Domáce Politika Top

Matovič avizuje nový zákon. Dotknúť sa má možnosti ľudí prejaviť svoj nesúhlas

Igor Matovič. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Chce zákon, ktorým by z protestnej blokády ciest urobil trestný čin. Únia majiteľov fitnescentier na dnes ohlásila protestnú akciu, ktorá mala na následok dopravné obmedzenia na vjazdoch do Bratislavy a kolóny na cestách. Nejde o prvý podobný pokus skupiny ľudí takýmto spôsobom zatlačiť na riešenie svojich problémov. V minulosti v záujme dosiahnutia svojho potrápili vodičov aj kamionisti či farmári. Nemusí to však tak ostať. Premiér Igor Matovič totiž zvažuje, že z blokády urobí trestný čin.

 

Predseda vlády po prvýkrát myšlienku predložiť zákon, ktorý by z blokády diaľnice urobil trestný čin, spomenul v statuse uverejnenom na sociálne sieti ešte v nedeľu večer. Urobil tak iba pár hodín pred začiatkom blokády, ktorú avizovali majitelia fitness centier. Tí takto reagovali na zlú situáciu, v ktorej sa ocitli po zatvorení svojich prevádzok kvôli zamedzeniu šírenia koronavírusu. Zatiaľ čo iné prevádzky na Slovensku sa pomaly otvárali, tie ich museli ostať zatvorené, pričom pomocnú ruku od štátu nepocítili.

Po ohlásení protestnej akcie im namiesto toho Matovič odkázal, že o otvorení fitness centier rozhodne konzílium epidemiológov a nie blokáda diaľnice. „Blokáda diaľnice však dosiahne niečo iné – ak konzílium nerozhodne o otvorení fitiek, mňa ani len nenapadne rozmýšlať o akejkoľvek inej podpore fitiek, ako som písal vyššie,“ podmienil ešte ráno prípadnú pomoc štátu. Pripomenul aj zámer zmeniť zákon tak, aby sa takéto akcie nekonali bez toho, aby za ne hrozila sankcia. „Nemôže si viac niekto myslieť, že obmedzovaním slobodného pohybu iných a braním si za rukojemníkov nevinných ľudí, bude beztrestne získavať pre seba akékoľvek výhody,“ napísal.

Majitelia fitnescentier sa rozhodli spomalením dopravy poukázať na svoje existenčné problémy. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Myšlienky sa vzdať nechce

„Svalovci,“, ako Matovič nespokojných majiteľov fitness centier nazval, nakoniec k blokáde diaľnice nepristúpili. Namieste nej si zvolili pomalú jazdu. Tá síce spôsobila kolóny a potrápila nervy vodičov, no k úplnému kolapsu neviedla.

To ocenil aj Matovič a so zástupcami majiteľov fitness centier začal rokovať, no nápadu upraviť postihy za blokády diaľnice sa nevzdal. Ako informoval dnes popoludní, zákon chce stále predložiť, no musí sa najskôr oboznámiť s tým, čo vláda v tejto veci môže. Nevedel povedať podrobnosti, no použil príklady zo zahraničia, kde majú podobné prípady legislatívne ošetrené „Myslím, že Rakúšania majú tak zákon, že keď je to do 15 minút, tak je to v poriadku a  je to protest, nad 15 minút trestný čin,“ uviedol. Podľa neho by sme dobré veci mali odpozerať od civilizovaných krajín.

Poukázal tiež na riziko, ktoré môže prípadná blokáda „jedným magorom“ znamenať pre ekonomiku. “Kľúčová tepna ako diaľnica musí fungovať. Keď niekto chce protestovať, nech si ide do nejakej uličky v Bratislave a nech ju zablokuje,“ povedal premiér. Zákon by mal ošetriť najmä blokádu hlavných ťahov.

 

Farmári vo februári 2019 zablokovali Bratislavu. Zdroj: Glob.sk

Podobná situácia, iný prístup

Dopravné obmedzenia a blokády pritom hlavné mesto zažilo aj minulý rok na jar. Vtedy za nimi stáli nespokojní farmári, ktorí si to do ulíc Bratislavy namierili na svojich traktoroch a svojou blokádou cesty vedúcej na jeden z najvyťaženejších bratislavských mostov – Most SNP – spôsobili dopravný kolaps. V tom čase sa protestujúcich traktoristov okrem iných zastal aj sám Matovič a apeloval na pochopenie ich situácie. „Títo zodratí chlapi roky trpia lebo ich vláda na nich úprimne se*ie. Možno si poviete, že zablokovať dopravu je moc. Nie je, chápme ich, ide im mnohým o holý život,“ napísal vo februári 2019 na sociálnej sieti, vtedy ešte ako opozičný poslanec za hnutie OĽaNO.

Tieto jeho slová mu dnes pripomenul predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Ten vo videu, zverejnenom na sociálnej sieti uviedol, že pred rokom „Matovič rozdával protestujúcim kávu a čaj, no dnes na nich vyťahuje obušok.“ Podľa Fica to nie je o zmene rétoriky alebo o politike, alebo o tom, ako Igor Matovič chápe právny štát. „Bol som desať rokov premiérom, a stávalo sa, že ľudia nie vždy súhlasili s tým, čo sme robili. A to sa stávalo aj vláde Petra Pellegriniho. Ale vždy sme rešpektovali, že to sú základné ľudské práva,“ uviedol Fico.

Matovič sa voči jeho slovám ohradil. Na mieste farmárov vraj podporiť nebol a nikomu čaj nerozdával. Rozdiel vo svojom prístupe vysvetľuje tým, že akýkoľvek protest musí mať svoju mieru. „Keď farmári protestovali, bolo to časovo ohraničené. Neviem, či to trvalo dvadsať minút alebo polhodinu. Ak páni ohlásili, že zablokujú diaľnicu na šesť hodín, kľúčový komunikačný most Slovenska, alebo koridor, bolo by to už príliš veľa,“ uviedol. Poukázal tiež na to, že farmári si na protest zvolili centrum mesta.

Kamionisti boli pokutovaní

Diskusia o nezákonnosti blokád bola na Slovensku aj na jar 2010, keď cesty zablokovali kamionisti. Tí nesúhlasili so spoplatnením ciest a výberom mýta. Únia autodopravcov Slovenska vtedy hovorila o ústavnom práve na štrajk, dosluhujúca vláda Roberta Fica ich, naopak, obmedzenie dopravy považovala za nelegálne. Počas toho, ako kamionisti obmedzovali dopravu, polícia časť z nich pokutovala alebo zablokovala na odpočívadle.

Mohlo by vás zaujímať: