Zahraničné

Macronová mala negatívny výsledok testu, Macron vyzýva na dodržiavanie nariadení

Emmanuel Macron. Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Manželka francúzskeho prezidenta Brigitte Macronová, ktorá bola v kontakte s osobou s pozitívnym výsledkom testu na COVID-19, sa po siedmich dňoch izolácie podrobila virologickému testu s negatívnym výsledkom. Podľa agentúry AFP o tom kancelária francúzskej prvej dámy.

Macronová bola minulý štvrtok v kontakte s osobou, ktorá sa v pondelok dozvedela pozitívny výsledok testu na COVID-19 a prejavovala príznaky choroby. V súlade s odporúčaniami zdravotníckych úradov tak 67-ročná Macronová mala absolvovať sedemdňovú izoláciu. Prezident Emmanuel Macron v piatok popoludní zavítal do nemocnice v meste Pontoise v departemente Val-d’Oise, a to v čase, keď sa Francúzsko blíži k hranici milióna ľudí, u ktorých sa potvrdila nákaza koronavírusom SARS-CoV-2. Macron sa stretnutí s lekármi a zdravotným personálom nemocnice uviedol, že koronavírus nového typu “lepšie poznáme” a rešpektovaním pravidla R-O-R (rúško-odstup-ruky) môžeme “všetci hrať rolu” v boji s ním. Vyzval rešpektovať nariadenia úradov a obmedziť sociálne kontakty, ktoré nie sú nevyhnutné. Macron v piatok – aj prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti Twitter – prízvukoval, že chorobu, ktorú SARS-CoV-2 môže vyvolať, neslobodno zľahčovať. Zdôraznil, že “vírus nešetrí nikoho” a nejde o banálnu chorobu.

Podľa neho treba mať stále na pamäti, že za každým “kontaktom” a “pozitívnym” môžu byť “tváre našich rodičov, našich priateľov, kolegov”. “Vírus je tu a šíri sa, najmä v rodinách,” spresnil. Uznal, že “vzdať sa večere alebo víkendu s priateľmi nikoho nepoteší. Ale je to len dočasné”. “Obmedziť kontakty teraz, znamená môcť dúfať v stretnutie v budúcnosti. Pokiaľ túto hru budeme hrať všetci,” zdôraznil prezident. Macron tiež v piatok vyhlásil, že francúzska vláda bude mať v strede budúceho týždňa “jasnejšiu predstavu” o účinku doteraz prijatých opatrení proti epidémii choroby COVID-19 a na základe toho bude zvažovať ďalšie kroky. Zákaz nočného vychádzania, ktorý v čase od 21.00 h do 06.00 h od 17. októbra platí v Paríži, oblasti Ile-de-France a v ôsmich metropolách, bude od piatku platiť aj v ďalších 38 departementoch kontinentálneho Francúzska. Toto opatrenie sa tak bude týkať 48 miliónov ľudí, čo sú dve tretiny obyvateľstva krajiny.

Francúzsko vo štvrtok prekonalo rekord v dennom náraste počtu potvrdených prípadov kontaminácie koronavírusom nového typu, keď hlásilo 41.622 nových prípadov nákazy a 165 ďalších úmrtí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 2310 pacientov, čo je tiež nárast v porovnaní s uplynulými dňami. Martin Hirsch, generálny riaditeľ verejného zdravotníckeho zariadenia AP-HP, ktoré v Paríži a metropolitnej oblasti spravuje 40 nemocníc, v piatok varoval, že druhá vlna epidémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 by mohla mať vo Francúzsku horší priebeh, než mala prvá na jar tohto roku.