Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Majú toho už dosť! Spory hercov a SND sa stále vyostrujú, ministerke dali striktné ultimátum

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Navonok sa zdá, že je všetko v najlepšom poriadku, no za oponou to poriadne vrie. Herci Činohry Slovenského národného divadla (SND) už majú všetkého dosť. Ich kritika ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú (Smer-SD) opäť neminula. Žiadajú o verejné stretnutie do konca novembra. Tam im má vysvetliť zmeny, ktoré sa za posledné obdobie v divadle udiali. Odvolanie šéfa Činohry Michala Vajdičku bolo pre nich poslednou kvapkou v mori. Otázne však je, či sa s nimi šéfka kultúry chce stretnúť. Jej reakcia na vyhlásenie hercov je totiž mimoriadne prekvapivá.

 

Herci Činohry SND toho majú už plné zuby. Preto sa situáciu rozhodli riešiť. Ministerke kultúry Ľubici Laššákovej poslali list, v ktorom ju žiadajú o verejné stretnutie do konca novembra. ,,Na verejnosti vystupujete, že prevezmete za svoje rozhodnutia zodpovednosť, že máte záujem o otvorený dialóg a snažíte sa o transparentné fungovanie kultúrnych inštitúcií. Preto vás ako zástupcovia Činohry SND žiadame o opätovné stretnutie do konca novembra. Miestu a času stretnutia sa plne prispôsobíme,‘‘ povedala za hercov Táňa Pauhofová. K pozvánke na stretnutie sa pripojili aj zástupcovia iniciatívy Stojíme pri kultúre.

A prečo verejné stretnutie? ,,Ja si myslím, že keď niekoho inštalujú do takého úradu ako je minister kultúry, tak do Slovenského národného divadla by sa od svojho fungovania mohol aspoň jedenkrát prísť pozrieť, verejne, aspoň na jednu premiéru, aspoň sa predstaviť. Ja som vaša pani ministerka,‘‘ povedal herec Jozef Vajda.

 

Pozvánka pre ministerku Laššákovú na verejné stretnutie.

Jasný výber

Herci kritizujú spôsob výberu generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu. Dokonca v tejto súvislosti o pomoc požiadajú aj Výbor pre kultúru a médiá. ,,Overené zahraničné modely aplikujú niekoľko možností voľby generálneho riaditeľa, ako je konkurz, medzinárodné výberové konanie alebo verejné vypočutie radou odborníkov. Predloženie koncepcie a jej verejná prezentácia pred výberovou komisiou, zostavenou z odborníkov, je kľúčovým prvkom transparentných demokratických procesov,‘‘ uvádzajú herci v liste pre ministerku kultúry. Ako ďalej píšu, ministerka pri využití zákonnej možnosti priameho menovania Antalu za šéfa SND uviedla, že tým preberá priamu zodpovednosť za výber generálneho riaditeľa a teda následne za chod a fungovanie SND. ,,Žiadame preto pani ministerku kultúry o stretnutie a o riešenie situácie v Činohre SND,” vyhlásil herec Daniel Fischer.

Nezabúdajú ani na nečakané odvolanie šéfa Činohry SND Michala Vajdičku. ,,Toto neočakávané odvolanie riaditeľa Činohry SND vnímame ako precedens, ktorý potenciálne aj do budúcna umožní generálnemu riaditeľovi SND vykonávať nekoncepčné kroky a rozhodnutia pri riešení nekomunikácie vo vedení divadla. Takéto kroky môžu následne ovplyvniť aj fungovanie umeleckých súborov,‘‘ povedal Fischer.

 

Herci kritizujú odvolanie Michala Vajdičku. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Chcela to nechať na nich

Laššáková po odvolaní Vajdičku uviedla, že toto rozhodnutie vzala na vedomie. ,,Personálne otázky sú výlučne v kompetencii generálneho riaditeľa SND,” reagoval vtedy pre Glob.sk z kancelárie ministerky kultúry Pavol Čorba.

Herci ešte aj dnes spomenuli, ako ministerka vo svojom stanovisku, ktoré bolo reakciou na rozhorčených hercov uviedla, že ,,nevidí dôvod zasahovať do personálnych štruktúr samostatnej inštitúcie, ktorá má právnu subjektivitu, aby nenarušila princíp transparentnosti‘‘. No podľa hercov zo zriaďovacej listiny SND vyplýva, že menovanie a odvolávanie riaditeľov súborov SND – činohra, opera, balet a komorná opera je v právomoci generálneho riaditeľa a podlieha zo strany štatutárneho orgánu SND konzultačnej povinnosti s ministerkou kultúry. ,,Zároveň pri vymenovaní generálneho riaditeľa SND ste sa rozhodli zo svojej pozície ministerky neuskutočniť výberové konanie a prehlásili ste, že beriete plnú zodpovednosť za toto rozhodnutie. Na základe týchto informácií je jasné, že ministerstvo kultúry nesie plnú zodpovednosť za zásahy do vedenia SND a muselo vedieť o pripravovanom procese odvolania riaditeľa Činohry SND,‘‘ dodala Pauhofová.

 

Herci sa chcú stretnúť s Laššákovou. Zdroj: SITA / Jana Birošová

Pokračujú ďalej

Herci ubezpečili verejnosť, že činohra funguje aj naďalej. ,,Fungujeme tak, ako sme boli nastavení ešte s našim bývalým vedením – pánom Vajdičkom, všetko je pripravené na ďalšiu sezónu. Toto vedenie, ktoré tam je teraz, v podstate nemusí robiť nič. So založenými rukami sa môže dívať, ako my pracujeme. Ide o to, že čo bude ďalej, keď oni budú nastavovať sezónu. Nemyslím si, že to bude také nastavenie, ako je toto nastavenie,‘‘ zdôraznil Jozef Vajda.

Nechce sa stretnúť?

Z rezortu ale prišla prekvapivá odpoveď. Ako uviedol z kancelárie ministerky kultúry Pavol Čorba, ministerstvo kultúry ani ich šéfka sa nebudú miešať do interných záležitostí SND. Čorba uviedol, že ich rezort kontaktoval vedenie SND. Zaujímalo ich, či vôbec disponujú informáciami o krokoch niektorých členov činohry. ,,Ani vedenie, ani zástupcovia vedúcich odborov nemajú o týchto krokoch žiadne informácie, preto to rezort kultúry nepokladá za oficiálne stanovisko SND. Ministerstvo kultúry má za to, že ide o iniciatívu členov Činohry SND, prostredníctvom ktorej chcú vyjadriť svoj názor, preto sa nebudeme miešať ani zasahovať do interných záležitostí v SND,” zdôraznil Čorba.

S dnešnou výzvou časti členov činohry a so spôsobom, akým boli uvedené požiadavky predložené, sa vedenie SND nestotožňuje. ,,Téma výzvy by sa mala riešiť po odbornej diskusii, ktorá môže byť začiatkom legislatívneho procesu prípadnej zmeny zákona. Otázka menovania generálneho riaditeľa sa netýka len SND, ale všetkých inštitúcií v riadiacej pôsobnosti MK SR, preto eventuálna legislatívna zmena musí byť výsledkom širšej profesionálnej dohody,” uviedlo SND. Vedenie divadla dodalo, že sú za zmysluplný dialóg a odmietajú vnášanie politizácie do činnosti divadla.

 

Podľa Vajdu súčasné vedenie, ktoré tam je teraz, v podstate nemusí robiť nič. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Stretnutie s vedením nepomohlo

Platforma Stojíme pri kultúre žiadala odvolanie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej už tento rok v máji. Zorganizovali dokonca aj protest pred sídlom rezortu, kde vyjadrili nesúhlas s nekompetentným vedením ministerstva kultúry. Rezort kultúry vtedy reagoval. Ich protest rešpektovali, ale zdôraznili, že uprednostňujú konštruktívne riešenia problémov za rokovacím stolom. No to sa neudialo.

Platformu a mnohé ďalšie kultúrne organizácie pobúrili medializované informácie o škrtoch ministerstva kultúry v prostriedkoch na prioritné projekty jeho príspevkových organizácií, medzi nimi aj kľúčových slovenských múzejných a galerijných inštitúcií – Slovenského národného múzea (SNM) a Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorej súčasťou je aj Kunsthalle Bratislava (KHB). Ako uviedla platforma, prekáža im tiež, že v rámci dotačného programu rezortu venovaného kultúre znevýhodnených skupín ministerka Laššáková ,,neschválila dotácie dlhoročne fungujúcim a etablovaným organizáciám, pričom organizáciám LGBTI neschválila žiaden z komisiou odporúčaných projektov bez akejkoľvek argumentácie a vysvetlenia”. Dokonca vznikla aj petícia na odvolanie Ľubice Laššákovej. Zástupcovia platformy Stojíme pri kultúre tiež adresovali otvorený list premiérovi Petrovi Pellegrinimu.

Ďalším polenom do ohňa bolo aj odvolanie šéfa Činohry SND Michala Vajdičku. Toho odvolal 3. septembra riaditeľ divadla Vladimír Antala, ktorý o deň na to vymenoval za šéfa Činohry SND jej bývalého dramaturga Petra Kováča. Ako dôvody vtedy SND uviedlo, že nezvládal manažérske povinnosti. Veľká časť členov Činohry SND s odvolaním Vajdičku nesúhlasila a žiadali Laššákovú o stretnutie a riešenie vzniknutej situácie. Zástupcovia činohry sa po odvolaní Vajdičku s vedením SND stretli, no situáciu sa nepodarilo dať do poriadku.

 

Šéfom činohry je po Vajdičkovi Peter Kováč. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Opatrenia prijalo aj Slovenské národné divadlo, ktoré do odvolania zrušilo predstavenia. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Herci napriek tomu stále pokračujú v predstaveniach. Zdroj: Robert Tappert
SND oslavuje stú jubilejnú sezónu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Antala ako riaditeľ divadla končí. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
navigate_before
navigate_next