Spoločnosť Politika Zahraničné

Maďarská verejnoprávna televízia vykázala z budovy poslancov a zažalovala ich

Protivládni demonšštranti svietia mobilmi počas protestu 16. decembra 2018 v Budapeššti.(TASR/AP)

BUDAPEŠŤ – Maďarská verejnoprávna televízia podala žalobu na opozičných poslancov parlamentu, ktorí odvolávajúc sa na svoje poslanecké práva vstúpili do jej budovy, pretože chceli prečítať v živom vysielaní požiadavky demonštrantov. Informovala o tom internetová stránka komerčnej televíznej stanice ATV.

Vo vyhlásení Fondu na podporu poskytovateľov mediálnych služieb a správy majetku (MTVA), ktorý zastrešuje činnosť verejnoprávnych médií, sa okrem iného uvádza, že bývalý poslanec opozičnej strany Politika môže byť iná (LMP), teraz nezávislý Ákos Hadházy tvrdil, že poslanci chcú získať informácie, potom ale žiadal, aby mohli zverejniť požiadavky účastníkov demonštrácie pred budovou.

Šéf bezpečnosti MTVA poslancom povedal, že síce majú právo na vstup do budovy, ale nie na narušenie tamojšieho pracovného procesu.

Podľa MTVA sa poslanci vyhrážali rozhnevaným davom, ktorý môže do budovy vniknúť. Noc strávili v prípravnej miestnosti televízie, ráno obťažovali zamestnancov prichádzajúcich pracovať a aj napriek zákazu sa snažili dostať do vysielacieho štúdia, píše MTVA.

Hadházyho a ďalšiu nezávislú poslankyňu, Bernadett Szélovú, ochranka vyviedla z budovy pri pokuse preliezť zábradlie.

Tlmočili postoj demonštrantov

Do budovy televízie obkolesenej policajným kordónom vošli v nedeľu okolo 23.00 h SEČ opoziční parlamentní poslanci, ktorí tlmočili postoj protestujúcich. S poslancami hovoril iba šéf ochranky televízie, ktorý im oznámil, že s redaktormi sa nemôžu stretnúť, že v prípade narušenia vysielania verejnoprávnej televízie im hrozí trest viacročného väzenia a že v prípade, ak majú nejaké otázky, nech ich predložia písomne.

V napätej situácii pred sídlom televízie policajti v jednom prípade použili slzotvorný plyn proti davu, ktorý sa tlačil na policajný kordón v snahe vniknúť do budovy. Niekoľko ľudí v tlačenici spadlo.

Demonštranti žiadajú zrušenie novely zákonníka práce a nadčasov pre policajtov, nezávislosť justície a zrušenie nového správneho súdu, pristúpenie Maďarska k Európskej prokuratúre (EPPO) a nezávislosť verejnoprávnych médií.

Séria protestov sa v Budapešti začala v stredu po schválení novely zákonníka práce, ktorá podľa jej odporcov znevýhodňuje zamestnancov rozšírením nadčasov na ročných 400 hodín z terajších 250. Na štvrtú protivládnu demonštráciu, ktorá sa konala v nedeľu, prišlo vyše 10.000 Maďarov.

Protestovať budú už aj na maďarsko-slovenskom hraničnom priechode

Zablokovaním jazdného pruhu na maďarsko-slovenskom hraničnom priechode Bánréve-Kráľ smerom na Slovensko chcú v pondelok o 14.00 h vyjadriť podporu niekoľko dní trvajúcim protestom v Maďarsku opozičné politické strany, odborári a občianske organizácie. Pre spravodajský server 24.hu to uviedol podpredseda Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Imre Komjáthi.

Podľa jeho slov nepôjde o demonštráciu, ale o akt občianskej neposlušnosti, ktorým chcú vyjadriť nespokojnosť s krokmi vlády a podporu demonštrantom protestujúcim od minulého týždňa.

Organizátori zhromaždenia chcú 15-20 vozidlami zablokovať jazdný pruh na výstupe z Maďarska na uvedenom hraničnom priechode v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe.

Demonštranti žiadajú zrušenie novely zákonníka práce a nadčasov pre policajtov, nezávislosť justície a zrušenie nového správneho súdu, pristúpenie Maďarska k Európskej prokuratúre (EPPO) a nezávislosť verejnoprávnych médií.

Séria protestov v Budapešti sa začala v stredu po schválení novely zákonníka práce, ktorá podľa jej odporcov znevýhodňuje zamestnancov rozšírením nadčasov na ročných 400 hodín z terajších 250. Na štvrtú protivládnu demonštráciu, ktorá sa konala v nedeľu, prišlo vyše 10.000 Maďarov.

Fidesz hovorí o zastrašovaní novinárov

Maďarská vládna strana Fidesz považuje za neprijateľné, aby politici násilne zasahovali do fungovania redakcie verejnoprávnej televízie. V reakcii na nočné udalosti v budove televízie to vyhlásil v pondelok v Budapešti komunikačný riaditeľ Fideszu Balázs Hidvéghi.

Podľa agentúry MTI politik Fideszu uviedol, že v noci z nedele na pondelok prenikli opoziční poslanci do budovy Fondu na podporu poskytovateľov mediálnych služieb a správy majetku (MTVA), ktorý zastrešuje činnosť verejnoprávnych médií, s tvrdením, že sa chcú informovať, avšak v budove následne vyvolali falošný požiarny poplach, napadli zamestnancov televízie a chceli zasahovať do činnosti redakcie.

Hidvéghi dodal, že podľa Fideszu poslanci agresívnym spôsobom zneužili svoju právomoc. “Poslanecké právomoci ich neoprávňujú k narušeniu činnosti verejnoprávnej inštitúcie,” zdôraznil s poznámkou, že je zrejmé, že opoziční poslanci chceli zastrašiť novinárov, preto sa správali agresívne a prenikli do sídla MTVA.

“Sú to známe spôsoby Sorosovej siete, ktorá podporuje prisťahovalectvo, a ktorá chce zastrašovať každého, kto s ňou nesúhlasí,” uzavrel komunikačný riaditeľ Fideszu.