhol vznik európskej armády. Podľa neho by podliehala európskemu ministerstvu obrany. V roku 1992 bola podpísaná Maastrichtská zmluva ( Zmluva o Európskej únii ). Zodpovednosť za bezpečnostnú politiku sa presunula na novovzniknutú Európsku úniu (predtým Európske hospodárske spoločenstvo). Dôkazom, že myšlienka spoločnej armády nie je nová, je vyhlásenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej z marca 2007: “Musíme sa priblížiť k vytvoreniu spoločnej európskej armády.” Pred niekoľkými rokmi ideu podporil aj šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Ako by mala spoločná armáda vlastne vyzerať?

Na to, ako by mala európska armáda konkrétne vyzerať, je viacero názorov. Jasné je však to, že so vznikom úplne integrovanej armády, ktorá by nahradila ozbrojené sily jednotlivých krajín, by museli členské štáty EÚ odovzdať veľkú časť svojich práv. V budúcnosti by sa museli vzdať napríklad práva na vlastný rozpočet na obranu, ale aj na vlastné velenie ozbrojených síl. Tie by prebrali európske inštitúcie.

Medzinárodné reakcie

Americký prezident Donald Trump zareagoval na myšlienku spoločnej európskej armády pobúrene. Nazval ju “veľmi urážlivou”. Podľa neho by mala Európa najprv zaplatiť svoj podiel v NATO. V utorok na twitteri zašiel vo svojich slovách ešte ďalej. Pripomenul v nich francúzskemu prezidentovi Macronovi, že v oboch svetových vojnách prišlo nebezpečenstvo zvnútra Európy – z Nemecka.

Trump svoje útoky zavŕšil sarkastickým výrokom: “Urobme Francúzsko opäť skvelým!” Použil a pozmenil pritom svoj vlastný predvolebný slogan: “Urobme Ameriku opäť skvelou!”

Francúzsky prezident Emmanuel Macron reagoval na kritiku prezidenta Donalda Trumpa voči jeho osobe. Francúzsko a Spojené štáty sú podľa neho odvekými spojencami. Macron dodal, že Francúzsko nie je vazalom USA, ale ich spojencom.

“V každom okamihu našej histórie sme boli spojencami a medzi spojencami vládne patričný rešpekt,” vyhlásil francúzsky prezident v rozhovore pre televíziu TF1. Poukázal aj na to, že Francúzsko podporovalo USA vo vojne za nezávislosť a USA podporovali Francúzov v dvoch svetových vojnách.

Okrem Trumpa nápad na vytvorenie spoločnej európskej armády spochybnil aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Súhlasil síce s väčším obranným úsilím Európy, ale musia sa odohrávať len v rámci Severoatlantickej aliancie.

Angela Merkelová ale v utorok ubezpečila, že európska armáda v žiadnom prípade nie je namierená proti NATO. Naopak, podľa nej uľahčí spoluprácu s Alianciou. Keby existovali v EÚ spoločné zbraňové systémy, môže v NATO vystupovať ako silnejšií partner.