Zahraničné Spoločnosť Top

Mal to byť historický deň pre USA. Štart vesmírnej lode Crew Dragon odložili

Raketa SpaceX Falcon 9 s vesmírnou loďou Crew Dragon pred plánovaným štartom z Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Kanaveral na Floride 26. mája 2020. Zdroj: TASR / AP

CAPE CANAVERAL – Štart novej éry amerických vesmírnych letov sa má odohrať až v sobotu. Po 9-ročnej prestávke mali astronauti vyštartovať z americkej pôdy k medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Nepriaznivé počasie im v tom ale krátko pred štartom zabránilo. V prípade úspechu sobotňajšieho štartu to bude prvý let do vesmíru s ľudskou posádkou súkromnej spoločnosti, ktorá patrí excentrickému zakladateľovi firmy SpaceX Elonovi Muskovi.

 

Tisíce ľudí sa zišlo na polostrove Cape Canaveral, aby boli svedkami veľkého kroku v histórii vesmírnych letov. Na obzore bolo vidno legendárnu štartovaciu rampu 39A Kennedyho vesmírneho strediska, z ktorej v roku 1969 vyštartovala Apollo 11 s Neilom Armstrongom k Mesiacu. V stredu poobede tam odpočítavali čas k uskutočneniu misie SpaceX.

Niektorí fanúšikovia na mieste kempovali už celé dni, iní prichádzali so skladacími stoličkami a dáždnikmi, viali americké vlajky, nuž mal to byť moment hrdosti pre Ameriku, ktorý by sa navyše odohral počas koronakrízy. Väčšina ľudí sa pozerala striedavo na štartovaciu rampu a do svojich mobilov, aby sledovala živý prenos NASA.

Práve vo chvíli, keď napätie dosahovalo vrchol, sa v dave rozšírila správa, že NASA a SpaceX zrušili let. A to len pár minút pred štartom.

Posádka bola pripravená na štart. Zdroj: NASA

Deväť rokov žiadny let s posádkou

Už deväť rokov nevyštartovala z americkej pôdy žiadna vesmírna loď s ľudskou posádkou k ISS. Zlé počasie v poslednej chvíli stoplo aj aktuálnu misiu a to aj napriek tomu, že NASA predtým predpovedala 60 percentnú pravdepodobnosť vhodných poveternostných podmienok.

Test v stredu zrušili len štvrť hodinu pred štartom. Nad vesmírnym centrom Cape Canaveral totiž viseli tmavé mraky a neustále pršalo. Najmä prípadné blesky vzbudzovali v ľuďoch najväčšie obavy. Štart sa mal uskutočniť o 22:30 hod. nášho času, NASA prerušila odpočítavanie o 22:21 hodine. “Dnes neodštartujeme,” oznámila. Ďalší pokus sa má uskutočniť v sobotu, oznámila SpaceX na Twitteri.

O niečo neskôr vyštartoval z miesta aj prezidentský špeciál Air Force One. Donald Trump chcel sledovať stredajší štart a zúčastní sa aj sobotňajšieho pokusu, napísal na Twitteri.

Úspešná spolupráca NASA a SpaceX

Dvaja veteráni z NASA Robert Behnken (49) a Douglas Hurley (53) už sedeli vo vesmírnej lodi Crew Dragon a boli pripravení na vzlet. Opäť sa do do nej posadia v sobotu, kedy by mala raketa Falcon 9 od firmy SpaceX vizionára Elona Muska vzlietnuť do vesmíru a o 19 hodín by mala doraziť k ISS. Pre NASA – SpaceX to má byť testovací let, pretože doteraz k vesmírnej stanici leteli len nákladné lode bez ľudí na palube.

Zmluva pre túto misiu je pre Muska a jeho spoločnosť veľkým víťazstvom. NASA už roky spolupracuje so SpaceX a poskytuje firme miliónové granty. Samotný program Crew Dragon stýl 2,6 miliardy dolárov (takmer 2,4 miliardy eur). Musk vyradil z boja svojho konkurenta – spoločnosť Boeing, ktorá sa tiež zúčastňuje pretekov o vesmírny let s posádkou, ale doteraz firma nedokázala uskutočniť žiadny testovací let.

Závislosť na Rusku

USA boli roky závislé u vesmírnych letov s posádkou na Rusku. Táto éra by sa však teraz mala skončiť.

USA sú od prvého pristátia na Mesiaci najväčší “vesmírny” národ. Ale od konca éry raketoplánov (1981-2011) boli americkí astronauti odkázaní na ruskú technológiu Sojuz. V posledných rokoch sa ceny letov zvýšili z 30 až 40 miliónov dolárov (vyše 36 miliónov eur) na 80 až 90 miliónov dolárov (takmer 82 miliónov eur) za jedno miesto v kozmickej lodi.

Vlastné lety k ISS s posádkou síce plánovala NASA už na rok 2017. Ale vznikli technické problémy, problémy s financovaním a reštrukturalizácia po víťazstve Donalda Trumpa vo voľbách. Projekt je preto odložený.

Mohlo by vás zaujímať: