Domáce Politika Kauzy Parlamentné voľby Top

Máme rok, kedy môžu skončiť viacerí. V politike, funkciách a aj za mrežami

Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Veľa otáznikov a ešte viac možností. Rok 2020 bude mať na Slovensku príchuť zmeny a to vo viacerých oblastiach. Tou najočakávanejšou a najvýraznejšou majú byť februárové parlamentné voľby, ktoré by mali priniesť nový vietor do plachiet slovenskej politiky. To, kam to Slovensko skutočne zaveje, však nie je isté. Zmeny nás však čakajú aj inde. Vo funkcii v lete končí generálny prokurátor Jaromír Čižnár a je možné, že nebude sám. 

 

Voľby a čo po nich nastane

Politickou udalosťou budúceho roka budú bezpochyby parlamentné voľby. Ich výsledok je nateraz neistý, rovnako ako budúcnosť, ktorá po nich Slovensko čaká. Podľa prieskumov je stále najpopulárnejšou stranou medzi voličmi vládny Smer-SD. Ich preferencie však oproti tým spred štyroch rokov klesajú, a to podľa niektorých prieskumov až pod hranicu 20 percent. Otázne tiež je, či by v prípade volebného úspechu boli sociálni demokrati schopní zostaviť vládu. Viacero subjektov už dnes odmieta s nimi spoluprácu pre spôsob, akým riadili posledné roky krajinu. Terajším partnerom Smeru, SNS a Mostu-Híd zasa hrozí, že do povolebných rokovaní neprehovoria vôbec, Most-Híd sa už dlhodobo pohybuje na prahu zvoliteľnosti. Na hranicu, ktorá zaručuje účasť v parlamente, sa postupne prepadáva aj SNS.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Na druhej strane je tu súčasná – parlamentná aj mimoparlamentná – opozícia, ktorej kraľuje koalícia PS a Spolu. Na krk jej však dýcha ďalšia mimoparlamentná strana Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku. Karty chcú miešať okrem toho aj SaS, ktorej percentá klesli po jesenných vnútorných problémoch a odchodoch viacerých členov a KDH. Strany hovoria o povolebnej spolupráci a podpísali po viacerých peripetiách aj pakt o neútočení, avšak aj medzi nimi to vie poriadne zaškrípať. V tejto súvislosti netreba zabúdať ani na stranu OĽaNO a jej lídra Igora Matoviča, ktorý svojou politikou už viackrát vystavil opozíciu otrasom. Do toho môže karty zamiešať aj Sme rodina, ktorej dávajú prieskumy slušné šance.

Zamiešať karty môže ešte aj Kotlebova ĽS NS, ktorá sa drží na popredných miestach a za sebou necháva súperov z opozičného aj koaličného spektra. Po tom, ako sa v roku 2016 dostali do parlamentu, spoluprácu s nimi odmietal každý. Či však jasné nie Kotlebovcom trvá aj dnes, už také isté nie je.

Variantov je na stole niekoľko. Vláda, ako ju poznáme dnes, už po februári pravdepodobne nevznikne. To, akú bude mať nakoniec podobu, smerovanie a stabilitu sa dá len ťažko predpovedať.

Jaromír Čižnár. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Skončí Čižnár a možno nielen on

Nebude sa však voliť iba nový parlament. Zmena nastane aj na čele generálnej prokuratúry. Jaromírovi Čižnárovi sa končí mandát v júni, teda iba krátko po voľbách a podľa zákona už opätovne kandidovať nemôže. Výber jeho nástupcu bude mať v rukách nový parlament, ktorý bude nielen navrhovať adeptov na tento post, ale bude ich aj voliť – podľa aktuálne platného modelu. Niekoľko mesiacov dozadu sa ozývali síce hlasy, že zákon by sa mal zmeniť, no ostalo iba pri rečiach. Hlavne prezidentka Zuzana Čaputová pred aj po nástupe do funkcie hovorila o spôsobe výberu generálneho prokurátora ako o svojej priorite. Politické strany, ktoré legislatívne zmeny presadiť mohli, sa k tomu neodhodlali.

Zmena by sa mohla zároveň udiať aj vo vedení Úradu špeciálnej prokuratúry. Dušan Kováčik sa už dávnejšie vyjadril, že skončí ešte pred uplynutím sedemročného funkčného obdobia. Riadny mandát má pritom do roku 2021.

Do tretice by zmena mala nastať aj vo vedení Najvyššieho súdu. Ten aktuálne riadi jeho podpredsedníčka Jarmila Urbancová. Daniele Švecovej skončil mandát ešte v októbri, jej nástupcu sa však doteraz zvoliť nepodarilo, a to ani napriek opakovaným pokusom.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kauzy s veľkým K

Ostro sledované budú počas najbližších 12 mesiacov aj kauzy, ktoré sú spájané s Marianom Kočnerom – a to najmä v prípadoch vraždy novinára Jána Kuciaka a zmeniek televízie Markíza. V oboch je Kočner obžalovaný. Kým pojednávanie v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice je iba na začiatku, v kauze zmenky by sme si mohli už čoskoro vypočuť rozsudok. Práve prípad, v ktorom mal spoločne s Pavlom Ruskom sfalšovať zmenky v hodnote desiatok miliónov eur, dostal Kočnera za mreže. Počas pojednávaní zatiaľ väčšina svedkov vypovedala v neprospech obžalovaných a čaká sa, do akej miery ešte zamiešajú karty znalci.

Mohlo by vás zaujímať: