Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Matovič má pred sebou nejasnú budúcnosť. Jeho nevyspytateľnosť ho môže zachrániť aj pochovať

Matovičovi sa rozpadáva hnutie. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Igor Matovič má pred sebou náročné mesiace. Emotívny poslanec bude musieť riešiť nielen formálne náležitosti strany a kampane, ale aj situáciu, do ktorej ho ženie exprezident Andrej Kiska. Ten však nemusí byť jediný, kto bude z Matovičových chýb čerpať výhody. Najbližšie obdobie tak bude musieť líder OĽaNO zabrať naplno a ukázať, či má v našom politickom ringu čo ponúknuť. 

 

Politológovia aj verejnosť prvé mesiace po ohlásení novej strany Andreja Kisku špekulovali, kde sa nový politický projekt zaradí a komu bude tým pádom konkurovať. Hoci mnohí hovorili o konkurencii pre SPOLU či Progresívne Slovensko ukazuje sa, že najviac ohrozený je práve Igor Matovič. Jeho hnutie malo na slovenskej politickej scéne svoje jedinečné miesto, ktoré mu môže zobrať len strana s podobnými prioritami a názormi.

Na Slovensku sa tak zrejme bude pred najbližšími voľbami odohrávať boj o konzervatívneho voliča. Hoci Kiska o svojej strane Za ľudí zatiaľ neprezradil veľa, stačí to na to, aby sme stranu mohli zaradiť do politického spektra. Podľa jeho vyjadrení pôjde o stranu, ktorá bude združovať známe tváre, zároveň sa zrejme budú uchádzať o priazeň konzervatívnejšieho voliča. Zároveň zrejme bude otvárať aj sociálne témy. Dáva to zmysel – Progresívne Slovensko, SPOLU či SaS sa môžu usilovať o liberálnejšieho mestského voliča a Za ľudí sa bude sústrediť na voliča z regiónu, ktorý je konzervatívnejší. Nebudú si tak vzájomne brať hlasy. Práve tieto strany v minulosti vyhlasovali že dúfajú, že Kiska nebude “rozbíjačom pravice” a odporúčali mu, aby sa zameral na konzervatívneho voliča.

Odháňa aj najvernejších

Ten, kto môže najviac stratiť, je práve Igor Matovič. OĽaNO je na našej politickej scéne jedinečný projekt, ktorý priťahoval aj jedinečného voliča. Igor Matovič mal vo svojej strane liberálov aj konzervatívcov a dokázal tak zaujať veľmi špecifických voličov, ktorých spájal najmä boj s korupciou a averzia voči vládnemu Smeru. Dokázal tiež na seba upútať pozornosť svojimi svojráznymi výstupmi. Na druhej strane práve jeho nevyspytateľnosť a emočná nekonzistentnosť od neho odháňa aj tých najvernejších.

Remišová včera oznámila, že opúšťa hnutie Igora Matoviča. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Igora Matoviča včera opustili ďalší piati poslanci, a to vrátane predsedníčky poslaneckého klubu Veroniky Remišovej. Okrem nej od Matoviča odchádzajú Elena Červeňáková, Soňa Gaborčáková, Jozef Lukáč a Anna Verešová. Od posledných parlamentných volieb už z klubu OĽaNO odišli Oto Žarnay, Viera Dubačová, Richard Vašečka, Alan Suchánek a bývalý europoslanec Branislav Škripek. Ďalší človek Matoviča opustil nepriamo – Jozef Viskupič sa v roku 2017 stal županom Trnavského samosprávneho kraja.

Andrej Kiska do svojej strany lanáril aj ďalšieho člena OĽaNO Gábora Grendela. Ten však zostal Matovičovi verný a plánuje sa po jeho boku ísť aj do ďalších parlamentných volieb.

Výhrady odchádzajúcich poslancov včera pomenovala Remišová, v podstate však ide o problémy, ktoré sa s OĽaNO vlečú počas celej jeho histórie. Odídenci takmer vždy Matovičovi vyčítali fakt, že OĽaNO nie je štandardná strana so štruktúrami a regionálnym zázemím. Často zaznievalo, že je to “len Matovičova šou.” Niektoré z týchto problémov bude musieť Matovič odstrániť tak ako tak. Núti ho k tomu novela zákona o politických stranách, ktorá upracuje napríklad počet členov. Tých má OĽaNO v súčastnosti len štyroch.

Samotný líder OĽaNO pred časom ponúkal “záchranu slabším.” Ponúkol spojenectvo KDH aj SMK, pričom vystupoval ako ten, kto im pomôže. Ľahko sa však môže stať, že sa situácia obráti a záchranu bude potrebovať práve Matovič.

Nevyspytateľnosť aj strach

Podľa politológa Jozefa Lenča je viacero dôvodov, prečo Matoviča opúšťajú ľudia. “Tých dôvodov môže byť viacero, každý z nich môže mať svoj dôvod. Môže to byť tým, čo vyhlasuje Igor Matovič, teda že ich dá na koniec kandidátky a že im reálne hrozí, a výsledky minulých volieb to ukázali, že sa nedostanú do NRSR,” objasnil politológ.

Podľa neho je tento Matovičov argument vzhľadom k minulosti relevantný. “Môže to byť aj politika Igora Matoviča, ktorá je nepredvídateľná, môže to byť povaha Igora Matoviča, ktorá je rovnako nestabilná ako sú jeho politické názory a preferencie,” objasňuje Lenč. “To, že Igor Matovič je jeden deň proamerický, druhý deň proruský, raz je konzervatívec, inokedy bojovník proti korupcii, môže sa stať, že sa v ňom nevedia ľudia orientovať. Pre ľudí je bežné si plánovať budúcnosť a pri ňom si poslanci budúcnosť plánovať nemôžu. Tak hľadajú miesto, kde im ponúknu, že budú mať väčšiu stabilitu,” povedal Lenč.

Andrej Kiska oficiálne oznámil založženie novej politickej strany, ktorá sa bude volať Za ľudí. Práve k nemu zrejme odíde Veronika Remišová. Zdroj: TASR / Duššan Hein

Igor Matovič niekoľkokrát vyhlásil, že voličská základňa OĽaNO je natoľko špecifická a originálna, že ju nezlomia ani nové subjekty. “Je veľa ľudí, ktorí volia OĽaNO len kvôli osobe Igora Matoviča, svedčí o tom 160-tisíc krúžkov, ktoré dostal v minulých voľbách. To je ten stabilný volič OĽaNO,” hovorí odborník.

Podľa neho však stranu volili aj konzervatívni voliči, ktorí môžu stranu opustiť spolu s Veronikou Remišovou a odísť s ňou napríklad do Kiskovej Za ľudí alebo do iného konzervatívneho subjektu.

Továreň na tváre

Niektorí odídení poslanci si založili svoje strany, iní smerujú k už existujúcim subjektom. Poslední piati zatiaľ neprezradili, kam budú ich kroky smerovať. Dlhodobo sa však hovorí o prestupe Veroniky Remišovej k Andrejovi Kiskovi. Remišová je medzi konzervatívnymi voličmi veľmi obľúbená a Kiskovej strane by mala čo ponúknuť. Podľa doteraz známych informácii je pravdepodobné, že odídení poslanci budú mať spoločnú politickú cestu.

Špekulovalo sa tiež, či Remišová nepôjde k Miroslavovi Beblavému. V koalícii Progresívne Slovensko a SPOLU je práve Beblavého projekt tým konzervatívnejším krídlom. Samotný predseda strany však prestup poslancov do SPOLU nepriamo vylúčil ešte včera, keď povedal, že “u nich nie je prestupová sezóna.” 

Igor Matovič na seba častokrát púta pozornosť pomerne kontroverznými výstupmi. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Bol to však práve Igor Matovič, ktorý dal svojim poslancom možnosť prezentovať sa a budovať si meno. Jeho strana bola akýmsi výrobcom známych tvárí, ktoré však často už počas prvých rokov smerovali do stabilnejších subjektov, kde ich ich “popularita” vyšvihla na popredné miesta na kandidátkach.

Stratený ešte nie je

Igor Matovič však v politike nestojí pred prvou skúškou. Prieskumy mu prakticky pred každými voľbami predpokladali menší úspech ako dosiahol. Hoci má aj on za sebou nejaké kauzy, dokázal ich prakticky bez problémov ustáť. Naopak, práve jemu sa sa darí otvárať kauzy svojich súperov a okolo každej informácie, ku ktorej sa dostane, vie urobiť poriadny rozruch.

Zároveň je o ňom známe, že “nepozná brata.” Matovič neraz podrobil kritike nielen koalíciu, ale aj opozičných “partnerov.” Je teda veľmi pravdepodobné, že pokiaľ sa líder OĽaNO dostane k informáciám, ktoré by mohli zdiskreditovať niekoho z opozície, bez výčitiek to urobí. Svedkami takéhoto kroku sme boli aj pred voľbami 2016, kedy si Matovič nahral Radoslava Procházku a upozornil na podivné financovanie strany Sieť.

Hoci bol za tento krok aj kritizovaný, práve vďaka tejto jeho vlastnosti nemôžeme s istotou tvrdiť, že Matovičovo hnutie bude už len padať. Zachrániť ho môže paradoxne len ten, kto ho potápa, teda Igor Matovič.