Zahraničná Spoločnosť Zahraničné Ekonomika

Malé švédske mesto zaviedlo licencie na žobranie na ulici

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Švédske mesto Eskilstuna ako prvé v tejto severskej krajine predstavilo oficiálnu licenciu na žobranie. Každý, kto žiada na ulici peniaze, musí dopredu za licenciu zaplatiť 250 švédskych korún (v prepočte približne 23 eur). Licencia platí tri mesiace a na jej získanie je potrebné vyplniť formulár na internete alebo na policajnej stanici, vyžaduje sa tiež platný doklad totožnosti. Ako informuje britský denník The Guardian, každému, kto bude v Eskilstune, malom meste západne od metropoly Štokholm, žobrať peniaze bez licencie, hrozí pokuta vo výške štyritisíc korún (približne 373 eur).

 

Člen mestského zastupiteľstva, sociálny demokrat Jimmy Jansson, uviedol, že nariadenie, ktoré vstúpilo do platnosti prvého augusta po takmer roku odkladov, má za cieľ “byrokratizáciu” žobrania, aby bolo pre ľudí ťažšie pýtať si na ulici peniaze. “Uvidíme, kam to dospeje,” povedal Jansson pre miestne médiá a dodal, že systém licencií môže pomôcť prepojiť ľudí bez domova a iné zraniteľné skupiny obyvateľstva s miestnymi úradmi, zvlášť sociálnymi službami.

Kritici na druhej strane namietajú, že nariadenie legitimizuje žobranie. Rovnako argumentujú, že tí, ktorí sú na tieto praktiky odkázaní, pričom často sú to Rómovia z krajín ako Rumunsko a Bulharsko, budú ešte zraniteľnejší. Tomas Lindroos z charitatívnej organizácie Stadsmission zastáva názor, že systém zvyšuje možnosti na vykorisťovanie, a poukázal na kriminálne gangy, ktoré zaplatia ľuďom za licencie a následne budú vydieračským spôsobom požadovať peniaze späť.

V posledných mesiacoch niekoľko švédskych miest úplne zakázalo žobranie na ulici po tom, ako najvyšší správny súd v decembri minulého roka potvrdil zákaz žobrania v meste Vellinge.

Podľa štátneho vysielateľa SVT vyplnilo v Eskilstune počas víkendu žiadosť o licenciu už osem ľudí. Troch občanov Európskej únie (EÚ), ktorí v centre mesta pýtali peniaze, polícia o novom zákone informovala a v žobraní im zamedzila.