Malta postupuje progresívne. Schválila homosexuálne manželstvá

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

VALLETTA – Prevažne katolícky ostrovný štát Malta schválil v stredu homosexuálne manželstvá. Krajina sa tak pripojila k väčšine štátov západnej Európy. Maltský parlament schválil homosexuálne manželstvá takmer jednomyseľne, keď proti hlasoval len jediný poslanec z celkového počtu 67.

Edwin Vassallo z Nacionalistickej strany v diskusii pred hlasovaním argumentoval, že zdvihnúť ruku za zákon mu nedovoľuje jeho katolícka viera a homosexuálne manželstvá sú podľa neho „morálne neakceptovateľné“.

Politici boli jednotní

Podľa nového zákona nahradia teraz tradičnú vetu „teraz ste muž a žena“ počas civilných sobášov slová „teraz ste manželia“. Proti novej legislatíve ostro protestovala katolícka cirkev, politická scéna však bola v tejto otázke jednotná – homosexuálne manželstvá podporujú nielen vládni sociálni demokrati, ale aj oba opozičné parlamentné subjekty, Nacionalistická strana aj Demokratická strana.

Prijatie zákona o homosexuálnych manželstvách podľa agentúry AP ukazuje, akou rýchlou modernizáciou Malta prechádza. Agentúra pripomína, že až do roku 2011 tu boli protizákonné aj rozvody. Na Malte zostávajú naďalej zakázané potraty. Na druhej strane adopcie detí pármi rovnakého pohlavia sú tu legálne už od roku 2014.

Foto: SITA

Viac o téme: homosexuálne manželstvá, Malta

Súvisiace články