Politika Domáce Top

Matovič do europarlamentu ísť nechce. Kandidovať však bude

Na kandidátke, ktorú strany museli odovzdať v nedeľu, je Matovič lídrom. Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – (Redakcia, TASR) Lídrom kandidátky hnutia OĽaNO je Igor Matovič. Opozičný poslenec dnes definitívne potvrdil svoj záujem kandidovať v májových eurovoľbách. O ambícii Matoviča informoval Glob.sk už včera. Ako však dnes upresnil Matovič na tlačovom brífingu, v prípade, že by vo voľbách uspel, mandát si nepreberie. Má totiž iné plány. 

 

Líder Obyčajných ľudí chce v prípade, že nezíska v eurovoľbách aspoň 50 000 krúžkov, odísť z Národnej rady a v ďalších parlamentných voľbách kandidovať z posledného miesta. Nevylúčil, že ak by dosiahol veľmi zlý výsledok, mohol by odísť aj z funkcie predsedu hnutia. To, že by si z eurovolieb robil osobné referendum však odmietol.

“Kandidujem do europarlamentu preto, lebo by som chcel, aby sa naše hnutie pokúsilo zobudiť mysle ľudí, ktorí dnes rozhodujú o bezpečnostnej politike Únie. Mali by sme zabojovať o náš európsky dom. Urobme Európu opäť silnejšou, veľkou. Je načase urobiť z Európy svetovú veľmoc,” vysvetlil Matovič. Tvrdí, že jeho kandidatúra nie je útekom do europarlamentu.

Eurovoľby budú podľa neho referendom o Únii. Nie je za odchod z Únie ani z NATO. Líder OĽaNO chce bezpečnú Európu, preto treba podľa neho riešiť spoločnú bezpečnostnú politiku. K Rusku ani USA netreba podľa neho nekriticky vzhliadať. Matovič zdôraznil, že sú to jeho názory, viacerí v hnutí s nimi nesúhlasia.

 

Voľby do europarlamentu budú v máji. Zdroj: europarl.europa.eu

Dáva si načas

Kandidátky pre voľby do Európskeho parlamentu museli byť uzavreté do nedele 24. februára. Väčšina politických subjektov do tohto dátumu prezradila buď ich úplné zloženie alebo aspoň mená lídrov. OĽaNO si však dalo načas. Jeho líder Igor Matovič dopredu avizoval, že viac k nim povie až tento týždeň, pričom sľubol prekvapenie. Nakoniec sa ukázalo, že je ním on sám. Celé zloženie kandidátky však neprezradil ani dnes. Povedal však, že kandidátov postaví OĽaNO 14 a predstaviť ich chce koncom týždňa. Dvojkou má byť Michal Šipoš, trojkou Peter Pollák. Ďalšie mená Matovič nateraz nezverejnil.

Rozhodovať budeme v máji

Voľby do europarlamentu sú naplánované od 23. do 26. mája. Ako informoval predseda parlamentu Andrej Danko, na Slovensku budeme našich zástupcov na najbližších päť rokov vyberať v sobotu 25. mája. Vzhľadom na to, že svojich zástupcov si kvôli brexitu už nebude voliť Veľká Británia, Slováci môžu zakrúžkovať až 14 mien.