Spoločnosť Politika Zahraničné

Macron oznámil ústupky. Predstavitelia ľavice aj pravice ich odmietli

Macronove ústupky sa nestretli s pochopením. (TASR/AP)

PARÍŽ – Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil v pondelok zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka o 100 eur, informovala agentúra AFP. Je to prezidentov najväčší ústupok smerom k požiadavkám protestujúcich hnutia tzv. žltých viest.

Macron takisto zrušil nepopulárne zvýšenie daňového zaťaženia pre dôchodcov, ktoré zaviedla jeho vláda.

“Viem, že som svojimi vyjadreniami niektorým z vás ublížil,” povedal prezident vo svojom príhovore občanom. Zdôraznil však, že protesty, na ktorých za zúčastnili prevažne ľudia s nižším príjmom, boli výsledkom dlhodobých problémov. “Je za tým 40 rokov neduhov, ktoré vyplávali na povrch,” povedal.

Prívrženci hnutia pomenovaného po charakteristických žltých výstražných vestách začali 17. novembra s blokádou ciest, križovatiek, nájazdov na diaľnice či dôležitých objektov alebo veľkoskladov pohonných hmôt, aby takto protestovali proti zvyšovaniu cien benzínu a nafty a poklesu kúpyschopnosti obyvateľstva, čo pripisujú opatreniam prijímaným Macronovou vládou.

Reakcia pravicových i ľavicových predstaviteľov

Predstavitelia francúzskej ľavice, ako aj pravicového spektra zavrhli zvýšenie minimálnej mzdy a daňové úľavy, ktoré ohlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron v reakcii na protesty tzv. hnutia žltých viest. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra DPA.

Radikálny ľavicový líder Jean-Luc Mélenchon a predseda socialistickej strany (PS) Olivier Faure skritizovali Macrona za to, že jeho opatrenia v konečnom dôsledku zaplatia skôr radoví občania než ľudia s “veľkým majetkom”.

Mélenchon trvá na piatom kole protestov, ktoré sa majú uskutočniť na budúcu sobotu. Macron “upustil od svojich niekoľkých daňových chýb, ale odmieta pripustiť, že predmetom protestov je model, ktorý presadzuje,” napísala na sociálnej sieti Twitter líderka krajnej pravice Marine Le Penová.

“Udalosti niekoľkých uplynulých týždňov veľmi znepokojili celý národ. Útoky na policajtov či ničenie obchodov a vládnych budov však nemôže ospravedlniť žiadny hnev,” povedal Macron. Pripustil, že hnev demonštrantov je “oveľa hlbší” a v mnohých ohľadoch podľa jeho slov aj “oprávnený”.

Hnutie Žltých viest má veľkú podporu

Prieskum verejnej mienky ukázal, že hnutie žltých viest sa teší značnej podpore, zatiaľ čo Macronova popularita výrazne klesla.

Francúzsky premiér Édouard Philippe v utorok predloží navrhovanú legislatívu v parlamente, ktorý rozhodne, či sa dané opatrenia stanú zákonom.

Plánované opatrenia by stáli štátnu kasu osem až desať miliárd eur, vyhlásil podľa DPA pomocný francúzsky minister pre rozpočet Olivier Dussopt. Macron takisto zrušil nepopulárne zvýšenie daňového zaťaženia pre dôchodcov, ktoré zaviedla jeho vláda.

Protesty a blokády ciest vo Francúzsku sa začali 17. novembra, keď ľudia oblečení do reflexných žltých viest demonštrovali proti rastúcim cenám pohonných hmôt. Postupne prerástli do masového hnutia proti zvyšujúcim sa životným nákladom, ktoré prezidenta Macrona – bývalého bankára – obviňuje, že berie ohľad len na bohatých.