Politika Domáce Top

Matovič chytá Ficove maniere. Opakovane útočí na médiá

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Jeden a pol mesiaca v úrade premiéra stačilo Igorovi Matovičovi na to, aby rozohral prestrelku s niektorými novinármi. Premiér kritizuje ich spôsob práce nielen počas početných tlačoviek, ale aj na sociálnej sieti či počas rozhovorov.

 

Predseda vlády tento týždeň prirovnal Denník N ku konšpiračnému portálu Hlavné správy. Urobil tak potom, ako denník napísal článok, v ktorom poukázal na problém dopracovať sa k nariadeniu, na základe ktorého sú ľudia po príchode na Slovensko posielaní do povinnej štátnej karantény. Na problém v tom čase nahlas upozorňovala aj ombudsmanka Mária Patakyová a v tejto súvislosti sa dokonca skloňovalo slovné spojenie „porušovanie základných ľudských práv.“ „V poslednej dobe mi pripadá (Denník N, pozn. red.) ako Hlavné správy, že pustia nejaké konšpirácie a bludy. Vôbec to nie je pravda,“ reagoval Matovič v diskusii na TV Markíza.

Nedávno prirovnal k ďalšiemu konšpiračnému médiu, tentoraz časopisu Zem&Vek, zasa samotnú Markízu.

Matovič tento týždeň okrem toho uverejnil na sociálnej sieti Facebook fotografiu článku denníka Sme, ktorý na svojom webe publikoval text s názvom „Čo ak igelit v taxíku po náraze niekoho zabije. V uvoľňovaní opatrení je opäť zmätok.“ Matovič k fotke doplnil komentár: „Ľuďom hrabe,) … igelit zabije,))“.

Premiér takýmto spôsobom komentoval prácu novinárov v čase, keď sme si pripomínali Svetový deň slobody tlače. Ten má svoje miesto v kalendári 3. mája.

Vládne noviny a fond pre investigatívcov

Matovič mal pritom po nástupe do funkcie s médiami smelé plány. Ešte skôr, ako oficiálne zložil svoju vládu, hovoril o zriadení špeciálneho fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Myšlienka však medzi novinármi nadšenie nevyvolala a prvý, kto o príspevok prejavil záujem, bol práve časopis Zem&Vek .

Neskôr sa ukázalo, že novosformovaná vláda plánuje pristúpiť k vydávaniu vlastných novín, v ktorých by informovala o svojich aktuálnych krokoch a hospodárení s verejnými financiami. Túto svoju ambíciu zahrnuli aj do programového vyhlásenia vlády. “Vláda zabezpečí pravidelné informovanie občanov Slovenska prostredníctvom doručovania bezplatných informačných novín do domácností, ktoré budú obsahovať odpočet činnosti jednotlivých ministerstiev,” píše sa v dokumente.

Sám Matovič v minulosti vlastnil spoločne s manželkou Pavlínou sieť schránkových novín regionPRESS.

Útokmi voči novinárom bol známy Robert Fico. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Prácu médií kritizoval aj Fico

Výhrady k práci novinárov mali aj iní politici. Otvorenú vojnu s médiami rozohral expremiér Robert Fico. Bývalý predseda vlády v minulosti médiá, ale aj konkrétnych novinárov, označil rôznymi prívlastkami ako napríklad “špinavé protislovenské prostitútky”, “idioti”, “hieny” či “slizké hady.” Jedného redaktora dokonca prirovnal k “záchodovému pavúkovi”.

Zhruba pred rokom novinárom odkázal, že sú „obrovským nebezpečenstvom pre demokratický vývoj republiky“ a otvorene hovoril o hodenej rukavici vojne a konkrétnych legislatívnych krokoch.

Mohlo by vás zaujímať: