Spoločnosť Domáce Ekonomika GPlus Top

Materská pre oboch rodičov súčasne je od januára realitou. Ďalšie novinky prídu tento rok

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) plánuje v tomto roku zaviesť pre mladé rodiny niekoľko zmien. Najzásadnejšou novinkou je poberanie materskej dávky oboma rodičmi naraz. Výška materskej je pritom podľa ministra práce Jána Richtera na vysokej úrovni. V európskom rebríčku sa Slovensko nachádza údajne v najlepšej trojke. Štát si v roku 2019 posvieti aj na neplatičov výživného. 

 

Od začiatku januára môžu obaja rodičia poberať materskú dávku naraz. V praxi to znamená, že matka môže byť súbežne s otcom dieťaťa na materskej dovolenke. Háčik je v tom, že každý z nich musí mať v starostlivosti iné dieťa. ,,Matka, ktorá poberá materské na mladšie dieťa, sa tak môže dohodnúť s otcom, že prevezme do starostlivosti staršieho súrodenca a ostane s ním na rodičovskej dovolenke,” uvádza ministerstvo práce s tým, že tento krok by mal byť prínosom pre rodiny s malými deťmi. ,,Zároveň sme prijatím zmeny odstránili výkladové problémy, ktoré súviseli s nárokom otca na materskej,” doplnila hovorkyňa ministerstva práce Veronika Husárová.

Jednoduchý výpočet výšky materskej dávky

Materská dávka aktuálne predstavuje 75 percent vymeriavacieho základu dosiahnutého v rozhodujúcom období. ,,Rozhodujúce obdobie je spravidla kalendárny rok predchádzajúci vzniku nároku na materské, ak ide o niekoľkoročný nepretržitý pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa,” vysvetlil pre Glob.sk hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Na druhej strane si denný vymeriavací základ môže rodič vypočítať nasledujúcim spôsobom.  Hrubú mzdu vynásobí dvanástimi mesiacmi a vydelí počtom dní v roku. Teda pri hrubej mzde vo výške 1200 eur si denný vymeriavací základ vypočíta pomocou vzorca: 1200 x 12 : 365 = 32,90 eur. Suma 32,90 eur je denný vymeriavací základ, z ktorého potom materské na jeden deň predstavuje 75%, čo je pri hrubej mzde 1200 eur presne 24,70 eur na deň.

Sociálna poisťovňa pritom za mesiac november 2018 eviduje 33 184 poberateľov materskej dávky. Z toho bolo 27 367 žien. Priemerná výška materskej dosahovala v roku 2018 približne 691,81 eura. Po novom by sa už taktiež nemalo stať pri reťazových pôrodoch, že výška materského bude nižšia ako pri prvom dieťati.

Od 1. januára môžu obaja rodičia poberať materskú dávku naraz. Každý z nich musí mať v starostlivosti iné dieťa.  Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Predĺženie materskej?

Rodičia by si v tomto roku mohli prilepšiť aj vďaka predĺženiu obdobia poberania materského a zvýšením rodičovského príspevku. Túto novinku navrhol na straníckom sneme predseda strany Smer-SD Robert Fico.  Nad zavedením tejto zmeny reálne uvažuje aj ministerstvo práce. ,,Máme k tomuto pripravené viaceré analýzy, ministerstvo práce sa bude prikláňať, ak to môžem povedať, pre riešenie aj, aj, ale reálne to asi vyjde len na jednu oblasť,” povedal minister práce Ján Richter. Dodal, že ,,sme už niekde na špici medzi prvými troma krajinami Európskej únie, čo sa týka výšky materskej a dĺžky poberania materskej.” Richter uvažuje nad navýšením tejto oblasti o sto eur.

Podľa ministra práce Jána Richtera sa Slovensko nachádza na špičke krajín Európskej únie. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

S nákupom školských pomôcok pomôže štát

Ministerstvo práce tiež avizuje pomoc pre rodičov budúcich prvákov. Príspevok vo výške 100 eur majú dostať rodičia na nákup základných školských pomôcok pri nástupe ich dieťaťa do základnej školy. „Je to približne 55-tisíc žiakov, ktorí pravidelne nastupujú do prvého ročníka. My už takúto dotáciu poskytujeme na školské potreby deťom z rodín v hmotnej núdzi, ktoré navštevujú materskú alebo základnú školu,” priblížil minister Richter.

Štát si posvieti aj na neplatičov výživného. Po novom bude vymáhať od rodičov dávky, ktoré im určil súd v podobe výživného. Poctivých rodičov tak chce odbremeniť od komplikovaných právnych sporov.

Rodičia budúcich prvákov by mali dostať od štátu 100 eur na nákup základných školských pomôcok. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa