Domáce Top

Magické miesta Slovenska ako stvorené pre sociálne siete. Zážitok je grátis

Na snímke socha Ježiša Krista v obci Klin v okrese Námestovo. Socha sa nachádza na kopci Grapa v nadmorskej výške 686 metrov, je 9,5 metrov vysoká a spolu s podstavcom váži 23 ton. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA –Nie je nič príjemnejšie, ako počas leta niekam vybehnúť a spríjemniť si čas na očarujúcich miestach. Cestovať nemusíte ďaleko. Slovensko je síce malé, ale možností tu nájdete viac než dosť. Samozrejme, že v dnešnej dobe je možné všetky krásne miesta vidieť aj na sociálnych sieťach. Nech sa páči, Glob.sk prináša pre vás aspoň pár magických miest, odkiaľ si zážitok zaručene prinesiete.

 

Tomášovský výhľad – nachádza sa v Národnom parku Slovenský raj a ponúka jeden z najokúzlujúcejších výhľadov východného Slovenska. Zo skalnej plošiny sa môžete pokochať panorámou Vysokých Tatier. Hoci vás nadmorskou výškou Tomášovský výhľad asi neohúri, pohľad z vtáčej perspektívy vás zaručene dostane. Na svoje si tu prídu aj skalolezci, na ktorých čaká 200-metrová stena.

Zraková pyramída Súľov – miesto ako stvorené na fotenie. Dôležité je dopraviť sa do obce Súľov-Hradná v Žilinskom kraji a odtiaľ si môžete užívať prechádzku až k pyramíde. Lokalita je vzácna nie len pre slovenských ale aj zahraničných turistov. Pri stavbe 18 metrovej drevenej pyramídy s výhľadom na Súľovské vrchy mal autor Juraj Gábor ambíciu, aby tam „človek zastal, rozmýšľal nad tým, čo vidí a prečo by to mohlo byť zaujímavé“.

Čičmany – Žilinská obec  leží v Strážovských vrchoch a je preslávená originálnou ľudovou kultúrou. Zaujímavá je pre svoje “perníkové” domčeky s bielou ornamentálnou výzdobou. Pre turistov sú lákavé najmä exteriéry dreveníc zdobené unikátnymi geometrickými ornamentmi.

View this post on Instagram

#slovakia #unesco #beauty

A post shared by Nina the Traveller (@goforsykes) on

Kalvária Banská Štiavnica – je nielen jednou z najstarších na Slovensku, ale aj jednou z najkrajších barokových kalvárií Európy. Je situovaná na kopci Scharffenber a obdivovať ju môžete zo všetkých strán. Kalvária vám dokonca umožní výhľad na štiavnickú kalderu. Po jej rekonštrukcii sa stáva jednou z najnavštevovanejších miest regiónu.

Hojdačka v Litavskej Svinnej – ak pôjdete cez Rajecké Teplice alebo Lietavskú Svinnú, tak si nenechajte ujsť adrenalínovú hojdačku v lese, ktorá vám prinesie nezabudnuteľný zážitok. Vznášať sa budete 30 metrov nad zemou a pritom si vychutnávať výhľad na Lietavský hrad i obec.

Chmarošský Viadukt – neďaleko obce Telgárt v Banskobystrickom kraji sa nachádza malebná stavba 113, 6- metrového železničného mostu s výškou 18 metrov. Určite si nenechajte ujsť pohľad na most. Lemuje ho deväť oblúkov. A ak máte chuť na niečo fotogenické, tak určite sa pri tomto moste pristavte, pretože je považovaný za jednu z najfotogenickejších technických stavieb na Slovensku.

Chodník korunami stromov– táto jedinečná stavba sa nachádza uprostred prírody v Bachledovej doline v Ždiari. Počas takmer dvojkilometrovej trasy vás čaká množstvo informačných tabúľ, zaujímavosti o rozmanitosti prírody či prekvapení. Pre väčšie skupiny je možné si vopred objednať aj sprievodcu.

Palcmanská Maša – je najväčšou vodnou nádržou v Národnom parku v Slovenskom raji. Cesta k Palcmanskej Maši je príjemná a nenáročná aj pre tých najmenších. Kúpanie vo vodnej nádrží je dovolené na vlastné riziko, prípadne je možnosť zapožičanie člna či dovolené rybárčenie a rôzne vodné športy.

Rio de Klin – nad oravskou dedinkou Klin sa vyníma veľkolepá socha Ježiša Krista. Na celom svete sú len tri takéto sochy, no ten najväčší pokoj nájdete práve pri tej na SlovenskuAutorom je Peter Ganobjak a celú výstavbu sponzoroval Jozef Sroka. Výška Ježiša Krista je 9,5 metra a rozpätie rúk má sedem metrov. Váži neskutočných 23 ton.

Lúčanský vodopád – osviežiť kvapkami vody je možné uprostred dedinky Lúčky, v ktorej nájdete Lúčanský vodopád. Hoci neobsahuje veľké množstvo minerálov, prítoky vodopádu sú unikátne. Od roku 1974 je národnou prírodnou pamiatkou.

Slovenský raj – v tomto Národnom parku sa budete naozaj cítiť ako v raji, okrem toho, že vás tu neminie jedna z najväčších ľadových jaskýň sveta, tak vás tu čaká príťažlivá krajina krasových planín, vodopádov a tiesňav. Do Slovenského raja vstúpite cez najväčšiu obec Slovenska- Smižany. V jej blízkosti nájdete množstvo zaujímavých lokalít, jednou z najznámejších je Gotická Cesta.

Slavín – v hlavnom meste Bratislavy si určite choďte pozrieť mohutný pamätník Slavín s cintorínom, ktorý bol zverený do rúk architekta J. Svetlíka. Leží tam takmer 7000 sovietskych vojakov padlých pri oslobodzovaní Bratislavy v apríli 1945. Dominantou pamätníka je obradná sieň. Nad obradnou sieňou sa pýši takmer 40 metrový žulový pylón a na jej vrchole stojí majestatná socha víťaza od A. Trizuliaka. Oddýchnuť si môžete v parku, ktorým je obklopený pamätník.