Politika Zahraničné

Maďarský rezort diplomacie: Ukrajina si môže sama za to, že sa nepribližuje k EÚ

Foto: SITA/AP Photo

BUDAPEŠŤ – Ukrajina sa nedokáže približovať k Európskej únii a k NATO pre vlastné chyby, Maďarsko s tým nemá nič spoločné, vyhlásil vo štvrtok v Budapešti štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer.

Podľa vyhlásenia, ktoré rezort diplomacie poskytol, Budapešť tak reagovala na protest Ukrajiny proti výrokom predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána týkajúcich sa euroatlantických integračných snáh Kyjeva. Ukrajinský rezort diplomacie v tejto záležitosti predvolal vo štvrtok zástupcu veľvyslanectva Maďarska v Kyjeve.

Orbán sa v prejave na 29. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad venoval v rámci viacerých zahraničnopolitických tém aj Ukrajine. Vyjadril názor, že nie je reálne, aby sa Ukrajina stala členom Európskej únie ani členom NATO.

Menczer zdôraznil, že maďarský premiér na letnej univerzite iba vykreslil pravdivý obraz, Ukrajina by to preto nemala Maďarsku vytýkať. Štátny tajomník pripomenul, že Ukrajina prijala školský zákon, ktorý znemožňuje vzdelávanie národnostných menšín v ich materinskom jazyku.

“Na Ukrajine sú ohrozené získané práva menšín, z čoho vyplýva, že Ukrajina si neplní svoje medzinárodné záväzky, dohodu o pridružení k Európskej únii, a ani plán prípravy na vstup do NATO,” dodal. Maďarsko je podľa predstaviteľa maďarskej diplomacie voči Ukrajine korektné aj napriek otvoreným útokom voči tam žijúcej maďarskej menšine.

Ako príklad uviedol darovanie niekoľkých ton chlóru Zakarpatskej oblasti pre zabezpečenie dodávok pitnej vody. “Očakávame, že Ukrajina vráti národnostným menšinám ich práva a zruší stav bezprávia,” píše sa v závere vyhlásenia Menczera.