Politika Domáce Top

Maďarsko na stretnutí premiérov V4 požiadalo o pomoc na hraniciach

VARŠAVA – Maďarsko v súvislosti s migračnou krízou dnes oficiálne požiadalo svojich partnerov vo Visegrádskej štvorke o pomoc na južnej hranici.

Na stretnutí premiérov V4 vo Varšave o tom informoval šéf maďarskej vlády Viktor Orbán s tým, že doteraz V4 pri podobných žiadostiach reagovala pozitívne a poskytla akúkoľvek pomoc a poslali do Maďarska policajtov aj s technikou.

Prísľub od Fica

Pomoc Orbánovi už prisľúbil premiér Robert Fico. „Myslím si, že môžeme spoločne skonštatovať, že doterajšia spolupráca medzi Maďarskom a Slovenskom v tomto duchu bola veľmi prospešná. Je to len vec technických parametrov a detailov. Slovenská vláda je pripravená opäť v rámci možností pomôcť,“ povedal Fico.

Ochranu vonkajších hraníc schengenského priestoru považuje za mimoriadne dôležitú. „V tomto sa môže maďarská vláda na našu pomoc spoľahnúť,“ dodal Fico.

O pomoc už požiadali v minulosti

Maďarsko o pomoc pri zabezpečovaní hraníc požiadalo už v minulosti. Do krajiny niekoľkokrát rotovalo po 50 policajtov s technikou. Slovensko policajtov poskytlo aj ďalším krajinám, napríklad Macedónsku.