Domáce Politika

Mamojku má riešiť šéf ÚS. Podľa Pellegriniho nemajú politici do veci vstupovať

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – S pôsobením ústavného sudcu Mojmíra Mamojku by sa mal vyrovnať Ústavný súd (ÚS) SR a jeho predseda Ivan Fiačan. Myslí si to podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD). Dodal, že senát, v ktorom Mamojka pôsobil, rozhodol v neprospech obžalovaného Mariana Kočnera, preto by nemohol konať v jeho prospech.

 

“Na toto je predseda Ústavného súdu, ktorý určite so svojím podriadeným rokuje, koná, preveruje veci. Mal by sa s tým vyrovnať Ústavný súd,” reagoval Pellegrini na Mamojku počas stredajšej tlačovej konferencie. “Nechal by som to na procedúry a disciplinárne konania tak, ako to v súdnictve má platiť,” doplnil s tým, že politici nemajú v tejto veci odkazovať a vplývať na súdnu moc.

“Ide o komunikáciu dvoch iných osôb o ňom, bez nejakej evidencie, či potom došlo alebo nedošlo k stretnutiu. Dokonca máme rozhodnutie, kde senát, v ktorom je pán ústavný sudca Mamojka, rozhodol v neprospech Mariana K., to znamená, že asi môžeme vylúčiť, že by nejakým spôsobom konal v jeho prospech,” priblížil Pellegrini.

V pondelok (4. 5.) viaceré médiá na základe správ z Threemy Mariana Kočnera informovali, že podnikateľ sa pripravoval na stretnutie s Mamojkom na deň 14. júna 2018. Sudca stretnutie s ním popiera. Mariana Kočnera zadržala polícia 20. júna 2018.

O Mamojkovi rozprával na súde v kauze vraždy Jána Kuciaka v januári aj bývalý siskár, exnovinár a svedok Peter Tóth. Tvrdil, že sa s ním stretol v lete 2018 a odovzdal mu obálku s podaním na Ústavný súd SR na podnet Mariana Kočnera. Vo februári informoval Denník N s odvolaním sa na policajné odpočúvanie, že si Mamojka písal s Marianom Kočnerom v júni 2018, dva týždne pred jeho zadržaním políciou. Podnikateľ si so sudcom dohadoval termín stretnutia. Podľa reakcie Mamojku k stretnutiu nedošlo a v komunikácii zrejme išlo len o “nejakú obchodno-právnu radu”.

Fiačan ešte nerozhodol, čo s Mamojkom. Naďalej pokračuje v kontinuálnom, systematickom a dôslednom získavaní a vyhodnocovaní podkladov na svoje rozhodnutie vo veci možného disciplinárneho stíhania.