Matečná skritizovala EÚ: Podpora ničenia amazonského pralesa rušením ciel na potraviny z Brazílie je cesta do klimatického pekla

BRATISLAVA – Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS) počas Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo rokovala o ďalšom postupe proti ničeniu amazonského pralesa a o zmluve Mercosur s ministrami poľnohospodárstva Francúzska a Írska. Informoval o tom Vladimír Machalík, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

“Amazonský prales sa klčuje pre poľnohospodársku produkciu a EÚ ide zvýhodniť dovoz poľnohospodárskych výrobkov z Brazílie do EÚ. Kto tu potom rozpráva o boji proti klimatickej zmene? Dohodou Mercosur Únia priamo znevýhodňuje našich poľnohospodárov s náročnými ekologickými štandardmi a podmienkami pre život zvierat na vysokej úrovni voči juhoamerickým s nižšími štandardmi a priamo podporuje klčovanie amazonského pralesa. Skutočne toto chcú európski občania? SNS a ja to absolútne odmietame. EÚ sa musí zbaviť schizofrénie. Podpora ničenia amazonského pralesa rušením ciel na potraviny z Brazílie je cesta do klimatického pekla,” povedala Matečná.

O svojich výhradách rokovala

Machalík doplnil, že Matečná v septembri iniciovala stretnutie s ministrom poľnohospodárstva Francúzska Didierom Guillaumeom a ministrom poľnohospodárstva Írska Michaelom Creedom a počas rady ministrov poľnohospodárstva v Helsinkách o tejto téme rokovali.

“Ako ministri poľnohospodárstva si uvedomujeme vážne negatívne dosahy Mercosur na životné prostredie, ale aj na poľnohospodárov v EÚ. Dohodli sme sa preto na spoločnom postupe a analyzovaní ďalších možností. Postup v tejto veci predstavíme na októbrovej rade ministrov poľnohospodárstva v Luxemburgu,” dodala Matečná.

Viac o téme: Amazonský prales, , Gabriela Matečná, klčovanie, kritika, ministerstvo pôdohospodárstva

Súvisiace články