Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Krízový štáb rozhodol. Pendleri nebudú musieť predložiť negatívny test, upravili aj viaceré opatrenia

Zdroj: Úrad vlády SR

BRATISLAVA – Otvoria sa už čoskoro aj ďalšie prevádzky, alebo si Slováci budú musieť ešte počkať? Podľa premiéra Igora Matoviča sa ďalšia fáza otvárania ekonomiky spustí najskôr po 6. máji. Uviedol to cez víkend v diskusných reláciách. Najskôr sa hovorilo o uvoľňovaní opatrení na zhruba dvojtýždennej báze, po novom je všetko inak. Dnes okrem vlády a parlamentu zasadá aj Ústredný krízový štáb. Na ňom by mali riešiť najmä ekonomiku.

 

Akualizované o 17:30 o informácie z Ústredného krízového štábu

Premiér sa ešte pred rokovaním vlády stretol s radou epidemiológov. Matovič podľa vlastných slov zvolal konzílium epidemiológov pre to, aby sa dohodli na ďalšom otváraní ekonomiky. No nechcú nič pokaziť. Naďalej vyzýva spolu s odborníkmi ľudí, aby boli disciplinovaní, dodržiavali epidemiologické opatrenia a nosili rúška. Podľa profesora Vladimíra Krčméryho sú naďalej rizikové dve oblasti. Jednou z nich sú repatrianti, ktorí sa na Slovensko vracajú zo zahraničia a povinne musia ísť do štátnej karantény. Podľa Krčméryho sa konzílium dohodlo aj na nových podmienkach pre tzv. pendlerov – to znamená ľudí, ktorí bývajú do 30 kilometrov od hraníc v susednej krajine a dochádzajú na Slovensko za prácou a naopak. Ak by však ľudia nedodržiavali povinné rozostupy a nenosili rúška, znamenalo by to pre Slovensko veľké riziko. “Za čísla si môžeme sami. Ľudia robia to, čo im vláda odporučí,” povedala Andrea Kalavská. Bližšie informácie ale premiér nepovedal, konkrétnejšie chce ľudí informovať po krízovom štábe, ktorý zasadá popoludní.

Otváranie ekonomiky je otázne

Po tom, ako sa minulý týždeň v stredu otvorili prevádzky v prvej fáze otvárania ekonomiky, je na cestách aj v uliciach vidieť väčší pohyb ľudí. Podľa prvotných medializovaných informácií sa má ďalšia fáza otvárania ekonomiky spustiť podľa toho, aký bude kĺzavý medián nových prípadov. Ten je v súčasnosti na čísle 11. Ak bude do 100, spustí sa ďalšia fáza, ak do 150, ostane sa na súčasných opatreniach, ak nad 150, pristúpi sa k sprísneniu opatrení. Všetko tak bude závisieť od správania sa ľudí. V prvej fáze sa otvorili obchody a služby do 300 metrov štvorcových, dlhodobé ubytovania, bary, reštaurácie a prevádzky gastronómie, vonkajšie trhoviská, predajne automobilov vrátane autobazárov a vonkajšie športoviská. Samozrejme, naďalej platia prísne epidemiologické a hygienické opatrenia. Tie prevádzky, ktoré boli otvorené, ostávajú aj naďalej otvorené.

V druhej fáze by sa mali obnoviť krátkodobé ubytovania, kaderníctva a kozmetické salóny, vonkajšie turistické atrakcie, taxi služby či detské kluby do 10 rokov. Na dnešnom krízovom štábe by sa malo riešiť práve ďalšie otváranie ekonomiky.

Zdroj: Úrad vlády SR

Klus priblížil, o čom rokujú

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) z Ústredného krízového štábu ľudí informoval, čo sa im v priebehu pár hodín podarilo schváliť. Ako uviedol na sociálnej sieti, pre pendlerov sa ruší povinnosť, že sa musia pri vstupe na Slovensko preukázať negatívnym testom na koronavírus. Posledný krízový štáb im túto povinnosť zaviedol, po kritike sa to ale rozhodli zmeniť. “Schválili sme aj výnimku pre osoby s prácou alebo pobytom v pohraničnom pásme (vice versa) a majú obdobný pracovný vzťah ako zdravotnícky pracovník alebo opatrovateľ v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom, Olomouckom kraji alebo v spolkových krajinách Viedeň, Dolné Rakúsko alebo Burgenlandsko (s negatívnym testom),” informuje.

Rovnako sa zaviedla výnimka aj pre študentov všetkých stupňov školstva (základné, stredné a vysoké školy) v zahraničí v prípade, ak idú na prijímacie konanie či záverečné skúšky. Okrem toho sa zaviedlo, že pri vstupe na Slovensko zo zahraničia bude potrebné predložiť negatívny test na koronavírus, ktorý nie je starší ako 96 hodín. Pôvodne sa zaviedlo, aby išlo o test nie starší ako 48 hodín. “Toto všetko s platnosťou od 1. 5. 2020 7:00 hod. Viem, mohlo by to toho byť aj viac, ale o týždeň v závislosti od vývoja situácie je tu verejný prísľub, že budeme diskutovať o ďalšom rozširovaní,” deklaruje Klus. Na záver uviedol, že zajtra (t.j. v stredu) by sa malo rozhodnúť, ako s pravidelnou školskou dochádzkou, výnimkami pre rodičov, ktorí sprevádzajú svoje deti – študentov v prípade, ak sa na Slovensko vrátia do 24 hodín, výnimkami pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti s pendlerom.