Politika Domáce Top

Macron sa stretol s Pellegrinim. Hovorili aj o kybernetických útokoch

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Po dlhom očakávaní sa premiér Peter Pellegrini konečne dočkal. Na Bratislavský hrad dorazil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Počas spoločného obeda priateľsky diskutovali o vzťahu medzi krajinami. Dohodli sa na posilnení spolupráce.

Predseda vlády Peter Pellegrini po skončení rokovania vyhlásil, že atmosféra a forma diskusie potvrdila dobré a priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Francúzskom, ktoré trvajú veľa rokov. Ocenil novú energiu prezidenta Macrona, ktorú dal do procesu utužovania vzťahov. ,,Aj Slovensko chce byť na tejto dynamickej a modernej vlne spolu s tebou,” dodal Pellegrini.

Zároveň premiér zdôraznil, že Slovensko má s Francúzskom spoločné záujmy v oblasti priemyslu, či hospodárstva. Podľa neho je podstatné prinášať v takýchto oblastiach konkrétne riešenia a nielen o nich hovoriť.

Pellegrini informoval prezidenta aj o nedávnom kybernetickom útoku, ktorý zasiahol Slovensko. Dohodli sa, že francúzski a slovenskí experti sa práve kvôli takýmto hrozbám stretnú a budú hľadať spoločné riešenia, ako sa im do budúcna vyvarovať.

Hovorili aj o hlbších spoluprácach pri konkrétnych projektoch v oblasti obrany. ,,Sme veľmi potešení, že naše stretnutie prinieslo aj dohody,” povedal Pellegrini a tiež uvedol, že ,,pri rokovaniach sme boli konkrétni. Tak, ako keď sedíme na spoločných rokovaniach počas summitov v Bruseli”.

Šéf Elyzejského paláca aj na stretnutí s premiérom zopakoval, že prišiel do Bratislavy, ,,aby povedal, aké dôležité je pre nás Slovensko”.

 

Prezident Macron sa s premiérom Pellegrinim dohodli na ďalšej spolupráci. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

 

Európa čelí podľa francúzskeho prezidenta dvom hrozbám, ktorými sú rozdelenie a únava. ,,Mnohí nás presviedčajú, že Európa je roztrieštená,” povedal. Podľa neho ale spoločná práca ukazuje, že sme schopní tieto rozdelenia prekonať.

Na margo únavy zase Macron doplnil, že pre občanov je Európa samozrejmosť, že mier tu máme od nepamäti a to je výzva pre tých, ktorí chcú Európu zničiť. Ľudí preto povzbudil, že ,,treba ukázať ambície a angažovanosť”.

Očami analytika

K návšteve francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa vyjadril pre Glob.sk aj prezident Inštitútu pre verejné otázky, politický analytik Grigorij Mesežnikov. ,,Návšteva prezidenta znamená zvýraznenie úlohy Slovenska ako stredoeurópskej krajiny, ktorej záleží na členstve v únii.”

Ako sme vás už informovali, francúzsky prezident Macron sa stretol aj s prezidentom Andrejom Kiskom.

 

Slovensku záleží na členstve v únii. Zdroj: TASR / Martin Baumann

 

Macronov program pokračuje

Po spoločnom rokovaní sa francúzsky prezident Emmanuel Macron a premiér Peter Pellegrini presunú do Primaciálneho paláca. Tam sa zúčastnia podujatia Formovanie budúcnosti Európy, kde vystúpia s príhovormi a zapoja sa do diskusie s verejnosťou. Diskusia je iniciatívou francúzskeho prezidenta a nadväzuje na sériu konzultácií prezidenta Macrona s občanmi v hlavných mestách Únie. Ešte predtým však absolvuje obhliadku mesta.

V podvečerných hodinách Macron odletí spolu s delegáciou do susednej Českej republiky.

 

Galéria
Macron na návšteve Slovenska riešil s Pellegrinim otázky EÚ. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Francúzsky prezident Macron diskutoval s premiérom Pellegrinim o vzťahoch medzi krajinami. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Premiér Pellegrini privítal francúzskeho prezidenta. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Francúzsky prezident Macron diskutoval s premiérom Pellegrinim o vzťahoch medzi krajinami. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Premiér Pellegrini privítal francúzskeho prezidenta. Zdroj: TASR / Michal Svítok
navigate_before
navigate_next