Domáce Politika Koronavírus Top

Matovič chcel poslancom dopriať dovolenky, radšej si kopol do Čaputovej. Prezidentka úder vrátila

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Najskôr na brífingu, neskôr aj prostredníctvom statusu na sociálnej sieti. Premiér Igor Matovič opakovane vyčítal prezidentke Zuzane Čaputovej rozhodnutie nepodpísať zákon z dielne koalície o elektronických komunikáciách. Hlava štátu tak učinila ešte pred dvomi týždňami a zákon vrátila do parlamentu. Poslanci sa ale v dovolenkovom období do lavíc nevrátili, aby ho opätovne prerokovali. Namiesto toho si predseda vlády kopol do prezidentky. Tá však trvá na svojom. 

 

Predmetná legislatíva mala umožniť úradu verejného zdravotníctva získavať od mobilných operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí boli v takzvaných červených krajinách, teda na miestach, kde je riziko nákazy ochorením COVID-19 výrazne vyššie. Čaputová mala však k zákonu viacero výhrad a vrátila ho parlamentu.

Odôvodnila to jeho rozporom s Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Odvolala sa tiež na nedávne rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý dal obdobnému zákonu týkajúcemu sa prelomenia ochrany osobných údajov a ich poskytovania štátnej moci stopku.

Napriek tomu predseda vlády Igor Matovič s Čaputovej rozhodnutím nesúhlasí a hovorí o ňom ako o nezodpovednom. Prezidentské veto skritizoval už v stredu, v deň keď zasadala vláda prvýkrát po letnej prestávke.  Vtedy ho označil za nadprácu prezidentského úradu. „Najmenej bolestivý a najefektívnejší nástroj boja nám úrad prezidentky vypol a zobral nám ho z ruky,“ povedal Matovič.

Čaputovej vrátenie zákona opäť  pripomenul aj vo včerajšom statuse na sociálnej sieti, ktorý sa primárne venoval noseniam rúšok v školách a viere, že rodičia budú zodpovední a po návrate z rizikovej krajiny dieťa do školy nepošlú, kým nepodstúpi test . „Lenže čo v prípade, ak rodičia zodpovední nebudú a zataja, že v takej krajine boli a ohrozia ostatné deti v škole? Pani prezidentka vetovala zákon, ktorý by nám nezodpovedníkov identifikoval. Bohužiaľ,“ uviedol Matovič.

 

Prezidentka poslala zákon naspäť do parlamentu, ten sa však zíde až v septembri. Zdroj: Kancelária NR SR

Prednosť dostali dovolenky

Zákon, spoločne s ďalšími dvomi, Čaputová vetovala ešte 31. júla. Nasledovať má opätovné prerokovanie v pléne Národnej rady. Na to, aby poslanci veto prezidentky prelomili, je potrebná nadpolovičnú väčšina hlasov, teda 76. Súčasná koalícia pritom disponuje pohodlnou ústavnou väčšinou 95 poslancov. Matematika teda hovorí jasne – ak by koalícia zákon, ktorého dôležitosť a význam vyzdvihuje Matovič, chcela opätovne schváliť, mohla tak urobiť na mimoriadnej schôdzi zvolanej počas leta. K tomu však nedošlo a dôvodom mal byť nedostatočný počet zákonodarcov. Premiér Igor Matovič tento týždeň argumentoval tým, že chce dať čas každému poslancovi, aby mohol vyjadriť svoj postoj k vrátenému zákonu. Okrem toho by viacerí poslanci na schôdzu v auguste podľa neho nemohli prísť kvôli plánovaným dovolenkám.

 

Zuzana Čaputová trvá pri vetovanom zákone na svojom, podľa nej by narazil aj na Ústavnom súde. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Je to na poslancoch

Na intenzívnu kritiku z úst premiéra Matoviča reagovala už aj prezidentka. Ako napísal jej hovorca Martin Strižinec, Čaputová jasne uviedla dôvody, pre ktoré sa rozhodla vrátiť spomínaný zákon. “Prezidentke záleží na tom, aby sme prijímali efektívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu, ale musia byť aj v súlade s ústavou,“ uviedol. Pripomenul tiež, že ústavný súd len nedávno pozastavil účinnosť obdobnej právnej úpravy. Prezidentka je presvedčená, že podobne by dopadol aj tento zákon. “Jeho znenie by viedlo k  aplikačným problémom, ktoré vzbudzujú pochybnosti o jeho vykonateľnosti, a teda aj schopnosti dosiahnuť deklarovaný cieľ a účel,” tvrdí hovorca. Tiež pripomenul, že to, ako rýchlo a v akom znení tento zákon schvália, je len na poslancoch. “A je lepšie, ak zákon upravia teraz, ako keby mal účinnosť zákona pozastaviť Ústavný súd,” uzavrel Strižinec.

Mohlo by vás zaujímať: