Politika Zahraničné

Maďarská strana Fidesz žiada, aby vláda zakročila. Kritická správa o stave demokracie je plná chýb

Zdroj: TASR / AP

BUDAPEŠŤ – Poslanci maďarského parlamentu budú v utorok hlasovať o návrhu uznesenia poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP, ktorým by Maďarsko malo reagovať na kritickú správu o stave demokracie v Maďarsku. Tento dokument schválil Európsky parlament (EP) 12. septembra v Štrasburgu.

Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV predseda parlamentnej frakcie Fideszu Máté Kocsis uviedol, že predložený návrh uznesenia vyzýva maďarskú vládu, aby nepodľahla vydieraniu, aby odmietla nepravdivé obvinenia Maďarska a aby aj právnou cestou zakročila voči uvedenej správe, ktorá bola podľa postoja maďarskej vlády schválená v EP podvodom.

Poslankyňa EP z frakcie Zelených Judith Sargentiniová, ktorá správu vypracovala, 26. septembra odmietla tvrdenia maďarskej vlády, že dokument je plný chýb.

V rozhovore pre rakúsku tlačovú agentúra APA Sargentiniová zdôraznila, že pri príprave správy sa opierala o zdroje, ktoré “nikto nemôže vážne spochybniť”. Dokument nie je podľa jej vyjadrenia “zeleným pamfletom”, ako tvrdí Orbánova vláda, ale “dôkladným” zoznamom existujúcich problémov.

Za prijatie kritickej správy o Maďarsku hlasovalo 448 poslancov europarlamentu, 197 bolo proti a 48 sa zdržalo hlasovania.

Na schválenie správy bolo potrebných najmenej 376 hlasov. Podľa tohto dokumentu existuje v Maďarsku jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt.

Schválenie správy bolo prvým krokom k začatiu konania voči Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o Európskej únii pre porušenie princípov právneho štátu.