Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Matovič dal Slovákom darček za disciplínu. Ekonomika sa vo veľkom otvorí

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Sme disciplinovaný národ, preto si zaslúžime odmenu. Premiér Igor Matovič avizoval, že ak budú čísla počtov nových nakazených naďalej na prijateľných a nízkych hodnotách, je reálna šanca, že sa otvoria školy a škôlky, a urýchli sa uvoľňovanie opatrení. Týždenný kĺzavý medián je na hodnote 4, ktorú si drží niekoľko dní po sebe. Čo všetko ale povolia vzhľadom na priaznivý vývoj nákazy na Slovensku?

 

“My sme zodpovednosť ako spoločenstvo uniesli a sľuby treba plniť,” povedal premiér na úvod s tým, že sme európskou jednotkou. Od stredy 20. mája sa vo veľkom otvorí slovenská ekonomika, uvoľnia sa viaceré opatrenia zo štvrtej fázy. K otvoreným prevádzkam sa tak po novom pridajú divadlá, kiná a hromadné podujatia do 100 ľudí. Rovnako sa otvoria aj obchodné centrá, tie však budú musieť mať naďalej zatvorené detské kútiky. Po novom sa vymedzený priestor pre jedného zákazníka zníži z 25 metrov štvorcových na 15 metrov štvorcových. Na základe tohto nového opatrenia sa bude vypočítavať maximálny počet zákazníkov v nákupných centrách. Stravovacie zariadenia budú môcť po novom otvoriť aj interiér, teda vnútorné priestory. Otvorené budú môcť mať až do 22. hodiny. Od 1. júna sa obnoví vyučovanie v škôlkach (všetky ročníka) a prvý stupeň základných škôl spolu s 5. ročníkom.

Otvoria sa aj vnútorné športoviská, ale tie budú otvorené iba pre športové kluby. Vonkajšie športoviská sa otvoria prakticky pre všetky športy, naďalej ale bude platiť povinnosť, že nesmú byť otvorené spoločné šatne a budú sa konať bez obecenstva. Výraznou zmenou sú nové opatrenia na hraniciach – pre osem krajín – Poľsko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Slovinsko, Švajčiarsko a Nemecko sa zavedú nové podmienky pre ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku. Ak obyvateľ Slovenska odíde do týchto krajín a vráti sa do 24 hodín, nebude sa musieť preukázať negatívnym covid testom a nemusí ísť do dvojtýždňovej karantény. Toto opatrenie bude platiť od štvrtka 21. mája. Rúška budú po novom dobrovoľné v exteriéri, ak budú dodržiavané povinné päťmetrové rozostupy.

Väčšie podujatia podľa vývoju situácie

Podľa Matoviča by sa v týchto dňoch ukázalo prípadné nezvládnutie situácie otvárania prvých fáz ekonomiky, to sa ale nestalo. Preto sa rozhodli výrazne otvoriť ekonomiku vo štvrtej fáze. Naďalej zostanú zatvorené kúpaliská, čo sa však môže zmeniť, keďže podľa hlavného hygienika Jána Mikasa sa kúpacia sezóna začína až 15. júna. Matovič prisľúbil, že v prípade, ak sa šírenie nákazy bude naďalej priaznivo vyvíjať, budú uvoľňovať hromadné podujatia s viacerými účastníkmi. Ako ale uviedol, podujatia nad 1000 účastníkov sa zrejme tento rok z hľadiska bezpčenosti nepovolia. Premiér rovnako povedal, že stále ostáva priestor na otvárania aj iných opatrení, nechce ale nič “prepísknuť”. Vyhradené hodiny pre seniorov ostanú naďalej od 9. do 11. hodiny počas pracovných dní. Naďalej ostáva v platnosti aj opatrenie ohľadom sanitárneho dňa. Ten je vyčlenený na nedeľu. Od stredy sa povolia aj tetovania a tetovacie štúdia, či vnútorné turistické atrakcie (okrem pavilónov v ZOO a botanických záhradách).

Bezplatné cestovanie bude platiť iba pre tých žiakov, ktorým sa opäť otvoria brány škôl. Na záver premiér povedal, že sa otvorí možnosť aj vyučovania pedagóga s jedným žiakom – to sa deje napríklad pri vyučovaní na základných umeleckých školách (ZUŠ).

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Postupné uvoľňovanie opatrení

Rokovania ohľadom otvorenia škôl trvajú už týždeň, avšak v teoretickej rovine sa o tejto možnosti hovorilo už po uvoľnení opatrení v 2. a 3. fáze uvoľňovania ekonomiky. Otvorene o tom hovoril premiér Igor Matovič, hlavný hygienik Ján Mikas, ale aj člen permanentného krízového štábu profesor Vladimír Krčméry. O tom, či sa tak aj stane, od dnešného rána rozhodovalo konzílium odborníkov. Premiér následne na 13. hodinu zvolal brífing za účasti ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ministra školstva Branislava Gröhlinga a konzília odborníkov k štvrtej fáze uvoľňovania opatrení.

Prvá fáza uvolňovania ekonomiky bola spustená 22. apríla po tom, ako sa priaznivo vyvíjala situácia ohľadom nových počtov nakazených pacientov na koronavírus. Počas tejto fázy boli otvorené obchody a služby s pevnou predajnou plochou do 300 metrov štvorcových, verejné stravovania, ktoré mohli poskytnúť svoje služby cez výdajné okienko, vonkajšie športoviská pre bezkontaktné športy, dlhodobé ubytovania, vonkajšie trhoviská, či autobazáre s predajom automobilov.

Zhruba pred dvomi týždňami bola uvoľnená naraz druhá a tretia fáza. V nej sa povolilo otvorenie krátkodobého ubytovania, kadernícke a kozmetické salóny, vonkajšie turistické atrakcie, taxi služby, detské kluby do 10 rokov, bohoslužby a sobáše, prakticky sa otvorili aj všetky obchody okrem nákupných centier, kde môžu byť otvorené len presne určené prevádzky. Svoje brány otvorili aj múzeá, galérie a knižnice. Po novom sa vyhradené časy pre seniorov musia dodržiavať iba v obchodoch s potravinami a drogériami.

Zdroj: Vláda SR

V štvrtej fáze, o ktorej sa rokovalo dnes, je otvorenie kín, divadiel, kúpalísk, hromadných podujatí, škôl a škôlok, vnútorných športovísk, športových podujatí a ubytovaní. Podľa medializovaných informácií by sa malo povoliť otvorenie škôlok a základných škôl pre prvý stupeň (teda triedy 1-4) a 5. ročník. Žiaci by do škôl chodili na dobrovoľnej báze – t.j. ak sa rodičia rozhodnú, že ich nechcú ešte poslať do školy, bude ich vyučovanie naďalej prebiehať cez online platformy. Rovnako by mali byť skrátené hodiny a mal by byť dodržaný maximálny počet detí v triede – t.j. 20. Otvoriť by sa mali aj vnútorné športoviská. Predpokladá sa, že naďalej bude zákaz organizovania hromadných podujatí.

Mohlo by vás zaujímať