Domáce Politika Koronavírus Top

Matovič má pre ľudí viaceré novinky. Zmeny sa dotknú aj Veľkej Británie

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Koronavírus naďalej spôsobuje obrovské problémy. Po relatívne priaznivom období začali prípady nielen na Slovensku, ale aj v Európe rapídne rásť. Viaceré krajiny preto začali so sprísňovaním podmienok na zabránenie ďalšiemu šíreniu nákazy. Sprísnenie opatrení po enormnom náraste nových nakazených na Slovensku avizoval aj premiér Igor Matovič. Zvolal nielen mimoriadnu vládu, ale aj konzílium odborníkov. Verejnosť sa už mohla čo-to dozvedieť, čo sa zrejme bude preberať. Čo sa tak po novom zavedie?

 

V Európe nastala korona-panika. Množstvo obyvateľov rôznych krajín Európy sa presunulo na juh za dovolenkami. Avšak začiatkom letných prázdnin sa situácia s koronavírusom začala rapídne zhoršovať. Viaceré krajiny hlásia nárast nakazených. Medzi nimi sú aj Česko, Chorvátsko, Čierna Hora, Bulharsko, ale aj Srbsko, ktoré nie je členom Európskej únie. “V mnohých krajinách, vrátane Španielska či Bulharska, je celková epidemiologická situácia relatívne dobrá, avšak kde-tu vznikajú nové lokálne ohniská nákazy,” uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Z dôvodu nepriaznivej situácie sa viaceré krajiny rozhodli pre sprísnenie epidemiologických opatrení. Maďarsko napríklad v nedeľu zaviedlo sprísnenie kontrol na štátnych hraniciach a krajiny rozdelili do kategórií podľa epidemiologického rizika. Chorvátsko zatiaľ považujú za bezpečnú krajinu, aj keď tam prípady rapídne rastú deň čo deň. Chorvátsko, naopak, znovu zaviedlo povinné nosenie rúšok v MHD, obchodoch, nemocniciach a prakticky všetkých uzatvorených priestoroch. Rovnaká povinnosť bude platiť aj pre zamestnancov barov a reštaurácií a ďalších prevádzok poskytujúcich služby, v ktorých prichádza personál do blízkeho kontaktu so zákazníkmi. Epidemiologické opatrenia sprísnilo aj Bulharsko. Podľa nových nariadení sa všetky vonkajšie aj vnútorné športové zápasy budú hrať bez divákov. Nočné kluby, diskotéky a bary zostanú zatvorené. Otvorené boli od 15. júna. Naďalej sa môžu uskutočniť vonkajšie podujatia, ale iba s polovičným počtom zúčastnených. Nariadenie takisto obmedzuje počet účastníkov na svadbách, krstoch či pohreboch na 30. Rovnako kleplo nezodpovedným obyvateľom po prstoch aj Srbsko. Srbské úrady totiž zakázali zhromaždenia viac ako 10-tich ľudí. Dôvodom sú najmä protesty, kde ľudia nedodržiavali epidemiologické opatrenia – ako dodržiavanie odstupov a nosenie rúšok.

Posielanie SMS a vyššie pokuty

Okrem toho dnes na Slovensku mimoriadne zasadá vláda, kde budú rokovať o návrhu zákona, podľa ktorého by sa mohli Slovákom, ktorí vycestovali do zahraničia, alebo sa nachádzajú v rizikových krajinách, posielať SMS s upozornením. Okrem toho bude zasadať aj konzílium epidemiológov, kde budú riešiť prudký nárast nových nakazených za posledný týždeň. V stredu dokonca stúpli čísla o 53 nových prípadov. Premiér Igor Matovič preto avizoval, že sa už viac nemôžu spoliehať iba na zodpovednosť ľudí. Martin Klus konštatoval, že sa prípadné nové opatrenia budú zameriavať na zavedenie karantény a aktualizácie cestovateľskej mapy. Nevylúčil ani možnosť sprísnenia podmienky nosenia rúšok. A nosenie rúšok si vie skôr predstaviť ako opatrenie proti šíreniu koronavírusu, ako zavedenie povinnej karantény.

“Ak to má byť prvý krok k tomu, aby sme nemuseli urobiť opäť štátnu karanténu alebo e-karanténu, tak si myslím, že aj občania to pochopia,” povedal. Rezort diplomacie je podľa jeho slov pripravený na absolútnu súčinnosť. “Vôbec sa nebránime tej možnosti, že zo všetkých krajín, ale prinajmenšom z tých, ktoré máme na mape červené, by mali občania byť informovaní o tom, ako ďalej postupovať,” komentoval Klus s tým, že pripustil informačný chaos. Nateraz si však vie predstaviť informovanie prostredníctvom SMS správ pre všetky krajiny. “Je možné, že otvoríme prípadnú diskusiu o žltých krajinách,” povedal. Doplnil tiež, že stále platí zaradenie Chorvátska medzi zelené krajiny. Odporúča vyhnúť sa Záhrebu a Osijeku. Poukázal tiež na to, že Chorváti práve od pondelka sprísňujú pravidlá na vstup do krajiny. Zdôraznil, že si vie predstaviť prísne tresty pre tých, ktorí na Slovensku ignorujú zavedené opatrenia. “Vieme si predstaviť, že niekto príde z rizikovej krajiny, nakazí svoju vlastnú matku, ktorá skončí na pľúcnej ventilácii, a nie je dostatočne medializované to, že takýto človek by mohol skončiť aj vo väzení, lebo by išlo o verejné ohrozenie,” uzavrel. Okrem toho v materiáli, o ktorom vláda rokovala, je návrh, aby sa pokuta za nedodržanie nariadení zvýšila zo súčasných 1650 eur na 5000. Sprvu hovoril o tom, že k predchádzajúcej pokute pridá ešte jednu nulu, no vláda napokon schválila návrh, aby bola pokuta 5-tisíc eur. S pripomienkami schválili celý návrh zákona, či to, aby sa prerokoval v zrýchlenom legislatívnom konaní. Podľa neho bude môcť Úrad verejného zdravotníctva vyžiadať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia. A to bez súhlasu klienta. Takto bude Úrad môcť kontrolovať, či človek, ktorý sa vrátil z rizikovej krajiny, sa nahlásil na príslušný regionálny úrad, bol v izolácii a na piaty deň mu bol spravený test na koronavírus. Na rade je tak teraz parlament. Od 13:00 bude sedieť konzílium epidemiológov, kde budú rokovať o ďalších opatreniach.

Čo schválilo konzílium?

Rokovanie konzília epidemiológov trvalo niekoľko hodín. Najdôležitejšie témy by sa mali riešiť a schvaľovať na utorkovom Ústrednom krízovom štábe.

Hneď na úvod sa premiér snažil odľahčiť napätú situáciu otázkou, či sa niekto z prítomných novinárov chystá do Chorvátska, či Česka. Odpovedali nie. “Nebudete banovať,” povedal. Následne hovorila odborníčka Úradu verejného zdravotníctva docentka Mária Avdičová o štatistikách nakazených a odkiaľ nákaza prišla. Až polovica – 187 pozitívnych prípadov za posledné obdobie bolo donesených zo zahraničia – najviac z Česka, Ukrajiny, Veľkej Británie a Srbska. Evidujú viaceré regionálne epidémie najmä zo stredného a východného Slovenska, ktorí prišli do kontaktu s nakazenými Čechmi. Na východe bola aj jedna nadregionálna epidémia, a to konkrétne v Humennom. Podľa slov odborníčky sú rizikovými kontakmi zahraniční občania a hromadné podujatia, ako svadby a oslavy.

“Vírus sa šíri, najšťastie nie tak silno, lebo Úrad verejného zdravotníctva konal rýchlo. To spôsobilo to, že nemusíme zavádzať celoplošné reštriktívne opatrenia,” povedal premiér. Avizová, že zákon, ktorý dnes schválili na vláde, pôjde do parlamentu na utorkovom rokovaní pléna. Nejde ale o jediné opatrenie. Z toho dôvodu sa na konzíliu zhodli a rozhodli. Tí, ktorí robia v domovoch sociálnych služieb a boli v zahraničí a cítia, že by mohli byť rizikom pre klientov, sa môžu otestovať, pričom testovanie bude hradené zo zdravotného poistenia. V prípade operácií budú testy preplácané eurofondami.

Matovič avizoval aj o tom, že po novom bude  na zozname menej rizikových krajín aj Veľká Británia, keďže sa epidemiologická situácia sa v tejto krajine zlepšila. Spomínané Chorvátsko a Česko naďalej na zozname taktiež ostávajú, nateraz žiadnu krajinu zo zoznamu nevyradia. “Ak by sme sa mali pozerať na čísla, tak Chorvátsko by už bolo medzi červenými krajinami. Ale nie sú čísla ako čísla,” povedal Matovič. Tam, kde s najväčšie ohniská, odporúča premiér “preletieť po diaľnici”. Zatiaľ ale neplánujú ísť v prípade  cestovateľského semafora podľa troch farieb rizika.

Správu budeme aktualizovať po rokovaní konzília