Domáce Spoločnosť Kauzy Politika Top

Markíza ho preslávila, aj dostala za mreže. Vražda novinára mu zrejme zlomí krk. Takýto je Kočner

Marian Kočner pomáhal obvinenej Alene Zsuzsuovej dlhé roky materiálne aj finančne. - Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Príbeh kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera naberá na obrátkach. Po tom, ako sa objavili informácie, ktoré by ho mohli spájať s vraždou novinára Jána Kuciaka, eskortovali Kočnera z bratislavského Justičného paláca do prísne stráženej väznice v Leopoldove.  Na slobode nie je od júna, za mreže ho dostala až kauza zmenky. Počas dlhých rokov pôsobenia v našej krajine však figuroval v množstve iných káuz. V jeho minulosti nechýbali nadštandardné vzťahy s politikmi či podozrenia z daňových podvodov.

Rodák z Ružomberka lieta v problémoch už od deväťdesiatych rokov. Paradoxom je, že hoci on sám vyštudoval žurnalistiku, často útočil práve na novinárov. Na vysokej škole sa spoznal s Pavlom Ruskom, ktorého meno sa v súvislosti s Kočnerom spomína v nejednej kauze.

Chcel Markízu aj si ju na chvíľu vzal

Táto kauza vrcholila v septembri 1998, len niekoľko týždňov pred voľbami. Išlo o spor Kočnerovej firmy Gamatex s Pavlom Ruskom – vtedajším generálnym riaditeľom a majiteľom televízie Markíza. Hoci šlo na prvý pohľad o súkromný spor dvoch podnikateľov, kauza nabrala úplne iný rozmer, keď z nej vtedajší politici len chvíľku pred voľbami vytĺkali politický kapitál.

Výmenou za pohľadávku voči Markíze pomohol istý Siloš Pohánka Ruskovi s licenciou potrebnou na vysielanie. Svoju pohľadávku mal v roku 1998 predať za jednu korunu práve Kočnerovej firme Gamatex. Hodnota podielu mala aj s úrokmi presahovať sumu dvoch miliónov eur.

Keď si firma Gamatex pohľadávku uplatňovala, Rusko ju odmietol. Jeho vtedajšia spoločníčka, už vtedy s Ruskom rozhádaná Sylvia Volzová, však túto pohľadávku potvrdila. Kočnerova firma následne v exekúcií vydražila podnik Markíza – Slovakia. Získaním tejto firmy získal Kočner aj rozhodujúci vplyv v Slovenskej televíznej spoločnosti (STS), ktorá televíziu prevádzkovala.

V auguste tak do areálu Markízy vtrhol spolu s ochrankou a začal ju obsadzovať. Dvaja novinári sa však zabarikádovali a v živom vysielaní povedali, že “sloboda a demokracia sú v ohrození, pretože Markízu obsadila mafia”. Pár týždňov pred voľbami tak ľudia protestovali pred budovou Markízy – na tribúnach vtedy rečnil aj Robert Fico, či Mikuláš Dzurinda.

Rusko bol vo funkcii generálneho riaditeľa do roku 2000. V tom istom roku Kočner svoju firmu Gamatex predal prevádzkovateľovi STS. V súčasnosti spolu s Ruskom tvrdí, že súčasťou predaja boli aj zmenky, ktoré figurujú v ďalšej kauze.

V rešštaurácii Fajn v sídle TV Markíza v Záhorskej Bystrici,1998, na snímke Pavol Rusko a Marian Kočner
Foto: Archív – TASR, Vladimír Benko

Pomsta Ruskovi

Nepriateľstvo medzi Pavlom Ruskom a Mariánom Kočnerom však neskočilo ani po afére Gamatex. Ješitný Kočner sa chcel stoj čo stoj pomstiť. Ako sám priznal, kauza KIA bola odplatou Ruskovi. Kočner sa v roku 2004 dostal do sporu medzi majiteľmi pozemkov pri Žiline a vládou. Po tom, čo sa Kočner dozvedel že má pri Žiline vyrásť automobilka KIA, skúpil okolité pozemky. Rusko bol v tom čase ministrom hospodárstva. Kvôli sporom z minulosti Kočner pozemky odmietal vláde predať. Bránil ich nielen vlastným telom, ale aj obrneným transportérom. Na predaji pozemkov nakoniec solídne zarobil, mal si prísť až na 300-tisíc korún.

Kauza Technopol po prvé

Iná kauza Technopol sa začala v roku 1992. Malo ísť o fiktívnu tranzakciu, kedy mala slovenská firma Technopol vyplatiť holandskej firme 2,3 milióna dolárov za dodávku textilu, ktorá ale nebola nikdy zrealizovaná. Prípadom sa začala v roku 1993 zaoberať aj nemecká polícia, ktorá na základe výpovede istého Holanďana dopracovala až k prepojeniu na Slovákov. V roku 1994 vydal Interpol medzinárodný zatykač na Slovákov, ktorí mali byť zapletení do miliónového podvodu. Medzi podozrivými bol Michal Kováč mladší, Marián Kočner a Martin Syč-Milý. Vtedajší prezident Michal Kováč, otec jedného z aktérov, všetkým obvineným udelil milosť.

Po tom, ako bol unesený Michal Kováč ml. štátnymi orgánmi, sa po jeho boku opäť objavil Kočner. Ten mal finančné pomáhať kľúčovému svedkovi Oskarovi Fegyveresovi. Ten ako bývalý príslušník SIS vypovedal, že sa nevedomky podieľal na násilnom zavlečení prezidentovho syna do Rakúska. Okamžite po výsluchu odišiel do zahraničia, kde po čase dostal milión šilingov. Podľa medializovaných informácií mu peniaze poslal práve Marián Kočner.

Marian Kočner mal blízko k Michalovi Kováčovi ml.. Po únose mu pomáhal. Predtým s ním podnikal. Zdroj: TASR

Kauza Technopol po druhé

Kauzu Technopol II. mediálne otvoril zavraždený novinár Ján Kuciak. Ľudia z Kočnerovho blízkeho okolia sú obvinení, že firmu vytunelovali. Polícia sa prípadom zaoberá už niekoľko rokov. Firma Technopol okrem známej budovy v Petržalke vlastní aj ďalšie niekoľkomiliónové nehnuteľnosti. Akcie firmy mala ukradnúť manželka dlhoročného riaditeľa Denisa Pávková a nehnuteľnosti boli presúvané z firmy na firmu – ako inak blízkych Marianovi Kočnerovi. Budovu Technopolu momentálne kvôli vyšetrovaniu blokuje prokuratúra.

Kamarát s Bašternákom

Ladislav Bašternák je slovenský podnikateľ, kvôli ktorému Finančná správa vykonáva viac ako 20 kontrol. Hoci sa v súvislosti s bytovkou Bonaparte skloňuje najmä meno Roberta Fica, Kočner je označovaný ako Baštrnákov bývalý biznis partner. V luxusnom komplexe dokonca vlastnil byt, ktorý je v tesnom susedstve s bytom expremiéra Fica. Aby toho nebolo málo, územné rozhodnutie tohto luxusného komplexu v roku 2004 magistrát odklepol firme FORUM GROUP, kde dnes sedí dcéra Mariana Kočnera.

Na snímke podnikateľ Marian Kočner. FOTO TASR – Jakub Kotian

Zahral sa so Sulíkom

Kočner sa môže pochváliť skutočne nadštandardnými vzťahmi so slovenskými politikmi. Okrem susedstva s Ficom mal mať výnimočný vzťah aj s lídrom opozičnej SaS Richardom Sulíkom – v tom čase predstaviteľom koalície. Nahrávka s názvom Sasanka zachytávala rozhovor vtedajšieho predsedu parlamentu Sulíka s kontroverzným podnikateľom. Tí spolu v roku 2011 viedli debatu o politike či o výmene Ivety Radičovej na poste premiérky. Kočner neskôr ich vzťah potvrdil. Sulík mal s podnikateľom pri častých raňajkách viesť siahodlhé debaty, v ktorých mal bývalú premiérku nazvať “ožratá trúba.” Mal tiež Kočnerovi z parlamentu hlásiť, ako pokračuje voľba generálneho prokurátora. Sulík sa s ním dokonca dohodol, že podporia Dobroslava Trnku, ktorý mal ku Kočnerovi veľmi blízko.

Kráľ Donovalov

Kočner bol neraz nazývaný ako “majiteľ Donovalov” a niet sa čomu čudovať. Pre špekulatívne obchody s hotelmi na Donovaloch je však dnes obvinený z neoprávneného vyplácania vratky DPH za osem miliónov eur.

Kauza, ktorá ho dostala “dnu”

Kauza Gamatex mala byť podľa Ruska a Kočnera ukončená aj vypísaním štyroch zmeniek na Kočnerovo meno. Rusko ich mal podpísať z titulu vtedajšieho generálneho riaditeľa. Markíza ich pravosť spochybňuje od začiatku sporu, tvrdí, že v účtovníctve firmy nie je a nikdy nebol tento krok zaznamenaný.

Práve táto kauza Kočnera dostala za mreže. Dnes je podnikateľ obvinený z ich falšovania a od júna sedí vo vyšetrovacej väzbe.

Na snímke kópie sporných podpisov zmeniek. FOTO TASR – Jakub Kotian

Úkladná vražda

Zdá sa, že kontroverzný podnikateľ bude mať na krku čoskoro ďalšie obvinenie. Podľa informácií Glob.sk je Kočner podozrivý z toho, že si objednal vraždu novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.  Objednávku mala vykonať zrejme v jeho mene Alena Zsuzsová, ktorá je Kočnerova veľmi dobrá známa. Kočnera v týchto dňoch previezli z Justičného paláca v Bratislave do väznice v Leopoldove. Najbližšie dni ukážu, či ho polícia zo skutku aj obviní.

Polícia obvinila z vraždy Jána Kuciaka už štyri osoby. Objednávateľom bol možno Kočner. Zdroj: SITA/Branislav Bibel