Malá lavínová hrozba trvá v slovenských pohoriach už niekoľko dní

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, platí už niekoľko dní vo všetkých slovenských pohoriach. TASR o tom informoval Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) s tým, že snehová pokrývka je na väčšine miest dobre spevnená a stabilizovaná.

 

Povrch snehovej pokrývky je ráno vzhľadom na nízke teploty tvrdý, miestami zľadovatený. Nebezpečenstvo pádu lavín sa podľa Sedláka zvyšuje v popoludňajších hodinách na južných svahoch. „Na týchto svahoch sa môžu uvoľniť samovoľné spontánne malé lavíny. Ojedinele sa v najvyšších polohách Vysokých Tatier môžu nachádzať snehové vankúše zo suchého snehu, ktoré je možné uvoľniť po veľkom dodatočnom zaťažení,“ upozornil.

V stredu ráno bolo na horách jasné počasie, v kotlinách hmla. Teploty sa pohybovali v rozsahu od mínus štyroch na vrcholoch hôr po mínus dva stupne Celzia v horských dolinách. Vo všetkých polohách prevláda severozápadný vietor s rýchlosťou do 15, v najvyšších polohách do 26 metrov za sekundu. „Celková výška snehu je na toto ročné obdobie podpriemerná,“ doplnil Sedlák.

Viac o téme: lavína, nebezpečenstvo, pohorie, pokrývka, prevencia, sneh, stupnica

Súvisiace články